• <
mewo_2022

Francuzi wystartują w wyścigu offshore wind na Morzu Bałtyckim

11.04.2022 18:15
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Francuzi wystartują w wyścigu offshore wind na Morzu Bałtyckim

Partnerzy portalu

Francuzi wystartują w wyścigu offshore wind na Morzu Bałtyckim - GospodarkaMorska.pl

Na początku 2022 roku Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło 11 postępowań związanych z pozwoleniami lokalizacyjnymi morskich farm wiatrowych na polskich wodach Morza Bałtyckiego. W dalszym ciągu wpływają kolejne wnioski. Jedne z nich złożył francuski inwestor Qair Polska z grupy Qair. 

Uzyskane PSZW, czyli pozwolenia na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń dla morskich farm wiatrowych, będą podstawą rozwoju morskich farm wiatrowych w tzw. drugiej fazie. W ostatnich tygodniach widać duże zainteresowanie polskich, jak i zagranicznych inwestorów związanych z sektorem offshore wind. Wśród nich jest francuski podmiot Quair Polska. Samo zainteresowanie nie dziwi, gdyż Polska planuje zainstalować łącznie 11 GW w offshore wind w perspektywie do 2040 roku. 

W związku z postępowaniem nr 6/2022/MFW do Ministerstwa Infrastruktury wpłynął wniosek z 7 kwietnia, złożony przez inwestora Bałtyk Offshore Wind sp. z o.o., podmiot związany z Qair Polska. Pełna nazwa projektu wiatrowego brzmi „Morska Farma Wiatrowa Bałtyk Offshore Wind”. 

Francuzi mają już za sobą pierwsze doświadczenia

Francuska grupa zna już polski rynek OZE. W Polsce Qair nabył w 2019 roku dwie działające farmy wiatrowe o łącznej mocy 106 MW, tym samym integrując swoje zespoły operacyjne oraz zajmujące się obsługą inwestycji. Aktualnie w polskim oddziale naszej Grupy trwają prace związane z budową trzech farm wiatrowych w pełni rozwiniętych przez polski zespół specjalistów.

Spółka zdobyła nagrodę ADEME „Floating Wind Pilot Farms” za pływającą farmę wiatrową o nazwie EolMed, która powstała na Morzu Śródziemnym. 

Francuska grupa jest operatorem pierwszej turbiny morskiej we Francji, która znajduje się u wybrzeży Croisic. Inwestycja posiada moc na poziomie 2 MW. Nowy projekt powstanie u wybrzeży Port la Nouvelle. Pływające turbiny wiatrowe zostaną zainstalowane u wybrzeży Gruissan do 2022 roku, co zapowiada kolejne 250 MW farm planowanych na Morzu Śródziemnym w ramach EPP.

Działalność  w zakresie morskiej energetyki wiatrowej prowadzi Qair Marine, spółka zależna grupy Qair.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.