• <

Wynik wyszukiwania - " wiatraki" - Wiadomości

Donald Trump zapowiada, że w razie zwycięstwa w wyborach zablokuje morską energetykę wiatrową

Morska energetyka wiatrowa w USA regularnie musi liczyć się z problemami, choćby z powodu opóźnień w inwestycjach, wzroście kosztów, czy też wycofywania się kontrahentów. Choć aktualnie trwa szereg inwestycji, a amerykańskie władze ogłaszają aukcje nowych działek pod budowę farm na morzu, biznes może zostać zastopowany. Wspierany przez republikanów kandydat, Donald Trump zapowiada "rozprawienie się" z energią odnawialną, jako jego zdaniem nieopłacalną i szkodliwą.
13.05.2024

Pierwsza faza budowy offshore z półrocznym opóźnieniem

Opóźnienie w realizacji pierwszej fazy budowy morskich farm wiatrowych to "jakieś pół roku" - ocenił w środę w podczas EKG w Katowicach wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński. Jak wynikało z jego wypowiedzi, resort chce, by procedury zw. z offshore zostały przyspieszone.
08.05.2024

Łopaty i gondole turbin wiatrowych pojechały z portu w Kłajpedzie w głąb kraju

Firma Ignitis Renewables, rozwijająca na Litwie swoje lądowe farmy wiatrowe, pochwaliła się transportem elementów turbin wiatrowych z portu w Kłajpedzie na miejsce ich instalacji.
08.05.2024

Kurs na porty i morską energetykę wiatrową! Transport Week 2024 – kiedy, gdzie i dlaczego warto tam być?

Aktualne wyzwania i trendy w sektorze transportu morskiego, strategia ESG, prezentacje najciekawszych inwestycji w portach i terminalach oraz rozwój morskiej energetyki wiatrowej – to główne tematy zbliżającej się 13. edycji międzynarodowej konferencji Transport Week. Wydarzenie realizowane przez firmę Actia Forum odbędzie się w dniach 12-13 marca 2024 r. w Gdyni. W tym roku nowością będzie I edycja BPO Offshore Wind Conference, organizowana we współpracy z Baltic Ports Organization.
24.01.2024

Statki dostarczone przez Damen będą obsługiwać tajwańskie morskie farmy wiatrowe

Damen Shipyards podpisał 21 listopada br. umowę z Ta San Shang Marine Co. Ltd, spółką joint venture pomiędzy Mitsui O.S.K. Lines, Ltd. z Japonii i Ta Tong Marine Co., Ltd. z Tajwanu na dostawę nowego statku do usług budowlanych CSOV (Commissioning Service Operation Vessels). Oznaczony jako 9020 będzie przeznaczony do prac budowlanych i eksploatacji farm wiatrowych na morzu, ulokowanych w pobliżu wyspy.
21.11.2023

Zaprezentowano raport Prognoza zapotrzebowania na wodór odnawialny w Polsce do 2030 r.

16 listopada podczas trzeciej edycji HYDROGENCONFERENCE.PL odbywającej się na Uniwersytecie Warszawskim zaprezentowano raport: Analiza zapotrzebowania na wodór odnawialny RFNBO w Polsce do 2030 r.
17.11.2023

"Łowcy Wiatru" czyli podcasty o morskich farmach wiatrowych stworzone przez PGE Baltica

PGE Baltica przygotowała serię podcastów na temat morskiej energetyki wiatrowej. W każdej audycji eksperci firmy przybliżają najważniejsze zagadnienia związane z offshore wind - od przygotowań do budowy morskiej farmy wiatrowej i samego przebiegu budowy elektrowni na morzu, poprzez zasady jej działania, rolę portu serwisowego aż do przybliżenia zagadnień związanych z dostarczeniem energii elektrycznej z morza na ląd oraz zagadnienia związane z ochroną środowiska.
09.11.2023

Morskie farmy wiatrowe to nowy kierunek polskiej energetyki

Na Pomorzu Zachodnim rozpoczyna się budowa morskich farm wiatrowych. W porcie Szczecin - Świnoujście powstaje już pierwszy w Polsce terminal instalacyjny, który pozwoli na transport i montaż najnowocześniejszych turbin wiatrowych. W niedługiej przyszłości Szczecin ma stać się też głównym centrum produkcji zasadniczych składników dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Wpłynie to między innymi na rynek pracy i wzrost zatrudnienia w regionie.
23.10.2023

