• <
mewo_2022

Brytyjskie porty muszą przygotować się do obsługi technologii floating

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Brytyjskie porty muszą przygotować się do obsługi technologii floating

Partnerzy portalu

Fot. Untrakdrover, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Sektor morskiej energetyki wiatrowej w Wielkiej Brytanii jest jednym z najbardziej dojrzałych rynków OZE na świecie, w szczególności w zakresie przemysłu. W ocenie organizacji branżowej RenewableUK, dobrze rozwinięte już dziś porty potrzebują wejść na kolejny poziom, przygotowując się do obsługi pływających platform wiatrowych. 

Takie wnioski płyną z raportu „Floating Wind Offshore Taskforce”. 11 portów w Wielkiej Brytanii będzie musiało zostać przekształconych w jak najszybszym czasie w nowe huby przemysłowe, aby umożliwić wdrożenie pływających farm wiatrowych w Europie. Potencjał Wielkiej Brytanii w tym zakresie sięga 35 GW w perspektywie 2040 r. Rząd jak na razie ustalił cel osiągnięcia 5 GW w technologii pływającej do 2030 r.

Pływające farmy wiatrowe mogą być budowane na głębszych wodach (powyżej 60 metrów), dalej od wybrzeża, gdzie prędkości wiatru wykazują jeszcze większe parametry. W raporcie podkreślono, że technologia ta będzie odgrywać kluczową rolę w dekarbonizacji brytyjskiej gospodarki i energetyki. 

Eksperci zalecają jak najszybszy rozwój portów poprzez zainwestowanie 4 mld funtów w ich modernizację, która jest konieczna, aby obsłużyć instalacje, których wysokości piasty przekracza 150 metrów. Ich olbrzymie pływające fundamenty muszą być produkowane i montowane w nadmorskich lokalizacjach. Początkowo uwaga powinna skupić się na portach szkockich i na Morzu Celtyckim (Walia i południowo-zachodnia Anglia), gdzie obecnie planuje się realizację projektów pływających.

Początkowo w Szkocji będzie potrzebnych 3-5 portów instalacyjnych oraz 2 porty do obsługi instalacji na Morzu Celtyckim. Jak czytamy, dodatkowo co najmniej 4 inne brytyjskie porty będą musiały zostać zrewitalizowane w celu produkcji stalowych i betonowych elementów dla pływających fundamentów. W procesie budowy potrzeba będzie również więcej statków i większych żurawi, co stworzy kolejne możliwości przemysłowe.

Wdrożenie zaleceń wymaganych do osiągnięcia 34 GW w technologii floating do 2040 r. wygeneruje 26,6 mld funtów wartości dodanej dla Wielkiej Brytanii. Każdy 1 funt zainwestowany w brytyjskie obiekty portowe wygeneruje do 4,30 funta wartości dodanej. Przemysł floating może zapewnić ok. 45 tys. miejsc pracy bezpośrednich i pośrednich w tym kraju – szacują eksperci. 

Raport został przygotowany na zlecenie RenewableUK, Scottish Renewables, The Crown Estate i Crown Estate Scotland.

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.