Saudyjski koncern naftowy Aramco odnotował w
pierwszym półroczu 2022 r. rekordowe zyski: blisko 88 mld dol. Przychód
wzrósł o 90 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku -
podała w niedzielę firma. Wzrost cen ropy, który wywindował dochody
firmy, jest skutkiem wojny na Ukrainie.
Ceny ropy na całym
świecie utrzymują się na bardzo wysokim poziomie, a na wyjątkowo dobre
wyniki Aramco wpłynął też znaczny wzrost popytu na saudyjski surowiec -
wyjaśnił prezes koncernu Amin Nasser.
Inwazja Rosji na Ukrainę i
sankcje nałożone na Moskwę podbiły w ogóle dochody firm naftowych. Zyski
amerykańskich koncernów ExxonMobil i Chevron za drugi kwartał tego roku
wyniosły odpowiednio 17,85 mld dol. i 11,62 mld dol. W tym samym
kwartale rok wcześniej ExxonMobil zarobił 4,69 mld dol., a Chevron 3,08
mld dol.
Również brytyjski Shell odnotował rekordowy zysk za
ostatni kwartał - 11,5 mld dol. W analogicznym okresie ubiegłego roku
Shell zarobił 5,5 mld dol. (
Najwięksi producenci turbin wiatrowych w 2021 roku. Zobacz ranking
USA zawiesiły sankcje naftowe na Iran na 60 dni
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Kamila Zimińska
PSEW 2026: wiatr może obniżyć rachunki za prąd, ale trzeba usunąć bariery dla OZE
PSEW: offshore wind nowym frontem bezpieczeństwa państwa
Jak pogodzić offshore wind z turystyką i rybołówstem? Doświadczenia płyną z zagranicy