• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

W poniedziałek w Pucku obchody 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem z udziałem prezydenta Dudy

ew

09.02.2020 15:11 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska W poniedziałek w Pucku obchody 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem z udziałem prezydenta Dudy

Partnerzy portalu

W poniedziałek w Pucku obchody 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem z udziałem prezydenta Dudy - GospodarkaMorska.pl

W Pucku (Pomorskie) odbędą się w poniedziałek obchody 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem. W uroczystościach weźmie udział prezydent Andrzej Duda, który tego dnia spotka się także z mieszkańcami Władysławowa i Wejherowa.

10 lutego 1920 r. generał Józef Haller wrzucił do morza platynowy pierścień - symbol odzyskania przez Polskę dostępu do Bałtyku, który kilka godzin wcześniej otrzymał w Gdańsku od miejscowej Polonii.

Główne uroczystości rocznicowe rozpoczną się w Pucku o godz. 10 na placu przed kościołem pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, gdzie prezydent RP odsłoni tablicę upamiętniającą 100. rocznicę zaślubin Polski z morzem i powrotu Pomorza do macierzy. Kwadrans później na rogu ulic 1 maja i Stary Rynek Andrzej Duda złoży wieniec pod tablicą upamiętniającą mieszkańców Pucka wywiezionych i pomordowanych przez Niemców w lasach piaśnickich w 1939 roku.

Następnie prezydent Duda, prezes IPN Jarosław Szarek oraz burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska odsłonią na Starym Rynku tablicę pamiątkową poświęconą Antoniemu Miotkemu. Antoni Miotk (1874-1942) był współorganizatorem uroczystości zaślubin Polski z Bałtykiem w 1920 roku, członkiem puckich władz miejskich okresu dwudziestolecia międzywojennego, polskim działaczem niepodległościowym, społecznym i kulturalnym.

O godz. 11 w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła rozpocznie się msza święta pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia. Po nabożeństwie jego uczestnicy w asyście kompanii reprezentacyjnej i orkiestry Marynarki Wojennej przejdą do portu rybackiego w Pucku, gdzie o godz. 13 odbędzie się akt odnowienia zaślubin Polski z morzem. Tam planowane jest przemówienie prezydenta Dudy.

Po uroczystościach w Pucku Andrzej Duda uda się do Władysławowa, gdzie na placu przed pomnikiem gen. J.Hallera spotka się z mieszkańcami. Potem prezydent złoży wieniec pod pomnikiem Antoniego Abrahama (1869-1923), propagatora polskości Pomorza, zwanego "królem Kaszubów".

Na zakończenie swojego pobytu w Pomorskiem związanego ze 100-leciem zaślubin Polski z morzem prezydent pojedzie do Wejherowa. Tam na Placu Jakuba Wejhera zaplanowano spotkanie z mieszkańcami, a w kościele parafialnym pw. Trójcy Świętej Andrzej Duda odsłoni tablicę poświęconą inkorporacji Pomorza Gdańskiego do Polski. Ostatnim punktem wizyty prezydenta w Wejherowie będzie udział w uroczystym koncercie w Filharmonii Kaszubskiej. Prezydentowi będzie towarzyszyć małżonka Agata Kornhauser-Duda.

Podczas koncertu utwory o tematyce morskiej zaprezentują Stanisław Sojka, Renata Przemyk, Natalia Niemen, Kwintet Wojciecha Mazolewskiego, Marek Dyjak i zespoły Limboski, Kiev Office oraz Oczi Cziorne. Wykonawcom towarzyszyć będzie Elbląska Orkiestra Kameralna oraz Chór Akademii Morskiej w Szczecinie.

Na uroczystości do Pucka w poniedziałek rano z Dworca Głównego PKP w Gdańsku wyruszy specjalny pociąg. To nawiązanie do historycznego wydarzenia. 10 lutego 1920 r. w godzinach rannych generał Józef Haller dotarł do Gdańska pociągiem z Torunia. Na dworcu czekały na niego tłumy Polaków i lokalne władze. Podczas spotkania na dworcu dwie platynowe obrączki gen. Hallerowi wręczył dr Józef Wybicki, pierwszy starosta pomorski. Były one prezentem ufundowanym przez polską ludność Gdańska. Symbolizowały zaślubiny Polski z Bałtykiem. Jedną obrączkę gen. Haller wrzucił kilka godzin później w wody Bałtyku podczas uroczystości w Pucku, natomiast drugą nosił kolejnych 40 lat na palcu.

W pociągu z Gdańska do Pucka pojadą m.in. samorządowcy oraz rekonstruktorzy historyczni, w tym aktor przebrany za generała Hallera.

Na stacji w Pucku przewidziane jest powitanie przez władze Pucka. Po tej ceremonii rekonstruktorzy, goście i mieszkańcy sformują wspólny pochód i ulicami miasta przejdą na rynek w Pucku. Tam odegrana zostanie „scena balkonowa” z udziałem "generała Hallera", którego jedna z mieszkanek zaprosi na herbatę. Dowódca Frontu Pomorskiego skorzysta z zaproszenia, pożegna uczestników pochodu i zaprosi ich na dalszy ciąg rekonstrukcji historycznej, która odbędzie się w porcie rybackim. "Generał Haller" wjedzie na nabrzeże konno, następnie zsiądzie z konia i dokona uroczystego aktu zaślubin. Następnie, przy dźwiękach hymnu narodowego wciągnięta zostanie na maszt biało-czerwona bandera. Przewidziane są też krótkie przemówienia burmistrz Pucka Hanny Pruchniewskiej i marszałka pomorskiego Mieczysława Struka.

Hallerowi podczas uroczystości w puckim porcie 10 lutego 1920 r. towarzyszyła dwudziestoosobowa delegacja Sejmu, przedstawiciele rządu, m.in. minister spraw wewnętrznych Stanisław Wojciechowski, wicepremier Wincenty Witos, wojewoda pomorski Maciej Rataj, kontradmirał Kazimierz Porębski oraz dyplomaci: szef misji brytyjskiej i attache wojenno-morski USA

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.