• <

Wynik wyszukiwania - "szkocja" - Wiadomości

Rząd kanadyjskiej prowincji Nowa Szkocja ogłosił w sobotę wieczorem stan wyjątkowy w związku z powodziami

Stan wyjątkowy, który władze prowincji Nowa Szkocja ogłosiły w sobotę wieczorem w związku z powodziami, będzie obowiązywał do 5 sierpnia, o ile nie zostanie wcześniej odwołany - powiedział cytowany w rządowym komunikacie minister ds. zarządzania kryzysowego John Lohr.
23.07.2023

Nowa rządowo-przemysłowa grupa robocza ma wzmocnić szkocki sektor obronny i stoczniowy

Wiodące firmy zbrojeniowe w Wielkiej Brytanii będą współpracować z rządem i siłami zbrojnymi, aby opracować projekt maksymalizacji wpływów sektora obronnego na gospodarkę.
14.07.2023

W. Brytania. Władze Orkadów zbadają rozluźnienie relacji z resztą kraju

Radni szkockiego archipelagu Orkadów przyjęli we wtorek wniosek o zbadanie alternatywnych form ustrojowych, co ma być odpowiedzią na frustrację związaną z ich niedofinansowaniem i niemożnością wykorzystania potencjału wysp.
05.07.2023

Morskie farmy słoneczne znakomitym uzupełnieniem MEW. Crist i StoGda uczestniczą w innowacyjnym projekcie badawczym

Wiele mówi się o morskiej energetyce wiatrowej i w Polsce ten obszar aktywności znalazł już uznania władz, uczelni i stał się popularny w naszym społeczeństwie. Na świecie do pozyskiwania energii podchodzi się już bardziej otwarcie i notujemy pierwsze instalacje farm słonecznych na morzu. Montowane są przy brzegu i jako instalacje pływające.
19.04.2023

15 osób w szpitalu po przewróceniu się statku w suchym doku w stolicy Szkocji

Szkockie pogotowie ratunkowe podało, że wiele osób odniosło obrażenia, a 15 z nich trafiło do szpitala, po tym jak statek przewrócił się w środę w suchym doku w dzielnicy Leith w stolicy Szkocji Edynburgu.
22.03.2023

Wodór popłynie ze Szkocji do Rotterdamu

Szkocki rząd postawił sobie za cel dostarczenie 5 GW odnawialnego wodoru do 2030 roku. Jednym z elementów dzięki, który ma wpłynąć na realizację tego celu, jest transport ze Szkocji do Holandii.
16.12.2022

Deweloperzy morskiej energii wiatrowej odpowiadają na szkockie wezwanie do innowacji w energetyce

Zarząd Nieruchomości Korony Szkocji otrzymał łącznie 19 wniosków w ramach procesu dzierżawy morskiej energii wiatrowej w ramach programu” Innowacyjność i ukierunkowanie na ropę i gaz” (Innovation and Targeted Oil and Gas, INTOG).
13.12.2022

Marine Power Systems i Simply Blue rozwijają projekt floating u wybrzeży Szkocji

Simply Blue Group nawiązała współpracę z Marine Power Systems (MPS) w celu opracowania propozycji projektu dla rundy leasingowej Innovation and Targeted Oil and Gas (INTOG) prowadzonej przez Crown Estate Scotland.
26.10.2022

Szkocja bije rekord produkcji energii z OZE

W pierwszej połowie 2022 roku Szkocja pobiła rekord w produkcji energii odnawialnej.
19.10.2022

Czy Remontowa Shipbuilding została oszukana w Szkocji?

