• <

Wynik wyszukiwania - "atlas " - Wiadomości

Royal Navy prezentuje Agamemnona. To szósty okręt podwodny typu Astute z napędem atomowym

W stoczni BAE Systems w Barrow-in-Furness po 11 latach prac stoczniowcy zaprezentowali jeden z najnowszych okrętów podwodnych, które mają chronić Wielką Brytanię. Działający "w pierwszej linii" HMS Agamemnon będzie pełnił rolę zarówno "miecza", jak i "tarczy", wykonując zadania na rzecz sił morskich tak w wariancie narodowym, jak i sojuszniczym.
24.04.2024

W stoczni TKMS zwodowano czwarty okręt podwodny dla Singapuru

W należącym do Thyssenkrupp Marine Systems zakładzie stoczniowym w Kilonii odbyła się ceremonia wodowania i nadania nazwy dla okrętu podwodnego typu 218SG dla Marynarki Wojennej Singapuru. Jednostka ma wzmocnić potencjał sił morskich tego małego państwa w zakresie ochrony domeny morskiej oraz niezakłóconej żeglugi. Nadano jej nazwę Inimitable.
22.04.2024

Kolejny okręt dołącza do misji pk. "Prosperity Guardian". Jest to holenderska fregata

HNLMS Tromp minął Kanał Sueski i rozpoczął swój udział w międzynarodowej misji pod auspicjami USA. Jej celem jest ochrona żeglugi na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej, zagrożonych atakami Huti od listopada 2023 roku.
05.04.2024

Fregata Iver Huitfeldt opuszcza Morze Czerwone i wraca do Danii

Duński okręt kończy swój udział w misji pk. "Prosperity Guardian", której celem jest ochrona żeglugi na trasie przez Kanał Sueski przed atakami jemeńskich bojowników Huti. Aktualnie fregata przekroczyła Kanał Sueski i jest w drodze z powrotem do kraju.
03.04.2024

Holenderska fregata HNLMS Tromp wyrusza na Morze Czerwone strzec bezpieczeństwa żeglugi

Kolejne państwo dołącza do ochrony międzynarodowej żeglugi na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej. W ten sposób Holandia chce wzmocnić międzynarodowe wysiłki na rzecz bezpieczeństwa żeglugi oraz chronić swoje morskie interesy. Odbywa się to w momencie, gdy władze tego kraju planują wydać miliardy na modernizację sił morskich i wymianę jednostek nawodnych na nowe.
11.03.2024

Duńska fregata Iver Huitfeld pierwszy raz strąciła drony Huti. Ten okręt to wzór dla "Miecznika"

Podczas misji na Morzu Czerwonym fregata HDMS Iver Huitfeldt (F361) zestrzeliła cztery drony wysłane w sobotę w nocy przez wrogie siły ruchu Huti. Zarówno okręt jak i jego załoga nie ponieśli szkód. Zdarzenie jest z polskiej perspektywy interesujące, gdyż jednostka była wzorem dla platformy Arrowhead 140. To na jej podstawie powstają fregaty, brytyjskie typu 31 i polskie programu "Miecznik".
10.03.2024

Niemiecki i grecki okręt wchodzą na Morze Czerwone. Rozpoczyna się praktyczny wymiar operacji "Aspides"

Dwie fregaty, niemiecka FGS Hessen (F221) i grecka Hydra (F-452) wchodzą na Morze Czerwone, aby ochraniacz żeglugę przed atakami ze strony jemeńskich bojowników Huti. Tym samym rozpoczyna się fizyczny wymiar operacji EUNAVFOR "Aspides". Misja okrętów pod auspicjami Unii Europejskiej jest wkładem w tworzenie bezpieczeństwa transportu morskiego w zagrożonym rejonie.
27.02.2024

Duńska fregata Iver Huitfeldt patroluje Morze Czerwone. Była wzorem dla "Miecznika"

