• <
gryfia_70lat

Damen zbuduje Shoalbuster 2711 ICE dla Fairplay Towage Polska

jm

13.08.2021 13:11 Źródło: inf. prasowa
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Damen zbuduje Shoalbuster 2711 ICE dla Fairplay Towage Polska

Partnerzy portalu

Damen zbuduje Shoalbuster 2711 ICE dla Fairplay Towage Polska - GospodarkaMorska.pl
fot. Damen Shipyards

Grupa Damen podpisała umowę z Fairplay Towage Polska na dostawę jednostki Shoalbuster 2711 ICE. Fairplay Towage będzie ją wykorzystywało do różnych operacji, w tym związanych z offshore wind na Bałtyku i Morzu Północnym. Damen buduje statek w Polsce.

Shoalbuster 2711 to sprawdzony projekt z portfolio łodzi roboczych Damen. Ma bardzo małe zanurzenie, a jednocześnie sporą ładowność. Damen jest w stanie dostosowywać jednostkę do wymagań klientów. Tak było w przypadku zamówienia Fairplay Towage Polska.

Będzie to pierwszy Shoalbuster 2711 z klasą lodową, dzięki której statek będzie mógł pracować w portach bałtyckich przez cały rok. Będzie to także pierwsza jednostka certyfikowana zgodnie z przepisami IMO Tier III dotyczącymi emisji.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego zamówienia. Proces wyboru platformy nie był łatwy. Znalezienie jednostki wielozadaniowej spełniającej nasze wymagania i zbudowanej według najwyższych standardów było wyzwaniem, ale zespół Damen doskonale poradził sobie z tym trudnym zadaniem – powiedział Arkadiusz Ryz, kierownik projektu Offshore Wind w Fairplay Towage Polska.

– Ten statek będzie pierwszym w naszej flocie, który będzie mógł wchodzić do portów Morza Bałtyckiego i Morza Północnego na ograniczonych głębokościach. Jestem przekonany, że ten Shoalbuster, spełniający wymogi emisji IMO Tier III, otworzy dla nas nowe rynki. Ma potencjał do odegrania ważnej roli w rozwijaniu naszej obecności w powstającej branży morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Dużym atutem projektu jest local content – Damen buduje statek w całości w Polsce. Będzie to pierwszy taki statek zbudowany tutaj, choć myślę, że nie ostatni.

Menedżer ds. sprzedaży Damen, Joschka Boddeling powiedział, że Grupa Damen Shipyards ma ambicję stać się najbardziej zrównoważonym konstruktorem statków na świecie.

– Ten statek, z certyfikatem IMO Tier III i wkładem w przyszłe projekty energii odnawialnej, jest całkowicie zgodny z tym celem. Jesteśmy bardzo dumni z tego projektu i bardzo zadowoleni ze współpracy z Fairplay Towage – podsumował Joschka Boddeling.

Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.