Gdańska stocznia Remontowa w 2014 roku stawała do przetargu na budowę dwóch promów pasażersko-samochodowych ogłoszony w Szkocji. Remontowa zajęła w nim drugie miejsce, a zwyciężył krajowy zakład. Stacja BBC twierdzi jednak, że przetarg był ustawiony.
06.10.2022

Kanada. Huragan Fiona sieje spustoszenie. Z pomocą płynie wojskowa fregata [WIDEO]

W każdej z prowincji, które poprosiły o pomoc po huraganie Fiona jest już po stu żołnierzy, rząd gotów jest wysłać więcej – poinformował w poniedziałek premier Justin Trudeau. Do trudno dostępnych z lądu miejscowości płynie wojskowa fregata.
26.09.2022

Kamień milowy SSE i TotalEnergies w budowie Seagreen

SSE Renewables i TotalEnergies zainstalowały ponad 50 fundamentów na morskiej farmie wiatrowej Seagreen, u wybrzeży wschodniej Szkocji, której docelowa szacowana moc to 1100 MW.
04.09.2022

Szkocja robi kolejny krok w stronę pływających farm wiatrowych

Trzy kolejne projekty pływających morskich farm wiatrowych o mocy 2,8 GW zostaną objęte umowami o dzierżawę dna morskiego w Szkocji, po tym jak Crown Estate Scotland zakończyła proces rozliczania przeprowadzonej przez ScotWind rundy licencyjnej na dzierżawę dna morskiego. Wszystkie trzy inwestycje pojawią się na wschód od Szetlandów i będą koncentrować się na produkcji zielonego wodoru.
28.08.2022

Ryby i akwakultura w UE. Efekt motyla wywoła sztorm w przemyśle rybnym

W latach 2019–2020 wydatki gospodarstw domowych na produkty rybołówstwa i wyroby akwakultury wzrosły o 17%. Spożycie świeżych ryb wzrosło o 7% w wymiarze wartościowym i o 4% wzrosło spożycie wyrobów – podają analitycy EUMOFA w najnowszym raporcie "The EU Fish Market".
15.08.2022

Seaway 7 startuje z pracami dla Moray West w Szkocji

Seaway 7 podpisał umowę z Moray Offshore Windfarm (West) Limited na rozpoczęcie wczesnych prac dotyczących inżynierii, zakupów, instalacji i uruchomienia kabli sieciowych. Moray West to nowa morska farma wiatrowa powstająca w Szkocji.
08.08.2022

WES czeka na ocenę miksu pływaków i energii z fal

Firma Wave Energy Scotland rozpisała przetarg na wykonanie badań nad techniczno-ekonomicznymi zaletami połączenia produkcji energii z pływających farm wiatrowych oraz fal. Będzie to dotyczyć wspólnej infrastruktury i tych samych projektów – podaje serwis Offshore Energy Biz.
25.07.2022

Polscy dyplomaci w Szkocji chcą upamiętnić Orła i inne okręty

Kampanię informacyjną na temat okrętu podwodnego ORP Orzeł i współpracy marynarek wojennych Polski i Wielkiej Brytanii w II wojnie światowej przygotowują dyplomaci z Konsulatu Generalnego RP w Edynburgu. W planie jest film dokumentalny i budowa makiety okrętu.
29.06.2022

Ro-pax na wodór. Pierwszy na świecie morski układ napędowy już działa. Polska ma wodorowy potencjał. Czy go wykorzysta?

Pełnowymiarowy test HySeas III został rozpoczęty w zakładzie Kongsberg w Ågotnes, koło Bergen w Norwegii w grudniu 2021 r. Przez cztery miesiące zespół Kongsberga będzie testował w działaniu pierwszy na świecie zeroemisyjny układ napędowy zasilany wodorowymi ogniwami paliwowymi przeznaczony dla statków.
02.01.2022

Aker zainwestuje miliony funtów w łańcuch wartości dla pływających farm wiatrowych w Szkocji

Aker Offshore Wind poinformował o uruchomieniu pakietu inwestycyjnego o wartości 235 mln funtów w ramach współpracy z Ocean Winds - spółką joint venture Engie i EDP Renewables, aby wzmocnić łańcuch dostaw na potrzeby nowej fali rozwoju pływających morskich farm wiatrowych u wybrzeży Szkocji.
21.12.2021

