• <
BOTA_2023

Trójmiasto: Uroczystości z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

pc

03.05.2018 14:17 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Trójmiasto: Uroczystości z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

Partnerzy portalu

Trójmiasto: Uroczystości z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja - GospodarkaMorska.pl

Manifestacje, przemarsze, uroczyste msze święte i piknik patriotyczny – te m.in. elementy złożyły się na trójmiejskie obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Na okrętach Marynarki Wojennej podniesiona została też wielka gala banderowa.

Wojewódzkie obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja miały miejsce w Gdańsku i rozpoczęły się od mszy w intencji ojczyzny w Bazylice Konkatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku. Nabożeństwo koncelebrował metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

„Z uroczystością ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski splata się narodowe święto – pamiątka Konstytucji 3 maja. Zajmuje ona ważne miejsce w historii polskiego i europejskiego konstytucjonalizmu. Stanowi świadectwo siły ducha i woli tych, którzy ją tworzyli i uchwalili. Oczywiście żadne dzieło nie jest doskonałe i ona też. Stać było tamto pokolenie, by podjąć walkę z wewnętrznymi problemami: polityczną arogancją, atrofią obywatelskich sumień, gotowością do narodowego zaprzaństwa. Konstytucja nie kłaniała się epoce rozpychającego się libertynizmu, aroganckiego stosunku do Kościoła. Wyrosła z ducha narodu, z jego wielowiekowej drogi” – mówił w kazaniu metropolita.

„O konstytucji nie zgasła pamięć, choć przez wrogów Ojczyzny, zaborców, komunistów była rugowana, spychana w cień, bowiem tworzyła niebezpieczno dla systemów autorytarnych. Bo wyrażała imperatyw wolności. Powstawała z myślą o Polsce niepodległej, rządnej, sprawiedliwej, silnej mocą wiary i swej historycznej tożsamości” – mówił też abp Głódź.

„W roku stulecia odzyskania Niepodległości wracamy do Konstytucji jako źródła wody żywej. Czerpali z niego moc ducha ci, którzy nie tracili z oczu idei niepodległości” – mówił też metropolita, dodając, że dobrze, iż na budynkach państwowych znajdą się polskie flagi. „Nareszcie” – podkreślił metropolita.

Abp Głódź przypomniał, że „przed Polską jest zapowiadana debata konstytucyjna”. „W przestrzeni publicznej coraz częściej się mówi o potrzebie nowej konstytucji na miarę nowych potrzeb, wyzwań, problemów. Przecież trzeba konstytucyjnych zabezpieczeń w obliczu ataków na rodzinę, małżeństwo, świętość ludzkiego życia. Jasnego, motywowanego imperatywem niepodległości sprecyzowania relacji także z Unią Europejską. To ledwie dwa przykłady, ale chodzi o to, aby ta debata była racjonalna, odpowiedzialna i dyktowana najlepszymi uczuciami wobec Polski” – podkreślił abp. Głódź.

Po nabożeństwie jego uczestnicy przemaszerowali na pl. Solidarności, pod Pomnik Poległych Stoczniowców, by złożyć pod nim wieńce.

Przed południem w Gdańsku odbyły się też miejskie uroczystości upamiętniające rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Miały one formę spotkania pod pomnikiem Jana III Sobieskiego, w którym to miejscu w czasach PRL odbywały się tradycyjnie nielegalne obchody tego święta. W czwartek pod pomnikiem odśpiewano kilka patriotycznych pieśni, a głos zabrali m.in. przedstawiciele Związku Piłsudczyków RP. Obecny na miejscu marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk przypomniał, że Konstytucja jest „rodzajem memento, które powinniśmy nosić w sercu, że miłość do ojczyzny jest niezwykle zacną cnotą”.

Na stacjonujących w Gdyni jednostkach 3. Flotylli Okrętów Marynarki Wojennej już w czwartek rano podniesiono wielką galę banderową. Przed południem, w Kościele Najświętszej Marii Panny, odbyła się uroczysta msza święta w intencji ojczyzny. Po nabożeństwie jego uczestnicy przemaszerowali pod pomnik Konstytucji 3 Maja, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. W ich trakcie, z okrętu muzeum ORP Błyskawica oddany został salut świąteczny złożony z 21 wystrzałów armatnich (to największa możliwa liczba strzałów oddawana jedynie w trakcie najważniejszych świąt wojskowych i państwowych).

Z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja Muzeum Sopotu przygotowało piknik patriotyczny, na który złożyły się m.in. warsztaty robienia kotylionów, spotkanie z przedstawicielami Pomorskiego Towarzystwa Genealogicznego, wykład o kuchni z początku XX wieku połączony z degustacją i wystawa plenerowa poświęcona Konstytucji 3 maja. W trakcie spotkania zaplanowano też prezentację autobusu, który w okresie międzywojennym jeździł na trasie Sopot-Gdynia oraz pokazy samochodów z tego samego czasu.

W sopockim kościele pw. Św. Jerzego odprawiona została też msza święta w intencji ojczyzny, a po nabożeństwie złożono kwiaty pod sopockim pomnikiem Armii Krajowej. Po południu na Placu Przyjaciół Sopotu zaplanowano wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.