• <
escort_980x120_gif_2020

Wodór popłynie ze Szkocji do Rotterdamu

zk

16.12.2022 09:56
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Wodór popłynie ze Szkocji do Rotterdamu

Partnerzy portalu

Wodór popłynie ze Szkocji do Rotterdamu - GospodarkaMorska.pl

Szkocki rząd postawił sobie za cel dostarczenie 5 GW odnawialnego wodoru do 2030 roku. Jednym z elementów dzięki, który ma wpłynąć na realizację tego celu, jest transport ze Szkocji do Holandii.

Centrum Technologii Net Zero i ERM - ogłosiły plany "wodorowej autostrady" oraz widziała zielony gaz eksportowany do Rotterdamu z Wielkiej Brytanii w formie płynnej.

Rząd Szkocji postawił sobie za cel dostarczenie 5 GW odnawialnego wodoru do 2030 roku i 25 GW do 2045 roku.

Ten wspólny wysiłek portu w Rotterdamie i Rady Wysp Szetlandzkich jest testem, który ma sprawdzić, w jaki sposób można z powodzeniem transportować wodór na kontynent.

Jednym z punktów dywersyfikacji miksu energetycznego UE, który wyznaczyła Komisja Europejska, jest importu 10 milionów ton wodoru do Europy do 2030 roku.

Obecnie port w Rotterdamie importuje 13 procent energii w Europie i zadeklarował chęć stania się wodorowym hubem dla starego kontynentu.

- Szkocja ma doskonałe możliwości produkcji zielonego wodoru: ze względu na warunki wiatrowe i popyt na pobliskim kontynencie. Na dodatek obszar ten jest jednym z centrów sektora naftowego i energetycznego. Ten ekosystem łączący wiedzę, infrastrukturę i biznes pomoże rozruszać gospodarkę wodorową - powiedział dyrektor portu René van de Plas.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.