Szkocja może stać się liderem w produkcji niskoemisyjnych fundamentów dla offshore wind

Z badań sfinansowanych przez niemiecki koncern energetyczny RWE wynika, że Szkocja może stać się światowym liderem w produkcji niskoemisyjnych, betonowych fundamentów dla pływających morskich farm wiatrowych. Badania wypełniają lukę w wiedzy na temat możliwości rozwoju technologii floating w tym kraju. Zarówno szkockie porty, jak i przemysł mają odpowiednie doświadczenie i umiejętności w produkcji betonu na skalę, która może być zastosowana do tej niskoemisyjnej alternatywy.
08.12.2021

Recykling statków powraca do Szkocji wraz z reaktywacją zakładu Inchgreen Dry Dock

Firma ATLAS Decommissioning z siedzibą w północno-wschodniej Anglii zabezpieczyła prawa do gigantycznego zakładu Inchgreen Dry Dock w Szkocji i planuje uczynić z niego centrum eksportowe odpowiedzialne za likwidację globalnych flot żeglugowych.
19.11.2021

Na wodach Szkocji powstanie pływająca farma wiatrowa o skali GW-owej

Norweski potentat energetyczny Equinor planuje uruchomić w Szkocji pływającą elektrownię wiatrową o mocy powyżej 1 GW (nie wskazano dokładnej mocy). W tym celu stworzył nową koncepcję pływających elektrowni wiatrowych, która umożliwi standaryzację przemysłową.
02.11.2021

Budowa największej morskiej farmy wiatrowej w Szkocji nabiera tempa

Transport z fundamentem kratownicowym wraz palami mocującymi (pin piles), które zostaną wykorzystane przy budowie morskiej podstacji energetycznej dla farmy wiatrowej Seagreen, wypłynął z portu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i jest w drodze do Szkocji.
25.10.2021

Na terenie farmy morskiej Seagreen zainstalowano pierwszy fundament typu jacket

W Szkocji rozpoczęła się budowa farmy wiatrowej Seagreen o mocy 1,1 GW. Jest to wspólne przedsięwzięcie wiatrowe TotalEnergies (51 proc.) i SSE Renewables (49 proc.), warte 3 miliardy funtów. Po ukończeniu fazy budowy farma będzie największą i najgłębiej położoną morską instalacją wiatrową w Szkocji.
12.10.2021

W. Brytania: sympatyk talibów wynajmuje farmę koło bazy okrętów z bronią jądrową

Nieukrywający poparcia dla talibów Afgańczyk, który dzierżawi ziemię w Szkocji w pobliżu brytyjskiej bazy okrętów podwodnych uzbrojonych w głowice jądrowe, otrzymał od jej właściciela nakaz opuszczenia terenu – informuje w niedzielę stacja Sky News.
10.10.2021

OW i Aker chcą wspólnie zainstalować 6 GW w pływających farmach na wodach Szkocji

Dwóch czołowych graczy na rynku europejskim Ocean Winds i Aker Offshore Wind przedstawiło propozycję instalacji 6 GW w pływających elektrowniach wiatrowych na wodach Szkocji. W ten sposób Szkocja stanie się światowym liderem w dziedzinie pływających morskich farm wiatrowych. O ile wyrazi zgodę.
16.09.2021

Szkocka branża offshore wind stawia na Port Cromarty Firth

Według niezależnego raportu przygotowanego dla organizacji branżowej Scottish Offshore Wind Energy Council, Port Cromarty Firth jest typowany jako pierwszorzędna lokalizacja w Szkocji w kontekście utworzenia klastra portowego dla sektora morskiej energetyki wiatrowej, który zapewni narodowi ogromny impuls gospodarczy.
30.08.2021

Krok bliżej do masowej produkcji ogromnych turbin pływowych

Wiadomości od Nova Innovation pojawiają się nieco ponad tydzień po tym, jak inna firma, Orbital Marine Power, oznajmiła, że jej turbina O2 rozpoczęła wytwarzanie energii elektrycznej i przesył do sieci. Projekt będzie również badał, jak można poprawić wydajność turbiny i skupi się na logistyce związanej z masową produkcją.
09.08.2021