Okręt sił morskich Danii rozpoczął zadania związane z ochroną żeglugi na Morzu Czerwonym. To wkład kraju w ochronę tras morskich w ramach misji "Prosperity Guardian" pod auspicjami USA. Iver Huitfeldt to interesująca jednostka dla polskich specjalistów morskich, gdyż była wzorem dla projektu platformy Arrowhead 140, na której są oparte przyszłe fregaty programu "Miecznik".
16.02.2024

Na Ziemi jest więcej raf, niż sądzono

Prawie 350 tys. km kwadratowych oceanicznego dna jest pokrytych płytkimi rafami koralowymi. To wyniki precyzyjnej analizy zdjęć satelitarnych.
15.02.2024

Niemiecka fregata będzie ochraniać żeglugę na Morzu Czerwonym

Na obecnie jeden z najbardziej newralgicznych akwenów na świecie weszła fregata FGS Hessen (F221). W ramach międzynarodowej misji pk. EUNAVFOR pod auspicjami Unii Europejskiej będzie ochraniać żeglugę w rejonie, zagrożonej przede wszystkim atakami ze strony jemeńskich Huti.
12.02.2024

Atlas Ward zrealizuje inwestycję dla Vestas w Szczecinie

Atlas Ward zrealizuje inwestycję dla Vestas – światowego lidera w produkcji turbin wiatrowych. W Szczecinie, na Wyspie Brdowskiej, powstanie nowoczesne Vestas Assembly Hall – centrum montażu gondoli do turbin wiatrowych. To przełomowa inwestycja, kluczowa dla energetyki wiatrowej.
09.02.2024

Są chętni na dostarczenie nowych okrętów podwodnych dla sił morskich Holandii. To także mocni oferenci dla polskiej "Orki"

Rozpoczynając wycofywanie okrętów podwodnych typu Walrus Królewska Marynarka Wojenna Holandii sposobi się na technologiczną rewolucję. Choć jeszcze nie wskazano, kto zbuduje nowe jednostki, kilka firm przedstawiło swoje propozycje, które są interesujące także z polskiego punktu widzenia.
19.12.2023

Katastrofa barki Galar Gdański I. Jest końcowy raport ze śmiertelnego wypadku

Eksperci z Państwowej Komisji Badania Wypadków Morskich (PKBWM) opublikowali raport końcowy w sprawie katastrofy barki Galar Gdański I, do której doszło w październiku 2022 roku na Kanale Kaszubskim w Gdańsku. Na skutek wypadku zginęły cztery osoby.
05.12.2023

Equinor nadał nazwę swojemu pływającemu projektowi MEW u wybrzeży Kalifornii

Equinor ogłosił nazwę swojego pływającego projektu morskiej energetyki wiatrowej u wybrzeży Kalifornii – Atlas Wind. Obszar najmu, położony 60 mil od Morro Bay, może zapewnić ponad 2 GW niezawodnej energii odnawialnej, wystarczającej do zasilenia 1,7 miliona domów w Kalifornii po ukończeniu.
30.11.2023

Wizyta niemieckiej fregaty FGS Mecklenburg-Vorpommern w Porcie Gdynia

W związku z trwającymi na Bałtyku ćwiczeniami sił okrętowych NATO mają miejsce regularne wejścia jednostek należących do państw wchodzących w skład sojuszu. Dziś do gdyńskiego portu wszedł okręt wchodzący w skład Marynarki Wojennej Niemiec (Deutsche Marine). Aktualnie znajduje się przy Nabrzeżu Stanów Zjednoczonych. Oprócz tego do Gdyni powróciła fregata rakietowa ORP Gen. Kazimierz Pułaski, wchodząca w skład Dywizjonu Okrętów Podwodnych 3. Flotylli Okrętów. Także bierze udział w sojuszniczych ćwiczeniach pk. Joint Warrior.
10.11.2023

Deutsche Marine otrzymuje drony do prowadzenia podwodnych działań

Siły Marynarki Wojennej Niemiec wzbogacają się o systemy rozpoznawcze dalekiego zasięgu SeaCat. Znajdą się w wyposażeniu niszczycieli min.
24.10.2023

