Szkocki rząd postawił sobie za cel dostarczenie 5 GW odnawialnego wodoru do 2030 roku. Jednym z elementów dzięki, który ma wpłynąć na realizację tego celu, jest transport ze Szkocji do Holandii.
Centrum Technologii Net Zero i ERM - ogłosiły plany "wodorowej autostrady" oraz widziała zielony gaz eksportowany do Rotterdamu z Wielkiej Brytanii w formie płynnej.
Rząd Szkocji postawił sobie za cel dostarczenie 5 GW odnawialnego wodoru do 2030 roku i 25 GW do 2045 roku.
Ten wspólny wysiłek portu w Rotterdamie i Rady Wysp Szetlandzkich jest testem, który ma sprawdzić, w jaki sposób można z powodzeniem transportować wodór na kontynent.
Jednym z punktów dywersyfikacji miksu energetycznego UE, który wyznaczyła Komisja Europejska, jest importu 10 milionów ton wodoru do Europy do 2030 roku.
Obecnie port w Rotterdamie importuje 13 procent energii w Europie i zadeklarował chęć stania się wodorowym hubem dla starego kontynentu.
- Szkocja ma doskonałe możliwości produkcji zielonego wodoru: ze względu na warunki wiatrowe i popyt na pobliskim kontynencie. Na dodatek obszar ten jest jednym z centrów sektora naftowego i energetycznego. Ten ekosystem łączący wiedzę, infrastrukturę i biznes pomoże rozruszać gospodarkę wodorową - powiedział dyrektor portu René van de Plas.
Konferencja „Ukierunkowany połów danych” podsumowująca projekt FindFISH
Naukowcy z obserwatorium astronomicznego UJ będą szukać wody w kosmosie
Metan z gazociągów Nord Stream wpłynął negatywnie na populację dorszy
Japońska firma wystawiła automaty do sprzedaży mięsa wielorybów. Desperacka próba ratowania ginącego biznesu?
Fokarium rekrutuje wolontariuszy
Zielony wodór wspierany przez UE. Green Hydrogen Partnership z nowymi projektami