• <
smartre_2023

Deweloperzy morskiej energii wiatrowej odpowiadają na szkockie wezwanie do innowacji w energetyce

rk

13.12.2022 22:00 Źródło: Crown Estate Scotland
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Deweloperzy morskiej energii wiatrowej odpowiadają na szkockie wezwanie do innowacji w energetyce

Partnerzy portalu

Deweloperzy morskiej energii wiatrowej odpowiadają na szkockie wezwanie do innowacji w energetyce - GospodarkaMorska.pl

Zarząd Nieruchomości Korony Szkocji otrzymał łącznie 19 wniosków w ramach procesu dzierżawy morskiej energii wiatrowej w ramach programu” Innowacyjność i ukierunkowanie na ropę i gaz” (Innovation and Targeted Oil and Gas, INTOG).

Wysoki zainteresowania ze strony przemysłu świadczy o znacznym poparciu dla tej nowej, ekscytującej możliwości, powiedział szkocki zarządca dna morskiego.  INTOG ma na celu pomoc w dekarbonizacji sektora ropy naftowej i gazu na Morzu Północnym poprzez wspieranie budowy projektów farm wiatrowych połączonych z infrastrukturą ropy naftowej i gazu dostarczających energię elektryczną, a także zmniejszenie emisji dwutlenku węgla związanej z produkcją ropy naftowej i gazu. Jednym z celów jest również umożliwienie rozwoju innowacyjnych projektów morskich farm wiatrowych o małej skali, nie przekraczającej 100 MW.  

Spośród 19 wniosków dziesięć dotyczy części innowacyjnej, natomiast dziewięć zostało złożonych w ramach infrastruktury naftowej i gazowej.

Analiza projektów leasingowych INTOG będzie miała trzy kluczowe etapy: Wyłączność, Opcje Umowy i Leasing, zgodnie ze szczegółami opublikowanymi przez zarząd na początku tego roku. Wybrane projekty zostaną ocenione także przez Marine Scotland w ramach ich procesu planowania sektorowego. Tylko projekty zawarte w ostatecznym planie mogą otrzymać Opcje Umowy. Oczekuje się, że do 500 MW zostanie przyznane projektom innowacyjnym, a około 4 GW projektom mającym na celu dekarbonizację aktywów naftowych i gazowych.

Na początku tego roku Cerulean Winds ujawnił, że będzie ubiegał się o cztery miejsca dzierżawy dna morskiego o łącznej mocy 6 GW pływającego wiatru w celu dekarbonizacji brytyjskiego sektora naftowego i gazowego. Wśród znanych oferentów znajduje się też Simply Blue Group w partnerstwie z Marine Power Systems (MPS) w sprawie wniosku projektowego do rundy leasingowej INTOG, który obejmuje sześć turbin wiatrowych rozmieszczonych na pływającej platformie MPS, zwanej PelaFlex, dostarczających łącznie 100 MW. Firma złożyła też również wniosek z innym projektem wraz z Subsea 7 i Ørsted, na pływającą farmą wiatrową Salamander o mocy 100 MW.

W ramach przedsięwzięcia siły połączyły też Vårgrønn i Flotation Energy, aby konkurować o prawa do dna morskiego z planem generowania energii odnawialnej z morskich farm wiatrowych i w celu umożliwienia elektryfikacji oraz dekarbonizacji morskich instalacji naftowych i gazowych na Morzu Północnym. Przy tym wszelkie nadwyżki energii miałyby być udostępnione brytyjskim konsumentom.

W marcu tego roku norweska firma Havfram ogłosiła, że prowadzi wczesne rozmowy z partnerami w sprawie rundy dzierżawy dna morskiego w ramach Scottish Innovation and Targeted Oil and Gas i prawdopodobnie będzie jednym z wnioskodawców. Również Mainstream Renewable Power przekazał, że przygląda się szkockiemu przetargowi na elektryfikację ropy i gazu jako jednej z możliwości składania ofert.

Obecnie Zarząd Nieruchomości Korony Szkocji ocenia wnioski, które złożono w lokalizacjach określonych we wstępnych ramach planistycznych rządu szkockiego. Przewiduje się, że oferta umów o wyłączności dla wybranych projektów zostanie ogłoszona do końca kwietnia 2023 roku.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.