Rumuńska marynarka wojenna nabyła dwa brytyjskie niszczyciele min

Okręty przeciwminowe typu Sandown, ex-HMS Blyth i HMS Pembroke, zostały sprzedane Rumunii przez Urząd Sprzedaży Sprzętu Obronnego (Defence Equipment Sales Authority, DESA). Mają one wzmocnić potencjał obronny tego kraju w zakresie zwalczania zagrożeń w postaci min morskich i innych obiektów niebezpiecznych w rejonie Morza Czarnego.
02.10.2023

Kolejny amerykański niszczyciel zatrzymał się w Porcie Gdynia. Tym razem był to USS Paul Ignatius (DDG-117)

W niedzielę, 17 września br. do gdyńskiego portu wszedł kolejny okręt US Navy typu Arleigh Burke. Wizyta miała charakter roboczy, pozwalając marynarzom na chwilę odpoczynku i uzupełnienie zapasów. W jej trakcie jednostka cumowała przy Nabrzeżu Francuskim.
20.09.2023

Loconi rozbudowuje terminal intermodalny w Radomsku. Pomoże w transporcie kontenerów do i z portów

Spółka Loconi Intermodal S.A. modernizuje i rozbudowuje terminal intermodalny w Radomsku. Pomoże on w transporcie kontenerów do i z polskich portów morskich.
19.09.2023

Rankiem do Portu Gdynia weszła niemiecka fregata FGS Bayern

Kolejny raz do polskiego portu wszedł okręt państwa należącego do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Tym razem jest to jednostka należąca do Deutsche Marine, która już parokrotnie pojawiała się w Gdyni.
07.07.2023

Okręty Stałego Zespołu NATO w Gdyni

Przy wejściu do Portu Gdynia zaroiło się od okrętów. Od godzin porannych do niego oraz do Portu Wojennego Gdynia wchodzą kolejne jednostki znajdujące się w składzie Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (Standing NATO Maritime Group 1, SNMG-1). Wizyta ma charakter roboczy. Członkiem grupy jest polska fregata rakietowa ORP Gen. Tadeusz Kościuszko.
26.05.2023

Rozpoczęto odbudowę jachtu należącego do Ryszarda Kuklińskiego

W stoczni w Jachtklubie Conrad w Gdańsku odbyła się w sobotę uroczystość z okazji rozpoczęcia odbudowy "Strażnika Poranka", jachtu szkoleniowego dla dzieci, który niegdyś należał do generała Ryszarda Kuklińskiego.
20.05.2023

Royal Navy wzmacnia swoją flotę podwodną. Nowy okręt opuszcza stocznię Bae Systems

Zaprojektowany i zbudowany przez BAE Systems dla Royal Navy okręt podwodny HMS Anson (S 123) opuścił 19 lutego br. stocznię firmy w Barrow-in-Furness i po raz pierwszy wyszedł na otwarte morze. To piąta jednostka typu Astute.
20.02.2023

Zanieczyszczenie światłem zagraża ekosystemom morskim

Zanieczyszczenie światłem jest powszechne i rozszerza się też na obszary morskie. Różnica między intensywnością i cyklami światła naturalnego i sztucznego była do tej pory słabo zbadana. Sprawie przyjrzeli się naukowcy z brytyjskiego Laboratorium Morskiego w Plymouth.
15.01.2023

Saab wyremontuje szwedzkie niszczyciele min

Szwedzki koncern zbrojeniowy podpisał umowę z Szwedzkim Zarządem Materiałów Obronnych (Försvarets materielverk, FMV) na modernizację dwóch okrętów obrony przeciwminowej typu Kaster. Wartość zamówienia wynosi 350 mln koron, czyli 146 mln zł.
22.12.2022

Sztorm pokonał tajlandzki okręt

Podczas silnego sztormu na Zatoce Tajlandzkiej, doszło do zatonięcia korwety HTMS Sukhothai należącej do Królewskiej Marynarki Wojennej Tajlandii (Kong Thap Ruea Thai).
18.12.2022