Shell, Iberdrola składa ofertę budowy największej pływającej farmy wiatrowej na świecie

Royal Dutch Shell Plc i jednostka ScottishPower firmy Iberdrola SA łączą siły, aby zbudować największe na świecie morskie farmy wiatrowe.
19.07.2021

W Szkocji rusza projekt Wind-to-Whisky

Projekt Wind-to-Whisky to wielopoziomowa inicjatywa, która swoim zasięgiem obejmie morski port Cromarty Firth w Szkocji. Plan mający na celu utworzenie centrum pozyskiwania ekologicznego wodoru w regionie Highlands, ma zapewnić Szkocji pozycję światowego lidera w dziedzinie technologii wodorowej.
15.03.2021

Porty wolnocłowe lekarstwem na Brexit i Covid

Rząd Brytyjski poinformował, że w Anglii udzielono zezwolenia na uruchomienie ośmiu Freeports. Zaczną działać pod koniec 2021 r. Warunki działania w tych portach i ich otoczeniu będą takie jak w strefach wolnocłowych i specjalnych strefach gospodarczych.
09.03.2021

Nowa Szkocja: Międzynarodowy wysiłek w ratowaniu 31 członków załogi tonącego statku

Międzynarodowa operacja poszukiwawczo-ratunkowa z udziałem amerykańskiej i kanadyjskiej straży przybrzeżnej oraz Królewskich Kanadyjskich Sił Powietrznych zakończona sukcesem. Uratowano 31 rybaków z uszkodzonego statku rybackiego, który zaczął tonąć ponad 130 mil na południe od Halifax w Nowej Szkocji.
04.03.2021

Powstanie tunel pod Morzem Irlandzkim?

Tunel, a nie most, jest obecnie preferowaną wersją połączenia między Szkocją a Irlandią Północną - powiedział minister ds. Szkocji w brytyjskim rządzie Alister Jack, którego cytuje "The Sunday Telegraph".
14.02.2021

Zginął marynarz masowca u wybrzeży Nowej Szkocji

Członek załogi masowca zmarł a trzech innych zostało rannych po tym jak w statek, którym płynęli, uderzyła ogromna fala morska. Do incydentu doszło kilkaset mil morskich od wybrzeży kanadyjskiej Nowej Szkocji.
04.02.2021

Szkoccy nacjonaliści chcą od rządu w Londynie odszkodowania za brexit

Szkocka Partia Narodowa (SNP) wezwała w niedzielę brytyjski rząd do wypłacenia Szkocji wielomiliardowych odszkodowań za "niszczycielsko wysoką cenę" brexitu, jaką zdaniem tego ugrupowania zapłaci ona za wyjście z Unii Europejskiej.
10.01.2021

Zakończył się 11-miesięczny okres przejściowy po brexicie

O północy z czwartku na piątek według czasu brukselskiego, czyli o 23:00 czasu londyńskiego zakończył się 11-miesięczny okres przejściowy po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
01.01.2021

Naukowcy odkryli „Królową Oceanu”- olbrzymiego żarłacza białego u wybrzeży Nowej Szkocji [wideo]

W piątek OCEARCH, organizacja badawcza, której celem jest pomoc naukowcom w uzyskaniu „wcześniej nieosiągalnych danych z oceanu”, ogłosiła na Facebooku, że jej zespół natknął się na ważącą ponad 1606 kg dojrzałą samicę żarłacza białego o imieniu Nukumi.
08.10.2020

Zasadność budowy mostu między Szkocją a Irlandią Północną poddana ocenie

Wykonalność i opłacalność budowy mostu lub tunelu między Szkocją a Irlandią Północną zostanie zbadana w ramach rozpoczętego w sobotę na zlecenie brytyjskiego rządu przeglądu połączeń transportowych w całym kraju.
03.10.2020

