• <
siemens_gamesa_2022

Chemiczny gigant BASF kupi energię z morskiej farmy wiatrowej Borkum Riffgrund 3

14.11.2021 20:09 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Chemiczny gigant BASF kupi energię z morskiej farmy wiatrowej Borkum Riffgrund 3

Partnerzy portalu

Chemiczny gigant BASF kupi energię z morskiej farmy wiatrowej Borkum Riffgrund 3  - GospodarkaMorska.pl
Fot. Borkum Riffgrund 3 / Orsted

Chemiczny gigant BASF oraz duński deweloper OZE Ørsted zawarli 25-letnią umowę na zakup energii elektrycznej po stałej cenie (CPPA). W świetle umowy BASF zakontraktował 186 MW mocy w planowanej przez Ørsted morskiej farmy wiatrowej Borkum Riffgrund 3 na niemieckiej części Morza Północnego.

Łączna moc zainstalowana morskiej farmy wiatrowej Borkum Riffgrund 3 wyniesie 900 MW. Instalacja zostanie oddana do pełnej, komercyjnej eksploatacji w 2025 roku. Ørsted uzyskał niedawno zgodę na budowę od niemieckiej Federalnej Agencji Morskiej i Hydrograficznej (BSH).

Dzięki kontraktowi Corporate Power Purchase Agreement (CPPA) obie firmy sprawdzą wesprą redukcję emisji zanieczyszczeń w przemyśle chemicznym. Umowa zakupu energii elektrycznej pomoże pokryć zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną dla technologii niskoemisyjnych BASF. Umowa jest kolejnym krokiem w kierunku ambicji BASF, aby stać się neutralnym koncernem chemicznym pod względem emisji dwutlenku węgla (CO2) do 2050 roku.

Rekordowy czas obowiązywania PPA w sektorze offshore wind 

Ponieważ umowa będzie obowiązywać przez 25 lat, jest to najdłuższy kontrakt CPPA dla morskiej energetyki wiatrowej, jaką kiedykolwiek ogłoszono, a także ważny krok w umożliwieniu Ørsted podjęcia ostatecznej decyzji inwestycyjnej w sprawie Borkum Riffgrund 3, która jest spodziewana pod koniec 2021 roku – czytamy w komunikacie duńskiego koncernu. 

Instalacja Borkum Riffgrund 3 to pierwsza na świecie morska farma wiatrowa budowana na dużą skalę, która jest realizowana bez wsparcia publicznego. Było to możliwe dzięki kilku czynnikom wpływającym na koszty, w tym zainstalowaniu technologii turbin wiatrowych nowej generacji, bardzo korzystnym warunkom lokalizacyjnym i wysokim prędkościom wiatru oraz przewidywanym, stabilizującym przychody umowom zakupu energii z partnerami przemysłowymi, takimi jak BASF.

- Umowa na dostawy energii z Ørsted jest kolejnym ważnym krokiem w zabezpieczeniu dodatkowej energii odnawialnej dla BASF - komentuje dr Martin Brudermüller, prezes zarządu dyrektorów wykonawczych BASF SE. 

- BASF chce do 2030 roku zmniejszyć emisję CO2 o 25 proc. w porównaniu z 2018 rokiem. Aby osiągnąć ten ambitny cel, w ciągu najbliższych lat będziemy musieli zastąpić duże ilości energii kopalnej energią z OZE. Ørsted może zapewnić wymagane dodatkowe ilości poprzez budowę nowych farm wiatrowych, aby wesprzeć nas w naszej transformacji energetycznej - dodaje dr Brudermüller.

Niemcy muszą udostępnić więcej obszarów morskich pod inwestycje w OZE

Mads Nipper, dyrektor generalny Ørsted, podkreślił, że we wspólnej walce ze zmianami klimatycznymi, to właśnie partnerzy tacy jak BASF będą tworzyć znaczącą różnicę. 

- Sektor chemiczny ma przed sobą wymagającą drogę do dekarbonizacji, ale wniesie też jeden z największych wkładów. Z tego powodu kraje takie jak Niemcy muszą odpowiedzieć na ogromne zapotrzebowanie na odnawialną energię elektryczną poprzez pilne udostępnienie większej ilości dna morskiego dla projektów morskich elektrowni wiatrowych oraz poprzez zwiększenie ambicji w zakresie wdrażania wielkoskalowych odnawialnych źródeł energii, takich jak morska energetyka wiatrowa - wyjaśnia Nipper.

Dodał morska energetyka wiatrowa na Morzu Północnym i Morzu Bałtyckim stanowi obfite źródło ekologicznej energii elektrycznej, które można uwolnić dzięki ambitniejszej polityce. 

BASF pracuje nad zwiększeniem skali technologii niskoemisyjnych do rozmiarów przemysłowych. Na tej drodze, po roku 2030, BASF spodziewa się wdrożenia takich technologii, jak bezemisyjne metody produkcji wodoru i elektrycznie ogrzewane krakery parowe, które znacznie zwiększą zapotrzebowanie BASF na energię z OZE.   

Ørsted również realizuje ambitne cele w zakresie dekarbonizacji. Ponad dziesięć lat temu firma rozpoczęła własną transformację od bycia jedną z najbardziej węglochłonnych firm energetycznych do bycia najbardziej zrównoważoną firmą energetyczną na świecie.

Ørsted jako pierwsza firma energetyczna na świecie z naukowo potwierdzonymi planami postawiła sobie za cel i plan osiągnięcie neutralności węglowej w wytwarzaniu energii do 2025 roku oraz osiągnięcie pełnej dekarbonizacji łańcucha wartości do 2040 roku. Do 2030 roku Ørsted zamierza zainstalować 50 GW mocy w instalacjach OZE, z czego 30 GW stanowić będzie morska energetyka wiatrowa.

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.