• <
KONGSBERG_2023

[ZDJĘCIA] Feederowiec przechylił się i zrzucił kontenery

jm

09.01.2023 15:15
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki [ZDJĘCIA] Feederowiec przechylił się i zrzucił kontenery

Partnerzy portalu

[ZDJĘCIA] Feederowiec przechylił się i zrzucił kontenery - GospodarkaMorska.pl
Fot. Prevailing Shipping & Logistics India

Kontenerowy feederowiec Sea Xpress mocno się przechylił, w rezultacie do wody pospadały z jego pokładu kontenery. Do wypadku doszło w indyjskim terminalu kontenerowym Mundra International Container Terminal.

Do wypadku doszło w sobotę. Kontenerowiec Sea Xpress (1118 TEU) stracił stateczność podczas operacji portowych i przechylił się mocno najpierw w stronę bakburty. Zerwane zostały liny cumownicze, a z pokładu spadło do wody około 20 kontenerów, które były na statku. Pod wpływem zmiany obciążenia jednostka następnie przechyliła się w drugą stronę - sterburty, aż oparła się o nabrzeże, co zapobiegło dalszemu przechyłowi.

Nie są znane przyczyny utraty stateczność przez jednostkę. Możliwe, że statek został niewłaściwie zbalansowany lub nagle utracił ładunek z jednej z burt, co spowodowało przechył na bardziej obciążoną stronę. Broker Prevailing Shipping & Logistics India poinformował zaś, że incydent był spowodowany niewłaściwym balastowaniem i złym ustawieniem dwóch pokładowych dźwigów statku. Oficjalne przyczyny nie zostały jednak podane i będą przedmiotem dochodzenia prowadzonego m.in. przez rzeczoznawców firm ubezpieczeniowych.

Operacje w kanale podejściowym, jak i samym basenie, przy którym ulokowany jest terminal, zostały wstrzymane na czas wyłowienia kontenerów.


etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.