• <
siemens_gamesa_2022

Popłynął pierwszy prąd z największej morskiej farmy wiatrowej w Szkocji

zk

26.08.2022 13:18
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Popłynął pierwszy prąd z największej morskiej farmy wiatrowej w Szkocji

Partnerzy portalu

Popłynął pierwszy prąd z największej morskiej farmy wiatrowej w Szkocji - GospodarkaMorska.pl
Fot. SSE

SSE Renewables i partner TotalEnergies ogłosili pierwsze wytworzenie energii ze swojej przybrzeżnej farmy wiatrowej Seagreen o wartości 3 miliardów funtów, położonej 27 km od wybrzeża Angus w Szkocji.

Pierwsza turbina Vestas została uruchomiona i podłączona do sieci we wczesnych godzinach porannych w poniedziałek. Oczekuje się, że farma wiatrowa, składająca się ze 114 turbin o łącznej mocy wytwórczej 1 075 MW będzie w pełni funkcjonować w pierwszej połowie 2023 roku.

Projekt Seagreen o wartości 3 mld funtów będzie największą morską farmą wiatrową w Szkocji i najgłębiej posadowioną MFW na świecie.

- Seagreen osiągnął do tej pory wiele kluczowych kamieni milowych, ale widok turbiny obracającej się na Morzu Północnym i bezpieczne osiągnięcie pierwszej mocy jest fantastycznym wydarzeniem dla wszystkich związanych z projektem. Projekt przyniósł już korzyści lokalnej społeczności, brytyjskiemu łańcuchowi dostaw, a po jego zakończeniu Seagreen wniesie znaczący wkład w realizację ambitnych celów Szkocji i Wielkiej Brytanii w zakresie energii odnawialnej - mówił Paul Cooley, dyrektor Global Offshore Wind, SSE Renewables

TotalEnergies zawarł umowę z SSE Renewables w celu nabycia 51 proc. udziałów w projekcie Seagreen o zainstalowanej mocy na poziomie 1075 MW w czerwcu 2020 roku.

Po pełnym uruchomieniu obiekt będzie produkował około 5 terawatogodzin (TWh) odnawialnej energii elektrycznej rocznie, co wystarczy do zasilenia 1,6 mln gospodarstw domowych.

- Z przyjemnością ogłaszamy rozpoczęcie wytwarzania energii z Seagreen, naszej pierwszej morskiej farmy wiatrowej na brytyjskiej częsci Morza Północnego. Oznacza to nowy krok w rozwoju potencjału działalności offshore TotalEnergies. Ten kamień milowy przyczyni się bezpośrednio do realizacji naszego celu, jakim jest osiągnięcie 35 GW mocy ze źródeł odnawialnych na całym świecie do 2025 roku - dodał Vincent Stoquart starszy wiceprezes Renewables z TotalEnergies.

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.