• <
gryfia_70lat

SpaceX uruchomił łączność satelitarną Starlink dla branży morskiej

jm

12.07.2022 14:27
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski SpaceX uruchomił łączność satelitarną Starlink dla branży morskiej

Partnerzy portalu

SpaceX uruchomił łączność satelitarną Starlink dla branży morskiej - GospodarkaMorska.pl
Obecny i planowany zasięg Starlink, źródło: SpaceX

Należąca do ekscentrycznego miliardera Elona Muska firma SpaceX otrzymała pozwolenie od amerykańskiej Federalnej Komisji Łączności na uruchomienie łączności satelitarnej Starlink dla sektora morskiego.

Klienci decydujący się na usługę Starlink Maritime będą mogli na swoich statkach zapewnić szybkie połączenie z internetem do 350 megabitów pobierania na sekundę. Do odbioru połączenia potrzebne są jednak specjalne anteny, inne niż w przypadku lądowej wersji Starlink. Musk wyjaśnił w social mediach, że są to „podwójne, wysokowydajne terminale”, które mają utrzymywać połączenie również w ekstremalnych warunkach pogodowych. Klienci, którzy już posiadają anteny Starlink, będą mogli je uaktualnić pod koniec roku.


Gospodarka Morska
Antena systemu Starlink, fot. SpaceX


Jednakże przyszli żeglugowi klienci SpaceX muszą się liczyć z konkretnym wydatkiem – sam sprzęt kosztuje około 10 tys. dolarów, płatne z góry. Za usługę utrzymania łączności z kolei trzeba zapłacić 5 tys. dolarów miesięcznie.

Najważniejszy jest jednak zasięg – w czwartym kwartale 2022 roku ma obejmować większość powierzchni oceanów na planecie, a w pierwszym kwartale 2023 roku ma on objąć wszystkie akweny na Ziemi. W tej chwili jednakże z łączności można skorzystać na wodach przybrzeżnych USA (poza Alaską), Europy (poza większą częścią Skandynawii), większości Australii i Nowej Zelandii, Brazylii i Chile.Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.