Kto jest kim w polskim offshore? Alpin Weld

Alpin Weld to firma, która całkowicie przedefiniowała standardy w zakresie dostępu linowego oraz spawania na morzu. Innowacyjne podejście i rzeczywista pasja do pracy na, nomen omen, najwyższym poziomie, wyprowadziły ją na pozycję jednego z wiodących w branży graczy.
05.10.2023

Europejski łańcuch dostaw dla energetyki wiatrowej w cieniu chińskiego smoka

UE chce masowo rozwijać odnawialne źródła energii i wzmacniać europejskie łańcuchy dostaw czystej energii. Jednak projektowana tzw. dyrektywa Net-Zero Industry Act jest niewystarczająca i wymaga poprawy. Jej obecne zapisy mocno ograniczają rozwój europejskiego łańcucha dostaw dla energii wiatrowej i sprawiają, że chińscy producenci turbin zaczynają pozyskiwać coraz więcej klientów w Europie.
17.09.2023

Wkręcą uczniów do pracy na wiatrakach – pierwszy taki projekt w Polsce

Uczniowie z Zespołu Szkół Morskich w Darłowie zdobędą bezpłatnie certyfikaty do pracy na turbinach wiatrowych. Rusza pierwszy projekt szkoleniowy zainicjowany przez Vulcan Training & Consultancy i Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej wart ponad 1 milion złotych. To odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na nowych, wyspecjalizowanych pracowników w sektorze wiatrowym. Projekt „Wkręć się na wiatraki i pracuj na najwyższym poziomie!” otwiera młodym ludziom ścieżkę kariery w najbardziej perspektywicznej obecnie branży energetyki
13.09.2023

Offshore wind: powiew możliwości dla lokalnego łańcucha dostaw

Tym, co wyróżnia polskie predyspozycje do rozwoju energetyki wiatrowej na tle światowym to między innymi preferencyjne warunki wietrzne i lokalizacyjne względnie płytkich wód Bałtyku oraz wieloletnia tradycja morskiego przemysłu. Co to oznacza dla polskiej gospodarki i jak na rozwijaniu się sektora energii z wiatru zyskuje polski biznes i przemysł?
29.08.2023

Energetyczna zagadka Polski: dlaczego bardziej przypominamy Azję niż Europę?

Przynajmniej pod jednym względem polskiej energetyce bliżej do Azji i takich państw jak Filipiny czy Wietnam niż Zachodu. Z raportu Statistical Review of World Energy wynika, że aż 42% naszej energii pierwotnej (czyli nieprzetworzonej) pochodzi z węgla. Nic odkrywczego, ale w Europie to rzadkość. To mogłoby ulec zmianie, ale zamiast stanąć na dwóch nogach, stoimy na jednej, i to tej słabszej, ignorując naszą mocną stronę, czyli wiatr. Dlaczego Polacy chcą płynąć pod prąd?
24.08.2023

Baltic Power z trzema pierwszymi pozwoleniami na budowę od wojewody

Farmy wiatrowe na polskim Bałtyku coraz bliżej! 16 sierpnia br. wojewoda pomorski, Dariusz Drelich, wydał pierwsze trzy pozwolenia na budowę Baltic Power.
17.08.2023

Polacy chcą zarządzać offshorem

Polska energetyka jest w fazie transformacji. Rozwijają się źródła odnawialne, powstaje elektrownia jądrowa, ale co najważniejsze, za 3 lata powstaną pierwsze, duże farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim. Dlatego Polska potrzebuje specjalistów i osób zarządzających tym obszarem.
16.08.2023

Ørsted rozpoczyna budowę 2 nowych farm wiatrowych na Morzu Północnym

Aktualnie Ørsted realizuje projekt budowy 2 nowych farm wiatrowych na Morzu Północnym. Przygotowane już fundamenty dla Gode Wind 3 oraz Riffgrund 3 wyznaczają pierwszy etap tego przedsięwzięcia. Docelowo obie farmy będą dostarczać łączną moc 1,1 gigawata mocy już od 2025 r.
15.08.2023

Baza serwisowa w Ustce obsłuży farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim

W 2026 roku PGE Baltica uruchomi swoją bazę operacyjno-serwisową na terenie portu w Ustce. Dodatkowo planuje tam budowę Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej. Otwarcie bazy serwisowej morskich farm wiatrowych to także swoiste nowe rozdanie dla samego portu.
25.07.2023