Szetlandy rozważają oderwanie się od Szkocji

Radni z Szetlandów – szkockiego archipelagu na Morzu Północnym – zdecydowaną większością głosów poparli w piątek wniosek o zbadanie możliwości oderwania się wysp od Szkocji.
13.09.2020

Huragan Dorian dotarł do Kanady

Huragan Dorian, który zabił na Bahamach co najmniej 43 osoby, zaatakował w sobotę atlantyckie wybrzeża Kanady łamiąc drzewa, zrywając linie energetyczne i dezorganizując komunikację. Szybkość wiatru wynosi obecnie ok. 150 km/godz. Dotychczas nie ma informacji o ofiarach.
08.09.2019

Lunar Bow – pierwszy częściowo wyposażony statek z Karstensen Shipyard Poland – w drodze do Danii (foto, wideo)

Lunar Bow w drodze do Danii. To pierwszy częściowo wyposażony statek rybacki zbudowany w Gdyni w Karstensen Shipyard Poland, spółce zależnej duńskiej stoczni Karstensens Skibsværft A/S. Trawler (NB 450) przejdzie teraz prace wykończeniowe. Do armatora trafić ma w styczniu 2020 r.
06.08.2019

Pierwsze wodowanie w Karstensen Shipyard Poland (foto, wideo)

Wczoraj, w gdyńskim oddziale Karstensena odbyło się wodowanie pierwszego częściowo wyposażonego kadłuba, jaki powstał w hali dzierżawionej przez Karstensens Shipyard Poland od Vistal Gdynia w restrukturyzacji. Była to jednocześnie pierwsza w naszym regionie operacja transportu tej wielkości kadłuba na barkę i z barki na dok, przy pomocy platform SPMT (Self-propelled modular transporter).
03.07.2019

Raport: Brexit to wybór między złym a bardzo złym scenariuszem

Nawet w raportach rządu brytyjskiego nie ma wskazanych korzyści z brexitu; to wybór między złym a bardzo złym scenariuszem - mówili autorzy raportu nt. konsekwencji brexitu dla UE i Wielkiej Brytanii. Podkreślali, że także dla UE nie ma pozytywnych aspektów opuszczenia Wspólnoty przez Londyn.
25.04.2019

Wielka Brytania: May zapowiada opóźnienie brexitu i rozmowy z opozycją

Brytyjska premier Theresa May zapowiedziała we wtorek, że rząd będzie potrzebował dalszego przedłużenia procesu wyjścia z UE, aby wypracować ponadpartyjne porozumienie ws. brexitu, planując konsultację z liderem opozycyjnej Partii Pracy Jeremym Corbynem.
03.04.2019

Powołano prezesa PSSE

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna ma nowego prezesa. Decyzją Rady Nadzorczej na to stanowisko powołano Przemysława Sztanderę. W zarządzie spółki pozostał dotychczasowy wiceprezes Paweł Lulewicz.
21.12.2018

Kolejna stocznia rozpoczęła prace nad promem zasilanym wodorem

Stany Zjednoczone przystąpiły do wyścigu, którego celem jest zrewolucjonizowanie komunikacji promowej poprzez zaoferowanie efektywnych i ekologicznych jednostek. W jednej z tamtejszych stoczni rozpoczęły się właśnie prace nad promem, który będzie zasilany wodorem.
24.11.2018

Enerkem angażuje się w działania ukierunkowane na oczyszczanie oceanów z odpadów plastikowych

Spółka zajmująca się przetwarzaniem odpadów w biopaliwa deklaruje pomoc w przyspieszeniu działań mających na celu zapobieganie zmianom klimatycznym i zatwierdza dokument Ocean Plastics Charter podczas spotkania grupy G7 na szczeblu ministerialnym poświęconego środowisku, energii i oceanom
20.09.2018

