• <

Baza marynarki wojennej przybywa do Nigerii w celu zwalczania piractwa

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Baza marynarki wojennej przybywa do Nigerii w celu zwalczania piractwa

Partnerzy portalu

Baza marynarki wojennej przybywa do Nigerii w celu zwalczania piractwa - GospodarkaMorska.pl
Fot. US Navy

USS Hershel „Woody” Williams, pierwszy statek na stałe przydzielony do Afryki, przybył w sobotę do handlowej stolicy Nigerii, Lagos, w ramach wsparcia rządu USA w walce z piractwem w Zatoce Gwinejskiej.

– Wizyty statków, takie jak ta, wyraźnie pokazują nieustanne oddanie naszym partnerom w Zatoce Gwinejskiej w dążeniu do zabezpieczenia swoich zasobów, gospodarki i ludności – powiedziała Claire Pierangelo, konsul generalny USA w Lagos.

Według Pierangelo, Afryka Zachodnia traci około 800 000 ton ryb rocznie, o wartości prawie 2 miliardów dolarów dochodu brutto, z powodu nielegalnej działalności statków zarówno zagranicznych, jak i krajowych.

559 milionów dolarów wsparcia

Wody Nigerii znajdują się w centrum Zatoki Gwinejskiej, rozległej przestrzeni Oceanu Atlantyckiego rozciągającej się od Senegalu po Angolę, która jest najbardziej niebezpieczną częścią świata dla żeglarzy i odpowiada za prawie wszystkie porwania na morzu w ostatnich latach.

– Jesteśmy tutaj, aby szkolić i współpracować z nigeryjską marynarką wojenną w zakresie zwalczania piractwa, taktyk, technik i procedur – powiedział kapitan Hershel „Woody” Williams, Chad Graham.

Amerykańskie inwestycje i darowizny dla nigeryjskiego wojska są warte ponad 559 milionów dolarów, z czego część to transfery marynarki wojennej straży przybrzeżnej przemianowane na NNS Okpabana i NNS Thunder.

Graham powiedział, że epidemia Covid-19 i ograniczenia doprowadziły do gwałtownego wzrostu poziomu piractwa, choć w tym roku spowolniło to i oczekuje się, że będzie dalej słabnąć wraz z ożywieniem gospodarek.

Dziękujemy za wysłane grafiki.