Dwie norweskie firmy założyły spółkę joint venture, aby rozwijać technologię, produkty i usługi infrastruktury bunkrowania amoniaku.
Nowa spółka, Azane Fuel Solutions, została stworzona przez firmę technologiczną ECONNECT Energy i specjalistę ds. projektów statków bezemisyjnych Amon Maritime.
Jak wyjaśniono, spółka opracuje elastyczne terminale bunkrowania paliwa amoniakowego w celu usunięcia istniejących barier dla wprowadzania tego paliwa.
Nowe rozwiązania będą mogły odbierać paliwo ze statków, ciężarówek i barek w stanie schłodzonym lub ciśnieniowym i będą zoptymalizowane pod kątem statków napędzanych amoniakiem.
- Azane Fuel Solutions pomoże zrealizować naszą ambicję przyspieszenia przejścia na ekologiczne rozwiązania transportowe o zerowej emisji dwutlenku węgla – skomentował Morten Christophersen, dyrektor generalny ECONNECT Energy.
- Razem jesteśmy myślącymi przyszłościowo firmami z dużym doświadczeniem w dziedzinie transportu morskiego i energetycznego, aby opracować systemy i infrastrukturę do bezpiecznego i wydajnego bunkrowania amoniak – dodał.
Dwie opcje bunkrowania
W szczególności planowane są dwie opcje infrastruktury bunkrowania amoniaku — nabrzeżna i pływająca.
Pierwsza przeznaczona jest dla portów przemysłowych i baz zaopatrzeniowych, umożliwiając bezpośrednie bunkrowanie statków wzdłuż nabrzeża lub przeładunek na barkę bunkrującą. Według partnerów większe wersje systemu mogą również pełnić funkcję terminali bunkrujących, obsługujących flotę statków bunkrujących.
Druga opcja jest elastyczna i mobilna, a zatem określana jako „idealna” na początku okresu przechodzenia na paliwo amoniakalne, kiedy to pierwsze statki mogą być zmuszone do doprowadzenia własnej stacji bunkrowania do najczęściej odwiedzanych portów. Pływający terminal bunkrowy zachowa swoją elastyczność i będzie przydatny również do bunkrowania statków na kotwicowisku.
Początkowo Azane Fuel Solutions będzie oferować swoje produkty i usługi na całym świecie i postrzegać rynek północnoeuropejski jako prawdopodobny wczesny odbiorca paliwa amoniakalnego.
Pierwszy projekt branżowy – „Sieć bunkrowania paliw amoniakalnych”
Pierwszy projekt Azan Fuel Solutions już trwa. Wraz z partnerami projektu, obejmującymi cały łańcuch wartości, od produkcji amoniaku do zużycia amoniaku jako paliwa na statkach, projekt opracuje i zademonstruje sieć bunkrowania paliwa amoniakowego dla statków. Umożliwi to opłacalną i bezpieczną dystrybucję, magazynowanie, przesyłanie oraz utylizację amoniaku jako paliwa wolnego od węgla.
Amoniak zyskuje na popularności i staje się prawdopodobnym faworytem czwartej rewolucji napędowej w przemyśle morskim.
Australia planuje nowy terminal kontenerowy
Rosja chce Arktyki na własność
A. Gembicka: skierowałam pismo do służb w sprawie dzierżawy terminala zbożowego w Gdyni
Przedstawiciele Portu Gdańsk z wizytą w największym duńskim terminalu kontenerowym
Zełeński: Dzięki wygranej bitwie o Morze Czarne Ukraina przetransportowała prawie 7,5 mln ton ładunków
Największe wzrosty pośród unijnych portów w Gdańsku; sytuacja wszystkich poprawia się po pandemii