• <
mewo_2022

Heerema opracowała nową metodę instalacji pływających farm wiatrowych

28.04.2022 12:20
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Heerema opracowała nową metodę instalacji pływających farm wiatrowych

Partnerzy portalu

Heerema opracowała nową metodę instalacji pływających farm wiatrowych  - GospodarkaMorska.pl
Fot. Heerema

Heerema Marine Contractors, holenderski wykonawca usług dla sektora offshore wind, przedstawiła nową metodę instalacji pływających elektrowni wiatrowych. Instalacja typu „floating to floating” ma obniżyć koszty inwestycji w sektorze offshore wind. 

Pływające farmy wiatrowe będą niezbędne dla światowej transformacji energetycznej, ale opracowywane obecnie metody instalacji wiatraków na morzu mogą być kosztowne, czasochłonne. Ostatecznie mogą ograniczyć ich komercyjne wykorzystanie. 

Heerema posiada duże doświadczenie w skomplikowanym instalowaniu konstrukcji pływających na morzu przy użyciu swojej floty dźwigów pływających. Heerema podeszła do opracowania nowej metody instalacji Floating to Floating, mając na uwadze w dłuższej perspektywie obniżenie kosztów produkcji energii oraz wąskie gardła w łańcuchu dostaw. Metoda została opracowana w celu rozwiązania problemów branżowych. Mowa o wykorzystaniu zasobów takich jak stal, infrastruktura portowa, logistyka morska, serwis farm oraz osiągnięcie wymaganej skali i tempa instalacji turbin wiatrowych.

Obecnie proponowane są różne metody instalacji, które obejmują montaż fundamentów pływających (floaters) w porcie, a następnie holowanie ich na obszar farmy. Wiąże się to z wyzwaniami logistycznymi, a także z ograniczeniem liczby odpowiednich portów.

Dzięki metodzie instalacji "floating to floating” platformy pływające mogą być konstruowane na lądzie, a następnie holowane „na sucho” na statku transportowym do danego miejsca. Po przybyciu na miejsce są zainstalowane przy użyciu pływającej ramy montażowej Heerema, która służy do podnoszenia pływaków ze statku. 

Dzięki wyeliminowaniu czasochłonnych i bardzo wrażliwych na warunki pogodowe „mokrych” holowań i połączeń cumowniczych można osiągnąć wyższą przepustowość w przypadku pływających projektów wiatrowych – informuje Heerema. Metoda instalacji pływającej oznacza, że można oddzielić kampanie związane z instalacją urządzeń pływających i turbin wiatrowych, co zmniejsza presję na łańcuch dostaw i zwiększa wydajność procesu.

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.