• <
mewo_2022

Ocean Winds i Aker Offshore Wind łączą siły w rozwoju pływających farm w Szkocji

09.08.2021 09:55 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Ocean Winds i Aker Offshore Wind łączą siły w rozwoju pływających farm w Szkocji

Partnerzy portalu

Ocean Winds i Aker Offshore Wind łączą siły w rozwoju pływających farm w Szkocji - GospodarkaMorska.pl
Fot. Ocean Winds

Ocean Winds (OW) i Aker Offshore Wind mają duże ambicje, aby rozwijać pływające morskie farmy wiatrową w Szkocji. Spółki chcą połączyć siły w pozyskiwaniu taniej, zielonej energii elektrycznej z morza.

Ze swoją ponad 50-letnią historią i doświadczeniem w sektorze naftowym na Morzu Północnym, Aker idealnie uzupełnia Ocean Winds jako partner w realizacji projektów morskich. Ocean Winds zbudował największą w Szkocji morską farmę wiatrową Moray East o mocy 950 MW, której koncepcja powstała w 2009 roku, a po 12 latach rozpoczęła produkcję energii. W skali globalnej Ocean Winds jest jedną z wiodących na świecie firm zajmujących się offshore wind. Spółka została założona specjalnie w celu rozwijania produkcji energii elektrycznej z morskich farm wiatrowych przez Engie i EDPR, które same posiadają i obsługują duże portfolio projektów elektrowni słonecznych, wiatrowych i wodnych na całym świecie. Nowy podmiot jest odpowiedzią na coraz mocniejszą konkurencję na rynku morskiej energetyki wiatrowej.

– Produkcja energii z wiatru na morzu to ambitne przedsięwzięcie warte wiele miliardów funtów. Sukcesem jest pozyskiwanie energii ze źródeł niskoemisyjnych po niskich kosztach. Aby jak najlepiej wykorzystać zasoby odnawialne w Szkocji, musimy przyciągnąć najlepsze na świecie przedsiębiorstwa inżynieryjne. Partnerstwo OW-Aker pozwoli przyciągnąć do Szkocji to, co najlepsze z całego świata – powiedział Dan Finch, dyrektor zarządzający Ocean Winds UK.

Inwestorzy interesują się Szkocją

Dwie duże firmy chcą przede wszystkim nawiązać relacje z firmami w łańcuchu dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej w Szkocji.

– W ramach partnerstwa z OW połączymy nasze doświadczenie, kompetencje i technologie, aby skalować i uprzemysłowić być może najbardziej atrakcyjne źródło energii odnawialnej. Wykorzystując technologię oraz nasze silne i trwałe relacje z przedstawicielami łańcucha dostaw w Szkocji, zamierzamy realizować projekty w sposób zrównoważony, minimalizując ich wpływ na środowisko, rybołówstwo i życie morskie – powiedział Sian Lloyd-Rees, dyrektor zarządzający Aker Offshore Wind UK.

Wielka Brytania jest jednym ze światowych liderów rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Kolejnym krokiem w rozwoju offshore wind będzie wykorzystanie technologii pływających, które umożliwią realizację projektów na wodach zbyt głębokich do wykorzystania stałych fundamentów. Technologia floating jest postrzegana jako przyszłość tego sektora, która pozwoli w pełni wykorzystać warunki pogodowe na głębszych wodach oraz ograniczyć ingerencję w dno mórz i oceanów.

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.