Z fabryki snów do rozbiórki. Koniec 77-letniej historii żaglowca

Bark Earl of Pembroke, który pojawił się w niejednej hollywoodzkiej produkcji, idzie do demontażu po 77 latach na wodzie.
08.12.2022

Czy to sztorm, czy tylko zwykłe falowanie? Analiza rynku tonażowego (tygodnie 33-36/2022)

Za trendami na rynkach frachtowych i czarterowych podążają rynki tonażowe: kupna – sprzedaży jednostek używanych, zamówień na nowe budowy a także złomowań okrętowych. Aktywności jest ogólnie rzecz biorąc mniej, ale bywają tygodnie nieznacznych wzrostów. Armatorzy i inwestorzy żeglugowi starają się na bieżąco reagować na aktualną i przewidywaną sytuację, analizując zarówno podaż jak i popyt na różne klasy i typy jednostek pływających.
18.09.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Vulcan Training: Rozszerzamy ofertę dla branży wiatrowej

W Polsce funkcjonuje jeden z unikatowych ośrodków szkoleniowych w skali europejskiej - Vulcan Training & Consultancy. Pracownicy branży oil&gas oraz morskiej energetyki wiatrowej mogą w centrum w Szczecinie zdobyć nowe umiejętności i podnieść kompetencje. Szkolenia pozwalają pracownikom działającym w branży morskiej wrócić bezpiecznie do domu.
04.09.2022

Kto jest kim w polskim offshore? StoGda: Mamy pomysł na statki instalacyjne i jednostki CTV

StoGda Ship Design & Engineering to wiodące biuro projektowe w Polsce, które działa na rynku od 25 lat. Założyciele biura związani ze Stocznią Gdańską zaczynali od branży okrętowej, rozszerzając szybko ofertę usług o rynek offshore i energetykę. Biuro jest także zaangażowane w rozwój morskiej energetyki wiatrowej poprzez projekty statków instalacyjnych typu jack-up. Na tym nie koniec.
25.08.2022

Cztery koła napędowe dekarbonizacji. Porty muszą wesprzeć żeglugę

Obszar techniczny, handlowy, regulacyjny i tzw. czwarta rewolucja spalania (alternatywne paliwa ekologiczne) to cztery grupy działań, które należy zrealizować, by osiągnąć postępy w dekarbonizacji żeglugi morskiej wymienił Philippos Phillis, prezes European Community Shipowners’ Associations (ECSA).
24.07.2022

[WIDEO, ZDJĘCIA] Kolejny ekologiczny prom elektryczny zwodowany w stoczni Crist. Jego ładowanie trwa kilka minut

Następca słynnej Elektry, dwustronny prom hybrydowy Altera o numerze P315, zwodowano w stoczni Crist w Gdyni. Ta supernowoczesna i ekologiczna jednostka wypłynęła do fińskiego armatora FinFerries w niedzielę (10 lipca).
11.07.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Atlas Copco: Wynajmujemy powietrze, energię i innowacje

W kolejnym tekście z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore” rozmawiamy z Michałem Ziębą, menadżerem regionalnym w Atlas Copco Specialty Rental. Firma to wiodący dostawca sprzętu na wynajem i specjalistycznych usług w zakresie sprężonego powietrza, energii elektrycznej, pary i azotu. Firma działa także w sektorze morskiej energetyki wiatrowej.
05.07.2022

Chór Akademii Morskiej ze Szczecina śpiewał dla Ukrainy

Trudno znaleźć słowa, by opisać to, co wydarzyło się podczas koncertu charytatywnego "Razem z Ukrainą", który odbył się 20 marca w Atlas Arena w Łodzi, a transmitowany był w 50 krajach świata. Z całą pewnością był to jeden z ważniejszych koncertów w historii Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch, który włączył się w to największe wydarzenie charytatywne w Polsce.
22.03.2022

