• <
mewo_2022

Hiszpania ma ambicje instalacji do 3 GW w morskiej energetyce wiatrowej

12.08.2021 14:02 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Hiszpania ma ambicje instalacji do 3 GW w morskiej energetyce wiatrowej

Partnerzy portalu

Hiszpania ma ambicje instalacji do 3 GW w morskiej energetyce wiatrowej - GospodarkaMorska.pl
Fot. EDP

Rząd Hiszpanii zakończył konsultacje publiczne projektu mapy rozwoju morskich farm wiatrowych oraz energetyki morskiej. 

Zgodnie z założeniami dokumentu, do końca tej dekady Madryt chce zbudować instalacje offshore wind oraz wykorzystujące energię fal o mocy odpowiednio 1-3 GW i 40-60 MW. Ponadto, Hiszpania zamierza przeznaczyć 200 mln euro na rozwój technologii morskiej energetyki wiatrowej w latach 2021-2023. Do realizacji wspomnianych celów potrzebne będą również inwestycje w infrastrukturę portową w wysokości 0,5-1 mld euro. Obecnie w Hiszpanii nie ma instalacji offshore wind (nie licząc demonstratora WindFloat o mocy 5 MW). Kilka projektów znajduje się na etapie rozwoju. Według szacunków Wind Europe i Asociación Empresarial Eólica (Hiszpańskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej), do 2030 roku w Hiszpanii można zainstalować co najmniej 3 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej - głównie pływających farmach wiatrowych.

Hiszpania szczyci się sukcesami w rozwoju wiatraków na lądzie

Hiszpania posiada obecnie 27 GW mocy w lądowej energetyce wiatrowej, co daje jej po Niemczech drugie miejsce pod względem mocy zainstalowanej. Ponad 21 tys. turbin wiatrowych w całym kraju odpowiada za 22 proc. całkowitego zużycia energii elektrycznej w Hiszpanii. Sektor energetyki wiatrowej stał się kluczowym elementem odbudowy hiszpańskiej gospodarki po pandemii koronawirusa. Obecnie pracuje w nim 30 tys. osób.

Na początku roku hiszpański koncern energetyczny Iberdrola poinformował o planach zainwestowania ponad 1 mld euro w budowę pływającej farmy wiatrowej o mocy 300 MW u wybrzeży Hiszpanii. Oczekuje się, że projekt uruchomi dalsze inwestycje spółki w tę technologię o mocy do 2000 MW. Pływające farmy wiatrowe mogłyby powstać u wybrzeży Galicji, Andaluzji i Wysp Kanaryjskich.

Z kolei w ubiegłym miesiącu madrycka spółka BlueFloat Energy ogłosiła plany budowy pływającej farmy wiatrowej o mocy 1 GW w pobliżu Zatoki Róż w Katalonii. Według zapowiedzi dewelopera, instalacja mogłaby zostać uruchomiona już w 2026 roku. Również inna hiszpańska spółka Greenalia planuje budowę do czterech pływających farm wiatrowych u południowo-wschodnich wybrzeży Gran Canarii – mowa o projektach Dunas, Mojo, Cardon i Guanche, każdy o mocy zainstalowanej 50 MW.

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.