• <
nauta_2024

Recykling statków powraca do Szkocji wraz z reaktywacją zakładu Inchgreen Dry Dock

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Recykling statków powraca do Szkocji wraz z reaktywacją zakładu Inchgreen Dry Dock

Partnerzy portalu

Recykling statków powraca do Szkocji wraz z reaktywacją zakładu Inchgreen Dry Dock - GospodarkaMorska.pl
Fot. Peel Ports

Firma ATLAS Decommissioning z siedzibą w północno-wschodniej Anglii zabezpieczyła prawa do gigantycznego zakładu Inchgreen Dry Dock w Szkocji i planuje uczynić z niego centrum eksportowe odpowiedzialne za likwidację globalnych flot żeglugowych.

Suchy dok o długości 304,8 m nie był używany od prawie 20 lat. ATLAS Decommissioning, firma specjalizująca się w utylizacji wycofanej z eksploatacji infrastruktury morskiej, ma podpisane kontrakty z liniami kontenerowymi na usunięcie wielu statków z obecnej floty handlowej.

Podpisano długoterminową umowę, która ma stworzyć około 100 miejsc pracy w Inverclyde. Kontrakt dotyczy dzierżawy obiektu Inchgreen Dry Dock wraz z przyległym terenem, który stanie się centrum eksportowym metali nadających się do recyklingu.

Pomoże w walce z bezrobociem

Nowe miejsca pracy w Inchgreen obejmą zawody i umiejętności, których jest pod dostatkiem w okolicy. Szkocka Agencja Ochrony Środowiska (SEPA) wydała licencję na gospodarowanie odpadami, która zezwala na kontynuowanie prac.

– Inchgreen Dry Dock, oprócz swojej wielkości, ma również bezpośredni dostęp do bardzo głębokiej wody. Jako obiekt dla złomowania, powiedziałbym, że jest wyjątkowy w Wielkiej Brytanii – skomentował Mike Wood, dyrektor projektu ATLAS Decommissioning.

– Kłopoty gospodarcze Inverclyde są dobrze udokumentowane, a dane Biura Statystyk Krajowych wykazują ogólną stopę bezrobocia na poziomie 5,2 procent – powiedział Jim McSporran, dyrektor Peel Ports.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.