• <
gryfia_70lat

Transocean podpisał kontrakt o wartości 252 mln USD na budowę nowego statku wiertniczego

30.08.2021 05:10 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Transocean podpisał kontrakt o wartości 252 mln USD na budowę nowego statku wiertniczego

Partnerzy portalu

Transocean podpisał kontrakt o wartości 252 mln USD na budowę nowego statku wiertniczego - GospodarkaMorska.pl
Fot. Transocean

Wykonawca odwiertów morskich Transocean otrzymał od BOE Exploration & Production kontrakt o wartości 252 mln dolarów na budowę statku wiertniczego przeznaczonego do pracy na bardzo głębokich wodach.

Transocean poinformował w czwartek, że kontrakt obejmuje również opłatę mobilizacyjną w wysokości 30 milionów dolarów. Dodatkowo umowa przewiduje możliwość znacznej premii za wyniki w oparciu o uzgodnione wskaźniki operacyjne. Nagroda ta wynika z ostatecznej decyzji inwestycyjnej BOE i właścicieli udziałów roboczych w Shenandoah o usankcjonowaniu wcześniej ogłoszonego projektu Shenandoah.

Shenandoah znajduje się 160 mil od wybrzeża Luizjany w rejonie Walker Ridge w Zatoce Meksykańskiej. Na początku tego miesiąca BOE podpisało kontrakt z Hyundai Heavy na zaprojektowanie, zakup, budowę i dostawę pływającego systemu produkcyjnego (FPS) oraz jego instalację na polu Shenandoah.

Ultragłębokie wiercenia

Program Shenandoah składa się z dwóch etapów. Oczekuje się, że po dostarczeniu ze stoczni Atlas Deepwater rozpocznie działalność w trzecim kwartale 2022 roku, początkowo przy użyciu podwójnych głowic przeciwerupcyjnych (BOP) o wytrzymałości na 15 000 psi. Oczekuje się, że początkowy program wierceń potrwa około 255 dni i przyniesie około 80 milionów dolarów przychodów z wierceń kontraktowych.

Po zakończeniu wstępnego programu wiercenia, na platformie zostanie zainstalowany BOP 20 000 psi, co czyni go drugim atutem Transocean z systemem kontroli odwiertu o wartości 20 000 psi. Oczekuje się, że instalacja i uruchomienie BOP potrwa od 45 do 60 dni, przynosząc około 17 mln. Po instalacji BOP o wartości 20 000 psi, Atlas Deepwater rozpocznie drugą fazę projektu – program ukończenia studni. Oczekuje się, że faza ta potrwa około 275 dni i przyniesie około 125 mln dolarów przychodów z odwiertów kontraktowych.

– Jesteśmy niezmiernie zadowoleni z pozyskania kontraktu na Atlas Deepwater; pierwszego z naszych dwóch ultragłębokich statków wiertniczych ósmej generacji, które wejdą na rynek w 2022 roku. Obie jednostki będą przystosowane do operacji odwiertów ultragłębokich 20 000 psi – powiedział prezes i dyrektor generalny Transocean, Jeremy Thigpen.

- Jesteśmy bardzo zachęceni przez rosnącą listę, wśród wielu klientów, możliwości 20 000 psi w Zatoce Meksykańskiej. A dzięki jedynym dwóm aktywom na świecie zaprojektowanym specjalnie z myślą o maksymalizacji wydajności przy odwiertach 20 000 psi, jesteśmy niekwestionowanym liderem rynku w tej dziedzinie, a zatem jesteśmy podekscytowani przyszłymi perspektywami dla tych najnowocześniejszych aktywów – dodał.


Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.