Rola portu serwisowego dla morskich farm wiatrowych

PGE Polska Grupa Energetyczna udostępniła film, który w ciekawy sposób pokazuje rolę, jaką spełnia port serwisowy dla morskich farm wiatrowych. W 2026 roku PGE Baltica uruchomi swoją bazę operacyjno-serwisową na terenie portu w Ustce. Dodatkowo planuje tam budowę Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej.
07.07.2023

PSEW 2023: to jest przełomowy rok dla polskiej branży energetyki wiatrowej

Potencjał energetyki lądowej, konsekwencje zmienności cen na rynku energii, możliwości produkcji zielonego wodoru z morskich farm wiatrowych - to zagadnienia, które omawiali uczestnicy konferencji PSEW 2023. W trzydniowym spotkaniu zorganizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej w Hotelu Narvil Conference & Spa - Serock wzięli udział przedstawiciele rządu, biznesu oraz osoby związane polską branżą energetyczną.
27.06.2023

Rosjanie demontują i wywożą wiatraki z elektrowni wiatrowej w obwodzie chersońskim

Rosyjscy okupanci zaczęli demontować i wywozić wiatraki z elektrowni wiatrowej Vindcraft Ukraina w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, oświadczył deputowany rady obwodu chersońskiego Serhij Chłan na Facebooku w poniedziałek.
26.06.2023

Orlen Neptun na PSEW 2023: moc morskich farm wiatrowych Grupy Orlen wzrośnie o ok. 5,2 GW

„Orlen Neptun intensyfikuje prace nad terminalem instalacyjnym w Świnoujściu, gdzie będą montowane turbiny wiatrowe m.in. dla projektu Baltic Power. Pierwsze wiatraki wypłyną stamtąd już za dwa lata, a morska farma wiatrowa na Bałtyku o łącznej mocy ok. 1,2 GW zacznie generować czystą i odnawialną energię elektryczną dla polskich konsumentów w 2026 roku” - zapowiedział Robert Nowicki, członek zarządu Orlen Neptun.
23.06.2023

PTMEW Offshore Wind Energy Cup 2023

21 i 22 maja odbyły się tegoroczne regaty PTMEW Offshore Wind Energy Cup w Sopocie. Celem imprezy, poza zmaganiami o charakterze sportowym, jest integracja branży morskiej energetyki wiatrowej i to właśnie zespoły związane z firmami z tego sektora biorą udział w imprezie.
29.05.2023

Horała: inwestycja w głębokowodne terminale przeładunkowe jest absolutnie kluczowa

Inwestycja w głębokowodne terminale przeładunkowe jest absolutnie kluczowa - ocenił w środę w TVP Info wiceminister funduszy Marcin Horała, odnosząc się do decyzji o budowie terminala kontenerowego w Świnoujściu.
24.05.2023

Rozpoczną się prace nad identyfikacją zagrożeń powojennych na Bałtyku

Komisarz UE ds. środowiska przekazał informację, że rozpoczną się prace nad identyfikacją wszystkich zagrożeń powojennych, środowiskowych, szczególnie na Bałtyku – poinformowała w sobotę na antenie telewizji Trwam minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
13.05.2023

Polska ma coraz bardziej ambitne cele w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Potencjał Bałtyku może być jednak jeszcze większy

W polskiej części Bałtyku rozwijane są obecnie projekty morskich farm wiatrowych o łącznej mocy ok. 8,4 GW, w tym 5,9 GW z projektów tzw. fazy I oraz 2,5 GW z projektów tzw. fazy II. Tymczasem według analiz zleconych przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej potencjał jest dużo większy i wynosi nawet 33 GW, przy oczekiwanej rocznej produkcji energii na poziomie 130 TWh.
05.05.2023

Holandia. Wiatraki na Morzu Północnym zabijają rocznie 50 tys. ptaków, dlatego minister klimatu wystąpił do firm energetycznych o to, aby zwolniły one ich prędkość

Minister klimatu Rob Jetten poprosił firmy energetyczne o to, aby w okresie migracji ptaków zwolniły prędkość turbin wiatrowych na Morzu Północnym. Z informacji uniwersytetu w Amsterdamie (UvA) wynika, że każdego roku wiatraki zabijają około 50 tys. ptaków.
26.04.2023