P&O Ferries wzmacnia jedną ze swoich tras. Ważna informacja dla kierowców, którzy podróżują między Europą kontynentalną a Szkocją

Firma P&O Ferries poinformowała o zwiększeniu przestrzeni ładunkowej na jednym z kluczowych połączeń. Chodzi o trasę Zeebrugge-Teesport. Krok ten ma pomóc w skompensowaniu straty związanej ze skasowaniem przez konkurencyjne DFDS serwisu Zeebrugge-Rosyth, o czym już wcześniej informowaliśmy na łamach PromySkat.
16.05.2018

P&O Ferries rozważa możliwość uruchomienia połączenia promowego pomiędzy Szkocją a Danią

Niewykluczone, że P&O Ferries uruchomi wkrótce nowe połączenie promowe. Brytyjski przewoźnik bierze pod uwagę start linii łączącej Szkocję ze Skandynawią.
08.01.2018

Konferencja MCCIS w Halifax

Delegacja Centrum Operacji Morskich Dowództwa Komponentu Morskiego w dniach 11-15 września przebywała w Halifax w Kanadzie, uczestnicząc w konferencji i spotkaniu grupy roboczej zajmującej się sojuszniczym morskim systemem dowodzenia MCCIS.
27.09.2017

Wątpliwości dot. regulacji siarki – możliwe scenariusze

Wielka Brytania po wystąpieniu z UE będzie mogła zamienić obecne regulacje siarki z dyrektyw UE i udać się kompletnie inną drogą, tworząc swoje kryteria mniej lub bardziej restrykcyjnie.
15.07.2016

Katastrofa Cemfjord: Śmiertelne zagrożenie było przewidywalne i można było go uniknąć

MAIB (Marine Accident Investigation Branch) , brytyjska komisja ds. badania wypadków morskich opublikowała dziś (21.04) raport dotyczący katastrofy statku Cemfjord. W wyniku zatonięcia statku zginęło siedmiu Polaków.
21.04.2016

Tak się kończy wypicie pół butelki rumu na służbie (wideo)

Znamy przyczynę wypadku statku Lysblink Seaways, pływającego pod brytyjską banderą. W czwartek został opublikowany raport z prowadzonego śledztwa w tej sprawie. Okazuje się, że bezpośrednią przyczyną było pijaństwo oficera, który zasnął na służbie.
20.11.2015

W jaki sposób lata mewa, czyli prąd elektryczny z fal morskich.Prezentacja w konkursie Eureka

Podwodny zespół prądotwórczy oraz sposób posadowienia w morskiej toni – rozwiązanie prof. dr. hab. inż. Bolesława Kuźniewskiego z Wydziału Mechanicznego Akademii Morskiej w Szczecinie zostało zaprezentowane w konkursie „Dziennika Gazety Prawnej” Eureka! DGP - Odkrywamy polskie wynalazki. O prawo do szczegółowej prezentacji walczyło ponad 50 wynalazków zgłoszonych do konkursu przez polskie uczelnie i instytuty naukowe.
12.03.2015

Nocny incydent ze statkiem należącym do DFDS

Należący do DFDS statek Lysblink Seaways został „uziemiony”. W środę, tuż nad ranem, do znajdującej się na statku załogi zostały wezwane służby ratunkowe.
18.02.2015

Sonarowe zdjęcia statku Cemfjord spoczywającego na dnie Morza Północnego

UK Maritime Accident Investigation Branch opublikowało niedawno nowe, sonarowe zdjęcia MV Cemfjord, który zatonął u wybrzeży Szkocji na początku stycznia.
13.02.2015

Zatonięcie m/v CEMFJORD, a prawo morskie

Wypadek statku „CEMFJORD” w cieśninie Pentland stanowi kolejny przykład ogromnych niebezpieczeństw związanych z podróżą morską. Przepisy prawa morskiego są stale nowelizowane, aby uwzględniać wnioski z wcześniejszych wypadków, ale nigdy nie dadzą gwarancji uniknięcia tragedii. W kontekście zatonięcia m/v „CEMFJORD”, trzeba przypomnieć kilka istotnych regulacji, które mają w zamierzeniu poprawiać bezpieczeństwo na morzu w podobnych okolicznościach.
08.01.2015

