• <
BOTA_2023

Szkocja bije rekord produkcji energii z OZE

Partnerzy portalu

Szkocja bije rekord produkcji energii z OZE - GospodarkaMorska.pl
Fot. Vestas

W pierwszej połowie 2022 roku Szkocja pobiła rekord w produkcji energii odnawialnej.

Oficjalne dane pokazują, że w kwietniu, maju i czerwcu wytworzono łącznie 7,358 GWh energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych - co stanowi wzrost o 36 proc. w stosunku do tego samego kwartału ubiegłego roku i o ponad 25 proc. większy niż jakikolwiek drugi kwartał wcześniej odnotowany.

Jak potwierdził szkocki rząd, czynniki te przyczyniły się do wytworzenia 18,568 GWh energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w pierwszej połowie 2022 r., co stanowi wzrost o 29 prov. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Głównymi czynnikami napędzającymi ten wzrost były odnotowane wyższe prędkości wiatru i dodatkowe moce, które weszły do sieci.

Szacuje się, że obecnie w przygotowaniu jest kolejne 16,7 GW.

- Jesteśmy w środku kryzysu energetycznego, który został spotęgowany przez nielegalną wojnę na Ukrainie. To skłoniło rządy na całym świecie do rozważenia, jak unikniemy tej sytuacji w przyszłości - powiedział sekretarz ds. Net Zero i energii Michael Matheson.

- Transformacja energetyczna Szkocji może zwiększyć bezpieczeństwo dostaw i pomóc uczynić nas znacznie bardziej odpornymi na przyszłe międzynarodowe wahania cen energii - dodał sekretarz.

- Te dane za pierwszy, drugi kwartał 2022 roku pokazują Szkocję jako potęgę w dziedzinie energii odnawialnej, produkującą więcej czystej, zielonej energii elektrycznej niż kiedykolwiek wcześniej - skomentował ogłoszenie szkockiego rządu, Nick Sharpe, dyrektor ds. komunikacji i strategii w Scottish Renewables.

- Szkockie projekty OZE eliminują dziesiątki milionów ton emisji CO2 każdego roku, zapewniają ponad 27 000 miejsc pracy w pełnym wymiarze godzin i generują 5,6 miliarda funtów, przynosząc jednocześnie ogromne korzyści społeczno-gospodarcze społecznościom w całym kraju - podsumował dyrektor.

Źródło: futurenetzero.com

Tagi:
OZE, offshore, Szkocja
seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.