• <

Port Grenaa zaangażuje się rozwój offshore wind w Europie

14.08.2022 13:42
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Port Grenaa zaangażuje się rozwój offshore wind w Europie

Partnerzy portalu

Port Grenaa zaangażuje się rozwój offshore wind w Europie - GospodarkaMorska.pl
Fot. Port Grenaa
Duński Port Grenaa zlokalizowany wschodnim wybrzeżu Półwyspu Jutlandzkiego ma ambicję, by włączyć się w aktywnie w rozwój przemysłu morskiej energetyki wiatrowej oraz farm wiatrowych w Europie. Jak informuje WindEurope, w porcie powstaną dwa nowe obiekty do realizacji usług O&M (Operations and Maintenance), oprócz jednego, który już działa w porcie.

Zaangażowanie portu Grenaa wynika ze zwiększonego zaangażowania politycznego w Danii (projekty near-shore) i Szwecji, gdzie spółka Vattenfall włącza się coraz aktywnie w rozwój offshore wind.

Port oczekuje, że rok 2022 będzie rokiem konsolidacji z ciągłym naciskiem na rozwój biznesu i certyfikację ISO portu. Henrik Carstensen, prezes zarządu Portu Grenaa, podziela entuzjazm związany z wynikami portu za 2021 roku. Port Grenaa odnotował obroty w wysokości 68,2 mln DKK, co oznacza wzrost o około 12 procent od 2020 roku.

- Wzrost ten wynika częściowo z faktu, że jako port jesteśmy dobrzy w pozyskiwaniu projektów ad hoc. A cała organizacja jest gotowa do szybkiego i elastycznego działania w zakresie nowych zadań i ich realizacji. Jednym z tegorocznych ekscytujących projektów był wstępny montaż największej na świecie pływającej morskiej turbiny wiatrowej TetraSpar. Dla Portu Grenaa to wspaniałe, że może przyczynić się do rozwoju pionierskich projektów, takich jak pływająca morska energetyka wiatrowa – powiedział Carstensen.

W tej chwili zarządcy infrastruktury podejmują działania, aby uczynić port w Grenaa atrakcyjnym dla przyszłych dużych projektów OZE, takich jak przyszłe morskie farmy wiatrowe w Kattegat i Fehmarn.

Przed końcem 2022 roku Port Grenaa spodziewa się uzyskać certyfikat ISO w zakresie zarządzania jakością, środowiskiem oraz bezpieczeństwem i higieną pracy.


Źródło: Port Grenaa, WindEurope

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.