Anna Moskwa zapowiada, że w 2040 r. w Polsce ok. 73 proc. energii elektrycznej będzie pochodzić z OZE i atomu

Zgodnie z aktualizacją Polityki Energetycznej Polski w 2040 r. około 73 proc. energii elektrycznej będzie pochodzić z odnawialnych źródeł i energetyki jądrowej - wskazała w rozmowie z PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
03.04.2023

Ponad 220 mld zł na morską energetykę wiatrową do 2040 roku

Znamy szczegóły założeń do aktualizacji strategii energetycznej. Gigantyczne nakłady finansowe czekają OZE i energetykę jądrową, a ceny wytwarzania prądu mają radykalnie spaść - donosi w poniedziałek "Rzeczpospolita".
27.03.2023

Szkoły zawodowe i techniczne otwierają okno na międzynarodową karierę (RELACJA)

W trakcie targów EduOffshoreWind 2023 odbył się panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli ośrodków szkoleniowych i szkół, którzy wspólnie przedstawili uczniom i studentom możliwości rozwoju w sektorze offshore wind. Eksperci są zgodni, że niestabilność regulacyjna w zakresie energetyki wiatrowej nie zagrozi polskim kadrom, gdyż rozwój OZE jest megatrendem światowym. Polska musi na nowo spojrzeć na edukację w szkołach zawodowych i technikach. Patronem medialnym wydarzenia była GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl
16.03.2023

Polskie firmy w offshore wind muszą ukierunkować się na ekoinnowacje (RELACJA)

Podczas panelu dyskusyjnego pt. „Inicjatywy polskich podmiotów w kreowaniu, wspieraniu i tworzeniu lokalnej wartości dodanej w projektach MEW” zorganizowanego na targach EduOffshoreWind 2023 polskie firmy opowiedziały o local contencie, problemach z finansowaniem i ekoinnowacyjności. Banki chcą inwestować, z kolei przedsiębiorcy nie wierzą w zakładany poziom udziału polskich firm w projektach wiatrowych. Patronem medialnym wydarzenia były GospodarkaMorska.pl i ZielonaGospodarka.pl.
15.03.2023

Tajwan kończy instalację morskiej farmy wiatrowej Formosa 2

Spółka projektowa Formosa 2 poinformowała, że kończy instalację turbin na terenie morskiej farmy wiatrowej na Tajwanie. 80%. z nich przesyła już energię do sieci.
13.03.2023

Norweskie aukcje offshore wind mogą być trudne nawet dla doświadczonych deweloperów

W ocenie Aegir Insights, duńskiej firmy konsultingowej zajmującej się sektorem offshore wind, norweskie aukcje dla morskiej energetyki wiatrowej mogą być obiecujące z perspektywy rozwoju sektora, ale kryteria ocen będą wyzwaniem nawet dla doświadczonych deweloperów.
01.03.2023

Farmy wiatrowe na Morzu Północnym zapewniły 29 TWh energii

Operator systemu przesyłowego TenneT, działający w Niemczech i Niderlandach, podsumował produkcję energii w 2022 roku uzyskiwaną z morskich farm wiatrowych. Operator w ubiegłym roku przesłał w sumie 29 TWh energii do krajowych systemów elektroenergetycznych.
02.02.2023

Nowe źródła wytwarzania pomogą zatrzymać wzrost kosztów energii

Jako lider zielonej zmiany prowadzimy najbardziej zaawansowany projekt rozwoju morskich farm wiatrowych w polskiej strefie na Bałtyku. Uruchomienie produkcji energii wytwarzanej przez nasze wiatraki na morzu planujemy już w 2026 r. - mówi DGP prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski.
30.01.2023

Offshore Wind Poland 2022: optymistyczna przyszłość, ale i zmiany w teraźniejszości [WIDEO]

Na tegorocznej Konferencji Offshore Wind Poland 2022 organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej królowały dwa tematy: przyszłość w perspektywie dużego potencjału morskiej energetyki wiatrowej, ale i teraźniejszość w kontekście zmiennych warunków inwestycyjnych.
23.11.2022

Polski offshore wind – jest dobrze, ale trzeba zrobić krok dalej [RELACJA]

