• <
KONGSBERG_2023

Wodowanie w Szczecinie. Statek Canopee w pierwszym rejsie przetransportuje wyrzutnię rakiety kosmicznej

gm

28.06.2022 12:50 Źródło: Radio Szczecin
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Wodowanie w Szczecinie. Statek Canopee w pierwszym rejsie przetransportuje wyrzutnię rakiety kosmicznej

Partnerzy portalu

Wodowanie w Szczecinie. Statek Canopee w pierwszym rejsie przetransportuje wyrzutnię rakiety kosmicznej - GospodarkaMorska.pl
Fot. Twitter

Statek Canopee w swoim pierwszym rejsie przetransportuje elementy nowej europejskiej rakiety nośnej - Ariane 6 z Europy do kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Jego kadłub zbudowała w Szczecinie Partner Stocznia z Polic.

Piotr Szynaka, dyrektor produkcji w Partner Stoczni w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że budowane przez tę firmę statki powstają na lądzie. Po zaplanowanym na wtorek wodowaniu odbędzie się doposażanie jednostki. Canopee za około trzy miesiące odpłynie do Holandii. 

CZYTAJ też: Statek do transportu wyrzutni rakiety kosmicznej powstaje w Szczecinie

– Po zbudowaniu statek jest podnoszony na urządzeniach hydraulicznych. Podkładane są specjalne platformy jeżdżące, z pomocą których statek jest opuszczany na ponton. W szczecińskiej Stoczni "Gryfia" następuje oficjalne zwodowanie jednostki – wyjaśnił w rozmowie.

Statek jest bardzo nowoczesny, ma 121 metrów długości i 23 metry szerokości, a od innych odróżniają go żagle. Cztery rozkładane "żagloskrzydła" o wysokości około 45 metrów, będą uzupełnieniem dieslowskiego silnika. Wykorzystanie wiatru pozwoli też oszczędzać paliwo. Piotr Szynaka dodał, że z tego powodu "Canopee" to "green vessel - czyli statek dbający o środowisko".

etmal_790x120_gif_2020
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.