• <
Baltexpo2023_duży

Montex zbuduje kadłub statku badawczego dla Norwegów

jm

23.08.2021 14:47 Źródło: Inf. prasowa
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Montex zbuduje kadłub statku badawczego dla Norwegów

Partnerzy portalu

Montex zbuduje kadłub statku badawczego dla Norwegów - GospodarkaMorska.pl
Fot. Vaagland

Norweska firma Vaagland Båtbyggeri AS w czerwcu podpisała umowę z Norweskim Uniwersytetem Arktycznym w Tromso na dostawę nowego statku badawczego. Kadłub powstanie w gdańskiej stoczni Montex.

Statek zaprojektowany będzie miał długość 26,4 metrów i szerokość 10 metrów. Będzie wyposażony w oprzyrządowanie do pobierania próbek fauny i we włoki, za pomocą których badacze będą pobierali próbki ryb i skorupiaków. Na pokładzie znajdzie się także laboratorium.

Kadłub statku zostanie zbudowany w Polsce, w stoczni Montex Skipyard w Gdańsku. Zgodnie z planem, ma on być gotowy na wiosnę, kiedy zostanie dostarczony do stoczni Vaagland Båtbyggeri AS. Cała jednostka zostanie oddana klientowi końcowemu na jesieni 2022.

Statek będzie wykorzystywany w celach naukowo-badawczych, między innymi do zbierania danych o środowisku morskim. Na statku mają być także testowane nowe technologie, które następnie zostaną wykorzystane na pokładzie bardziej zaawansowanych jednostek na bardziej odległe wody.

etmal_790x120_gif_2020
pge_baltica_390x100_sg
gryfia_2023
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.