• <

Hiszpańscy nurkowie odkryli 200 kg kokainy we wlocie wody chłodzącej

zk

14.08.2022 15:11
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Hiszpańscy nurkowie odkryli 200 kg kokainy we wlocie wody chłodzącej

Partnerzy portalu

Hiszpańscy nurkowie odkryli 200 kg kokainy we wlocie wody chłodzącej - GospodarkaMorska.pl
Fot. guardiacivil.es

Hiszpańska policja federalna skonfiskowała 200 kilogramów kokainy, która była ukryta we wnętrzu wlotu wody chłodzącej na masowcu w Santa Cruz de Tenerife.

Masowiec zawinął do Teneryfy w zeszłym tygodniu i zakotwiczył w porcie w celu uzupełnienia paliwa. Przewoził ładunek kukurydzy i kierował się do Lizbony w Portugalii. We wczesnych godzinach 5 sierpnia, jednostka straży granicznej Guardia Civil, współpracująca z jednostką nadzoru celnego, weszła na pokład statku w celu przeprowadzenia inspekcji. Dołączyła do nich wyspecjalizowana ekipa nurkowa, która szczegółowo obejrzała kadłub Mamore.

W trakcie kontroli ładunku i części statku, nurkowie z zespołu  Gwardii Cywilnej (GEAS) zlokalizowali pod kadłubem łącznie osiem paczek kokainy. Odkrycia dokonano podczas inspekcji wlotu wody chłodzącej do maszyn statku.

Narkotyki były ukryte wewnątrz wlotu, za zewnętrzną kratą. Po zbadaniu substancja wykazała pozytywny wynik testu na obecność kokainy.

W Europie ceny hurtowe kokainy wahają się w granicach 40 000 dolarów, czyli o około jedną trzecią więcej niż jej wartość w Stanach Zjednoczonych, jak podaje Insight Crime. Oznaczałoby to, że całkowita wartość przesyłki wynosi około 8 milionów dolarów.

W ciągu trzech miesięcy przed przybyciem na Teneryfę Nord Mamore zawijał do portów w Imbitubie, Rio Grande i Kurytybie w Brazylii. Brazylijskie zorganizowane grupy przestępcze eksportują kokainę pochodzącą z Boliwii i sprzedają jej znaczne ilości do Europy Zachodniej.

Agenci celni przechwytują co roku w Europie około 20-30 ton kokainy pochodzącej z Brazylii.


Źródło: maritime-executive.com

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.