Chór Akademii Morskiej zaśpiewa obok gwiazd polskiej i ukraińskiej sceny

Chór Akademii Morskiej w Szczecinie został zaproszony do jednej z największych akcji charytatywnych w Polsce. Artystów zobaczymy już w niedzielę 20 marca, w Łodzi, gdzie odbędzie się wyjątkowy koncert „Razem z Ukrainą”. Cel to zbiórka pieniędzy na rzecz pomocy obywatelom Ukrainy. Transmisję koncertu będzie można oglądać na antenie TVN oraz w Playerze.
16.03.2022

Recykling statków powraca do Szkocji wraz z reaktywacją zakładu Inchgreen Dry Dock

Firma ATLAS Decommissioning z siedzibą w północno-wschodniej Anglii zabezpieczyła prawa do gigantycznego zakładu Inchgreen Dry Dock w Szkocji i planuje uczynić z niego centrum eksportowe odpowiedzialne za likwidację globalnych flot żeglugowych.
19.11.2021

Inżynier Kazimierz Bielski, wychowawca morskich mechaników, uhonorowany w Zespole Szkół Technicznych Tczewie

W Tczewie, w Zespole Szkół Technicznych im. Antoniego Garnuszewskiego, 22 października br. odbyła się uroczystość zasadzenia dębu upamiętniającego inż. Kazimierza Bielskiego, bliskiego współpracownika por mar. Garnuszewskiego, organizatora Szkoły Morskiej w Tczewie, kmdr por. kpt. ż.w. Gustawa Kańskiego, referenta szkolnictwa marynarki handlowej w Departamencie dla Spraw Morskich Ministerstwa Spraw Wojskowych, kontradmirała Kazimierza Porębskiego, szefa Departamentu dla Spraw Morskich Ministerstwa Spraw Wojskowych.
27.10.2021

Transocean podpisał kontrakt o wartości 252 mln USD na budowę nowego statku wiertniczego

Wykonawca odwiertów morskich Transocean otrzymał od BOE Exploration & Production kontrakt o wartości 252 mln dolarów na budowę statku wiertniczego przeznaczonego do pracy na bardzo głębokich wodach.
30.08.2021

Atlas Copco Rental – wynajem sprężarek powietrza, generatorów prądu, generatorów pary i azotu dla przemysłu Offshore

Dzięki badaniom i analizie odmiennych potrzeb przemysłu Offshore Atlas Copco tworzy innowacyjne rozwiązania w najbardziej wymagających okolicznościach z wykorzystaniem różnorodnych urządzeń.
22.08.2021

Hiszpania. Orki zaatakowały jacht u brzegów Andaluzji, załogę uratowano

Hiszpańskie służby ratownicze udzieliły w czwartek rano pomocy załodze jachtu, który został zaatakowany przez kilka orek u brzegów Andaluzji - podała rządowa agenda SASEMAR odpowiedzialna za bezpieczeństwo na wodach Hiszpanii.
15.07.2021

Seaspan wciąż poszerza flotę - armator zamawia sześć statków o ładowności 15 000 TEU

Seaspan Corporation z siedzibą w Hongkongu, firma zajmująca się leasingiem kontenerowców, złożyła ostatnio zamówienie na sześć nowych statków o pojemności 15 000 TEU, zwiększając łączny portfel zamówień do 45.
29.06.2021

Seaspan z nowymi umowami na budowę kontenerowców

Seaspan Corporation zawarła umowy na budowę dwóch nowych kontenerowców o pojemności 12 000 TEU, dzięki czemu ich portfel zamówień na nowe konstrukcje obejmuje 39 statków.
25.06.2021

Publiczny Terminal Promowy w idei #greenport

W czerwcu zakończona zostanie inwestycja Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. - nowy Publiczny Terminal Promowy. To największe przedsięwzięcie od blisko 50 lat w Porcie Gdynia, którego generalnym wykonawcą jest Korporacja Budowlana DORACO Sp. z o.o. Inwestycja jest realizowana na obszarze 6 hektarów. Rozebrane zostało historyczne Nabrzeże Polskie i wykonano na nowo całą linię tego nabrzeża.
09.04.2021

