• <
mewo_2022

Iberdrola szuka nowych rynków offshore wind, możliwe wydzielenie aktywów wiatrowych

23.07.2021 17:02 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Iberdrola szuka nowych rynków offshore wind, możliwe wydzielenie aktywów wiatrowych

Partnerzy portalu

Iberdrola szuka nowych rynków offshore wind, możliwe wydzielenie aktywów wiatrowych - GospodarkaMorska.pl
Fot. mat. Iberdola

Agencja Reuters donosi, że hiszpański potentat wiatrowy szuka nowych rynków dla morskiej energetyki wiatrowej, aby pomóc w napędzeniu rozwoju spółki. Rozważane jest wydzielenie segmentu offshore wind, aby pozyskać fundusze. 

W raporcie przedstawiającym wyniki z pierwszego półrocza 2021 roku największa europejska grupa energetyczna poinformowała, że około 30 proc. jej projektów będących w przygotowaniu to morskie elektrownie wiatrowe, z możliwością ich rozwoju na nowych rynkach takich jak Japonia, Polska, Szwecja, Irlandia, Korea, Tajwan i Australia.

Mając na uwadze polski rynek morskiej energetyki wiatrowej, jego wielkość oraz położenie geograficzne na Morzu Bałtyckim pozwala Iberdroli zaangażować możliwości techniczne i finansowe w długoterminową wizję, zgodną z planami energetycznymi kraju. Polska wdrożyła strategię dekarbonizacji swojego miksu energetycznego (Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku) przy jednoczesnym zwiększeniu niezależności energetycznej  - planuje zainstalować do 11 GW mocy morskich elektrowni wiatrowych do 2040 roku. Morze Bałtyckie posiada 93 GW potencjału (technicznego) morskiej energetyki wiatrowej, z czego 28 GW przypada na Polskę. 

Dyrektor generalny Ignacio Galan, zapytany o możliwość wydzielenia działalności związanej z morską energetyką wiatrową w celu sfinansowania realizacji projektów, powiedział analitykom, że jest to rozważane, ale zastrzegł, że żadna decyzja nie została jeszcze podjęta.

- Jest to scenariusz, który już analizujemy i jesteśmy w obszarze, w którym widzimy, że mamy pewne ukryte wartości - powiedział.

Iberdrola otwiera się też na Azję 

Iberdrola, która zarabia głównie na energii odnawialnej i rozwoju sieci, uczyniła z morskiej energetyki wiatrowej jedną z głównych platform wzrostu i zapowiedziała, że będzie brała udział w aukcjach mocy na kluczowych rynkach w Europie, USA i regionie Azji i Pacyfiku.

Reuters przypomina, że tym tygodniu spółka weszła na rynek wietnamski, kupując udziały w projektach o mocy 550 MW,  głównie w lądowej energetyce wiatrowej.

Globalne dążenie do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla (CO2) napędza ambicje Iberdroli, aby rozszerzyć swoją flotę odnawialnych źródeł energii do 95 GW do 2030 roku.

Iberdrola zasila w energię obecnie ponad 30 milionów domów i firm w Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych, Brazylii i Wielkiej Brytanii.


Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.