• <
mewo_2022

Słabe warunki wietrzne odbijają się na zyskach gigantów wiatrowych

13.08.2021 17:45 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Słabe warunki wietrzne odbijają się na zyskach gigantów wiatrowych

Partnerzy portalu

Słabe warunki wietrzne odbijają się na zyskach gigantów wiatrowych - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Największe firmy w sektorze energetycznym podsumowują wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2021 roku. Giganci tacy jak duński Ørsted czy niemiecki RWE informują, że mniejsze wyniki w segmencie OZE są spowodowane słabymi warunkami pogodowymi. 

Niskie prędkości wiatru dotknęły kilka europejskich firm działających w branży OZE. Wśród nich jest duński Ørsted. Jego przedstawiciele tłumaczą, że „wyjątkowo słabe” warunki pogodowe odbijają się na zyskach firmy. Kwiecień, maj i czerwiec były trzecim najgorszym kwartałem od 22 lat na Morzu Północnym, gdzie deweloper zarządza wieloma farmami morskimi. „To tak, jakbyś był rolnikiem i nie padał deszcz” – komentuje na łamach Financial Times Mads Nipper, dyrektor wykonawczy Ørsted. 

Mała wietrzność kosztowała Duńczyków 1,4 mld DKr (188 mln euo) strat (przed opodatkowaniem itd.) według stanu na lipiec 2021 roku. W pierwszym półroczu EBITDA z morskich i lądowych farm wiatrowych wyniosła 7,9 mld DKr, co oznacza spadek o 300 mln DKr w porównaniu z rokiem poprzednim. Zyski za cały rok 2021 roku będą o wiele niższe od poziomów prognozowanych przed rokiem. 

Duńska grupa, dążąca do bycia liderem sektora OZE, ucierpiała w wyniku rosnącej konkurencji na rynku morskiej energetyki wiatrowej, zwłaszcza ze strony dużych grup naftowo-gazowych, takich jak BP i Equinor, które chcą zdywersyfikować swoje aktywa energetyczne i mają w portfelach potężny kapitał. 

RWE także ze stratami

Niskie prędkości wiatru dotknęły kilka europejskich firm działających w branży energii odnawialnej, w tym SSE w Wielkiej Brytanii i RWE w Niemczech. W przypadku niemieckiego dewelopera, transformacja spółki postępuje w szybkim tempie. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2021 roku firma zainwestowała 1,8 mld euro brutto w nowe farmy wiatrowe i fotowoltaiczne oraz projekty magazynowania energii.

To dwa razy więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. RWE ma obecnie w budowie projekty o łącznej mocy 3,9 GW, które zostaną oddane do użytku do końca 2022 roku. Tym samym portfel RWE wzrośnie z 9,3 GW obecnie do ponad 13 GW do końca 2022 roku. Spółka rozpoczęła budowę morskiej farmy wiatrowej o mocy 1,4 GW Sofia u wybrzeży Wielkiej Brytanii, której zakończenie zaplanowano na czwarty kwartał 2026 roku.

Zyski operacyjne RWE z podstawowej działalności, jaką jest energia odnawialna, dystrybucja i obrót energią, spadły w pierwszej połowie roku z powodu słabych wiatrów w północnej i środkowej Europie oraz zimowej burzy w Teksasie. Skorygowana EBITDA w segmencie offshore wind wyniosła 459 mln euro w pierwszej połowie roku, w porównaniu do 585 mln euro w tym samym okresie w poprzednim roku. Z kolei segment lądowej energetyki wiatrowej i energetyki słonecznej odnotował skorygowany EBITDA na poziomie 42 mln euro, w porównaniu do 299 mln euro w tym samym okresie w 2020 roku. 

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.