Seaspan zamawia parę ekologicznych kontenerowców o ładowności 24 tys. TEU

Dostawa statków jest zaplanowana na pierwszą połowę 2023 roku. Po ukończeniu jednostki zostaną wyczarterowane na 18 lat jednej z globalnych linii kontenerowych.
10.02.2021

Europejskie rzeki niezwykle pofragmentowane

Europa ma prawdopodobnie jedne z najbardziej rozdrobnionych rzek na świecie. W samej Polsce jest 77 tys. sztucznych barier - średnio jedna na km rzeki czy strumyka - wynika z badań opublikowanych w Nature. Naukowcy komentują, że konstrukcje te szkodzą bioróżnorodności, a istnienie wielu z nich nie ma ekonomicznego sensu.
03.01.2021

Okręt podwodny typu 212CD wychodzi z cienia [WIDEO]

Niemiecki holding stoczniowy thyssenkrupp Marine Systems opublikował więcej szczegółów swojej oferty na nowy okręt podwodny dla holenderskiej Koninklijke Marine. Dodatkowo interesującym jest fakt, że bazuje ona na projekcie 212CD, czyli Common Design, opracowywanym na potrzeby programu niemiecko-norweskiego.
08.12.2020

Głębinowe rafy koralowe zagrożone

Struktury raf, będące siedliskiem wielu organizmów, mogą pękać na skutek zwiększającego się zakwaszenia oceanów, spowodowanego wzrostem poziomu dwutlenku węgla.
22.09.2020

Seaspan wydał 146 mln dolarów na pozyskanie kontenerowców

Właściciel i operator kontenerów Seaspan Corporation, spółka zależna należąca w całości do Atlas Corp., ujawnił, że wyda około 146 milionów dolarów w gotówce na zakup dwóch kontenerowców o pojemności 13 000 TEU.
26.07.2020

Seaspan utworzy nową spółkę holdingową i przejmie APR

Hongkoński armator kontenerowy Seaspan Corporation ogłosił reorganizację w celu utworzenia nowej spółki holdingowej, Atlas Corp., która stanie się nową spółką-matką Seaspan.
25.11.2019

Kolejne ofiary śmiertelne w bangladeskiej stoczni złomującej na plaży Chittagong

Trzy osoby straciły życie a sześć innych zostało rannych wskutek wycieku toksycznego gazu w czasie rozbiórki tankowca w stoczni na bangladeskiej plaży Chittagong. Do tragicznego wypadku doszło 31 lipca w zakładzie MAK Corporation.
01.08.2019

Nowa trasa promu Irish Ferries

Prom znany jako OSCAR WILDE Irish Ferries został przemianowany na GNV ALLEGRA i obsługuje nową trasę. Jednostka o pojemności 31 914 gt od 25 maja pływa pomiędzy portami Genoa i Olbia na Sardynii.
28.06.2019

USA: Zapewne nikt nie przeżył katastrofy samolotu transportowego Boeing 767 (foto)

Najprawdopodobniej nikt z trzyosobowej załogi nie przeżył katastrofy samolotu transportowego Boeing 767, który w sobotę spadł do zatoki Trinity Bay w pobliżu międzynarodowego lotniska im. George'a Busha w Houston w Teksasie.
24.02.2019

Błękitna Wstęga Zalewu Włocławskiego wpłynęła w piątą dekadę, Piotr Tarnacki zgarnął wszystkie trofea

Trzydzieści jeden załóg stanęło w ostatni weekend września na starcie regat żeglarskich o Błękitną Wstęgę Zalewu Włocławskiego organizowanych przez włocławski YACHT CLUB ANWIL przy znaczącym wsparciu Sponsora Głównego ANWILU S.A. Była to już czterdziesta pierwsza edycja tych regat i od razu możemy powiedzieć, że wyjątkowo udana
04.10.2018

