• <
siemens_gamesa_2022

U wybrzeży Bretanii powstanie pływająca farma wiatrowa South Brittany

19.11.2021 21:46
Strona główna Energetyka Morska, Offshore U wybrzeży Bretanii powstanie pływająca farma wiatrowa South Brittany

Partnerzy portalu

U wybrzeży Bretanii powstanie pływająca farma wiatrowa South Brittany  - GospodarkaMorska.pl

Potentat technologii floating w morskiej energetyce wiatrowej Ocean Winds (spółka joint venture firm ENGIE i EDP Renewables) oraz spółka Principle Power zawarły umowę o współpracy przy projektowaniu platform na potrzeby pierwszego we Francji przetargu dla pływających technologii.

Dotychczas firmy z powodzeniem zrealizowały projekt pływającej farmy morskiej WindFloat Atlantic o mocy 25 MW, działający obecnie w Portugalii. Spółki współpracują także przy projekcie Eoliennes Flottantes du Golfe du Lion (EFGL) o mocy 30 MW na francuskim Morzu Śródziemnym, którego uruchomienie planowane jest w 2023 roku.

Pływający morski projekt wiatrowy South Brittany, o mocy do 270 MW, będzie zlokalizowany u wybrzeży południowej Bretanii. Jak czytamy w komunikacie prasowym, we wrześniu 2021 roku rząd francuski wyłonił Ocean Winds w przetargu. Teraz spółka weźmie udział w dialogu konkurencyjnym w ciągu najbliższych miesięcy. Rząd spodziewa się ogłosić zwycięzcę w przyszłym roku.

Inwestorzy są pewni swoich umiejętności

- Naszym celem jest wykorzystanie pełnego know-how Ocean Winds, aby zapewnić, że projekt pływającej morskiej energetyki wiatrowej w Południowej Bretanii będzie sukcesem dla Francji. Nasze ponad 10-letnie doświadczenie w rozwoju i eksploatacji pływających projektów wiatrowych, w tym WindFloat 1, który rozpoczął produkcję w 2011 roku, oraz WindFloat Atlantic, pierwszej na świecie półzanurzalnej pływającej farmy wiatrowej, sprawia, że mamy wyjątkowe kwalifikacje do realizacji tego projektu – powiedział Grzegorz Górski, dyrektor operacyjny Ocean Winds.

Z kolei Aaron Smith, Chief Commercial Officer w Principle Power, podkreślił, że jego firma jest wiodącym dostawcą pływającej technologii wiatrowej na świecie, z turbinami o łącznej mocy 75 MW działającymi na platformach WindFloat. To pozwoli na innowatorskie podejście to rozwoju projektu koło Bretanii.

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.