Rusza budowa nowej klasy okrętów dla Royal Navy

Glasgow, Wielka Brytania – w piątek 10 paźdzernika w stoczni BAE Systems w Glasgow odbyło się uroczyste cięcie blach, rozpoczynające budowę nowych okrętów patrolowych (OPV) dla Royal Navy (królewskiej marynarki wojennej Wielkiej Brytanii).
14.10.2014

ECA (specjalne strefy kontroli emisji) wpływają na szkocki serwis promowy

Szkockie media informują, iż z powodu rosnących kosztów paliwa działalność promowa na Morzu Północnym z Rosyth (Szkocja) do Zeebrugge (Belgia) może zostać zakończona.
08.09.2014

Szkocja: duży potencjał w podmorskim zgazowaniu węgla

Pod dnem szkockiej zatoki Firth of Forth mogą znajdować się znaczące zasoby węgla, które mogłyby stać się źródłem gazu dla tamtejszego przemysłu - informuje spółka Cluff Natural Resources, która próbuje zainteresować tą technologią szkocki rząd.
11.06.2014

Statoil planuje pięć pływających turbin o mocy 6 MW u wybrzeży Szkocji

Statoil planuje instalację pięciu prototypowych pływających turbin o mocy 6 MW, w odległości 20 kilometrów od wybrzeża Peterhead (północno-wschodnia Szkocja), jako część projektu Hywind.
02.10.2013

Instytut Morski w Gdańsku zbuduje nowoczesny trimaran

Instytut Morski w Gdańsku przyjął projekt wielozadaniowego, ultranowoczesnego statku badawczego. Trójkadłubowy statek badawczy zaprojektowano z myślą o wykonywaniu ekspertyz poprzedzających realizację konstrukcji offshore.
02.09.2013

Otwarto wystawę poświęconą prof. Doerfferowi

Zdjęcia, dyplomy i modele statków składają się m.in. na otwartą w środę w Gdańsku wystawę poświęconą prof. Jerzemu Doerfferowi – nestorowi polskiego okrętownictwa i przemysłu stoczniowego, który kierował m.in. budową „Sołdka” i wymyślił metalowy kuter rybacki.
26.04.2013

Machias Seal - o tę wyspę toczy się spór

Od czasów przegranej przez USA wojny z 1812 roku, kiedy wojska ówczesnej brytyjskiej kolonii, a dzisiejszej Kanady spaliły Waszyngton, Kanada i Stany Zjednoczone są sojusznikami. Oba kraje toczą jednak spór o wyspę Machias Seal o powierzchni zaledwie 8 ha.
02.01.2013

Areva bliżej produkcji turbin wiatrowych w Szkocji

Francuski koncern Areva oraz Scottish Enterprise - organizacja publiczna szkockiego rządu, podpisały porozumienie o współpracy dotyczące rozwoju nowego ośrodka przemysłowego do produkcji turbin wiatrowych we wschodniej Szkocji - poinformowała Areva.
04.12.2012

Polska Prezydencja szansą dla ryb i rybaków

Polska, która przewodzi do końca roku Radzie Unii Europejskiej, może sprawić, że Europejczycy przestaną obawiać się o zasoby ryb – uważa organizacja WWF i apeluje o jak najszybsze podjęcie dalszych prac nad propozycją zreformowanej Wspólnej Polityki Rybackiej (WPRyb).
29.07.2011

Wulkaniczne wsparcie

Wybuchy wulkanów sprzyjają żegludze promowej. W Gdyni już zauważają zwiększone zainteresowanie pasażerów rejsami. Ale w Szczecinie Unity Line nagłego napływu klientów nie oczekuje. Winne są... kiepskie połączenia lotnicze regionu.
25.05.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.