Atlas - nowoczesny holownik w Porcie Gdańsk. Zobacz podniesienie bandery

Atlas – najnowszy holownik „;WUŻ” Port and Maritime Service Ltd – oficjalnie rozpoczął służbę w Porcie Gdańsk. Uroczystość podniesienia bandery na nowoczesnej jednostce odbyła się we wtorek. To już kolejny holownik, który w ostatnich latach trafił do floty gdańskiego pr
12.09.2018

Atlas – nowy holownik w Porcie Gdańsk. Będzie m.in. wprowadzał największe kontenerowce (foto, wideo)

Atlas – najnowszy holownik „WUŻ” Port and Maritime Service Ltd – oficjalnie rozpoczął służbę w Porcie Gdańsk. Uroczystość podniesienia bandery na nowoczesnej jednostce odbyła się we wtorek. To już kolejny holownik, który w ostatnich latach trafił do floty gdańskiego przedsiębiorstwa.
12.09.2018

Gdański WUŻ ma nowy holownik

„WUŻ” Port and Maritime Service ma nowy holownik. Atlas przypłynął do Gdańska we wtorek. Uroczyste podniesienie bandery planowane jest 11 września.
05.09.2018

Gdański „WUŻ” będzie miał nowy holownik

„WUŻ” Port and Maritime Service będzie miał nowy holownik. To jednostka Atlas, zbudowana według projektu ASD 2411 stworzonego przez Grupę Damen. W Gdańsku holownik ma pojawić się w przyszłym miesiącu.
24.08.2018

Historia tej biblioteki zaczęła się od… katastrofy. Uratowane księgi do dziś noszą ślady wody morskiej

Pierwsze atlasy morskie, podręczniki do nawigacji, a przede wszystkim księgozbiór ocalony z morskiej katastrofy będzie można zobaczyć na nowej wystawie w Bibliotece Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk. Jej wernisaż odbędzie się w czwartek 10 maja 2018 r.
07.05.2018

Morskie Opowieści w Bibliotece Gdańskiej

Historia Biblioteki Gdańskiej zaczęła się od morza. W 1591 roku w Zatoce Gdańskiej rozbił się statek, którym płynął ze swoim bogatym, liczącym około dwóch tysięcy tomów księgozbiorem włoski humanista Jan Bernard Bonifacio markiz d’Oria. Ponad tysiąc ocalonych z katastrofy ksiąg dało początek pierwszej bibliotece miejskiej w Gdańsku.
02.05.2018

Stocznia ALKOR przebudowuje już 13. statek dla Islandczyków (foto, wideo)

13. statek dla Islandii przebudowywany w stoczni ALKOR w Gdańsku. Tym razem to jednostka do połowu ryb o imieniu Sighvatur GK 57. Postęp prac we wtorek oceniali m.in. Kristján Þór Júlíusson, minister rybołówstwa i akwakultury Republiki Islandii, wraz z delegacją.
27.02.2018

Jeden z dwunastu albumów zawierających plany konstrukcyjne niszczycieli ORP Burza i ORP Wicher powraca do MMW (foto)

Po dziesięciu miesiącach konserwacji, powracają do Muzeum Marynarki Wojennej cenne archiwalia "Wicher et burza contre-torpilleurs de 1540 tonneaux. atlas des dessins de artilerie et torpilles, chantiers navals francais, 1931."- jeden z dwunastu albumów zawierających plany konstrukcyjne niszczycieli (według przedwojennego nazewnictwa – kontrtorpedowców) ORP Burza i ORP Wicher. To 64 karty dokumentacji stoczniowej. Konserwację przeprowadziła specjalistyczna pracownia Dariusza Subocza z Grębocina. Archiwalia trafią na przygotowywan
08.12.2017

Dzień Przemysłu thyssenkrupp Marine Systems

W dniu 29 czerwca 2017 roku w Warszawie w Hotelu Novotel Airport odbędzie się Dzień Przemysłu thyssenkrupp Marine Systems, uznanego na świecie producenta okrętów podwodnych i nawodnych. Przedsięwzięcie to adresowane jest do polskich zakładów przemysłowych zainteresowanych współpracą przy realizacji projektów związanych z budową okrętów podwodnych ORKA oraz okrętów nawodnych MIECZNIK/CZAPLA.
22.06.2017

Na ratunek dokumentacji technicznej ORP „Wicher” i ORP „Burza”

Thales podpisał z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni porozumienie, w ramach którego firma przekaże środki na rekonstrukcję dokumentacji zdawczej kontrtorpedowców ORP „Wicher” i ORP „Burza”.
30.03.2017

Udane próby systemów do poszukiwania i zwalczania min morskich

Od 24 sierpnia do 18 września w laboratoriach gdyńskiego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A. (OBR CTM S.A.) i na wodach Zatoki Gdańskiej, odbyły się międzynarodowe próby nowych systemów poszukiwania i zwalczania min morskich.
26.10.2015

Gdzie szukać najlepszych ofert pracy na morzu? Tylko w Crew Poland

Istnieją zaledwie kilka miesięcy, a już zdołały zbudować solidną bazę kandydatów oraz pozyskać firmy, które mają w swojej ofercie intratne oferty pracy dla polskich marynarzy. Mowa o Crew Poland – polskim portalu pracy na morzu, który powstał na fundamentach Internetowej Agencji Pośrednictwa pracy dla marynarzy.
08.10.2015

Podsumowanie VI Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej NATCON „Technologie morskie dla obronności i bezpieczeństwa”

W dniu 11 grudnia 2014 roku w siedzibie Międzynarodowych Targów Gdańskich S.A. – Amber Expo w Gdańsku odbyło się posiedzenie Rady Programowej Targów BALT MILITARY EXPO 2014.
16.12.2014

Holownik „VEGA” – kolejną zakupioną jednostką w „WUŻ”-u Gdańsk (foto,wideo)

6 listopada do Portu Gdańskiego wpłynął holownik „VEGA”, który powiększył flotę gdańskiej firmy „WUŻ” Port and Maritime Services Ltd Sp. z o.o.
07.11.2014

Będziemy bardziej konkurencyjni - rozmowa z Romualdem Daszutą, prezesem WUŻ Port and Maritime Services Ltd Sp. z o.o.

WUŻ Port and Maritime Services Ltd Sp. z o.o. powstała w roku 1991. Jest spółką pracowniczą i zatrudnia obecnie ponad 200 osób. Jej przychody rosną, a w 2013 roku były największe w historii istnienia firmy. W wielu sprawach ostateczne decyzje podejmowane są przez wszystkich Udziałowców na Zgromadzeniach Wspólników.
24.09.2014

Gdański „WUŻ” wciąż modernizuje flotę

12.06.2014 wyruszyły w podróż do Dakaru w Afryce dwie jednostki pływające, które do marca br należały do „WUŻ” Port and Maritime Services Ltd Sp. z o.o.
13.06.2014

Wizyta Norweskiego Ministra Środowiska w IO PAN w Sopocie

W tym tygodniu Norweski Minister Środowiska, Erik Solheim odwiedził Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie, który realizował projekt „Habitat Mapping” (Mapowanie siedlisk morskich), finansowany ze środków funduszy norweskich.
14.07.2011

Na pokład!

W piątek do Szczecina zawita niemiecki statek badawczy "Ludwig Prandtl". Wszyscy chętni będą mogli go zwiedzić i poznać najnowsze ustalenia dotyczące zmian klimatycznych w Bałtyku. Tej wizycie towarzyszą specjalne wykłady na Uniwersytecie Szczecińskim.
07.07.2011

Europejski Atlas Mórz

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że Dyrekcja Generalna Komisji Europejskiej ds. Morskich i Rybołówstwa (DG MARE) udostępniła nową wersję aplikacji Europejski Atlas Mórz – European Atlas of the Seas.
31.05.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.