Morska energetyka wiatrowa była jednym z tematów omawianych podczas 36. edycji Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 6. OZE POWER pod patronatem medialnym GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl. Branża posuwa się małymi krokami do przodu, podczas gdy w ostatnim czasie dało się odczuć niedosyt związany z portami instalacyjnymi i serwisowymi. Sektor offshore wind stoi w obliczu rosnących kosztów. Pada pytanie „co dalej” oraz o to, czy Polska dołączy do peletonu rozwijającego zielony wodór z użyciem morskich farm wiatrowych.
09.11.2022

OCEaN apeluje o holistyczne podejście do rozwoju offshore wind

Rząd brytyjski tak jak pozostałe kraje europejskiej wyznaczył sobie ambitne cele dotyczące rozwoju morskich farm wiatrowych, co jest niezbędne do ograniczenia emisji dwutlenku węgla oraz osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Jednak przestarzałe, oderwane od rzeczywistości podejście do rozwoju morskiego przyczynia się do rosnącej presji i złego stanu mórz – wskazują członkowie branżowego stowarzyszenia Offshore Coalition for Energy and Nature – OCEaN.
03.11.2022

Polski offshore – szanse i zagrożenia teraz

Przedstawiciele wielu stron zaangażowanych w rozwój sektora morskich farm wiatrowych w Polsce spotkali się po raz kolejny. Tym razem w Gdyni, gdzie na konferencji Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej podsumowali najnowszy stan rozwoju i aktualne wyzwania rzucone branży.
02.11.2022

Farmy wiatrowe – wielomilionowe inwestycje w warunkach luki prawnej?

Ostatnio tocząca się dyskusja na temat farm wiatrowych koncentruje się głównie na kwestiach tzw. local content, bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej czy lokalizacji portów instalacyjnych i serwisowych. Ja jednak skupię się na tematyce, o której mówi się znacznie mniej, a która będzie miała także poważny wpływ na decyzje biznesowe podmiotów zaangażowanych w budowę i serwis farm wiatrowych – szczególnie tych zajmujących się finansowaniem tego przedsięwzięcia.
02.11.2022

Słupsk. Polenergia i Equinor zapraszają do współpracy przy morskich farmach wiatrowych

Urząd Gminy Słupsk zorganizował 27 października br. w Dolinie Charlotty w Strzelinku spotkanie inwestorów morskich farm wiatrowych z przedsiębiorcami z regionu słupskiego i województwa pomorskiego. Polenergia i Equinor, które wspólnie realizujące trzy projekty o mocy 3000 MW oraz RWE realizujący projekt o mocy 350 MW, a także Polskie Sieci Elektroenergetyczne - operator systemu przesyłowego w Polsce, zaprezentowali przedstawicielom lokalnego biznesu możliwości włączenia się w przedsięwzięcia, które będą prowadzone na terenie gmin
31.10.2022

Mercedes-Benz będzie napędzany energią z morskich farm wiatrowych

Niemiecki koncern samochodowy Mercedes-Benz podpisał wstępną umowę na dostawy energii elektrycznej z morskiej farmy wiatrowej od 2027 roku.
26.10.2022

Budimex chce budować morskie farmy wiatrowe z EDF [WIDEO]

„W partnerstwie z państwową francuską spółką energetyczną wystąpiliśmy o koncesję na stawianie wiatraków na morzu” – poinformował w Karpaczu prezes Budimeksu Artur Popko. Spółka ma też w planie zainstalowanie 100 punktów ładowania samochodów elektrycznych.
13.09.2022

Polenergia i Modus Energy chcą wspólnie budować morskie farmy wiatrowe

Spółki Polenergia i Modus Energy złożył wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w sprawie utworzenia wspólnego przedsiębiorcy, którego działalność będzie obejmowała budowę, rozwój i obsługę morskiej farmy wiatrowej na litewskim obszarze morskim – poinformował regulator.
16.08.2022

"Puls Biznesu": Norweski gaz za morskie wiatraki

Na uroczyste uruchomienie Baltic Pipe, czyli pod koniec września, rząd chce mieć rurę wypełnioną kontraktami. Na razie jest w połowie pusta, a norweskie ceny gazu są kolosalne, wiec Polska włącza do oferty wiatr – informuje w środę "Puls Biznesu".
03.08.2022

W polskim offshore wind brakuje pracowników. Kodiak przychodzi z pomocą

Nie od dziś wiadomo, że tworząca się w Polsce branża offshore musi na początku rozwiązać duży problem – w kraju brakuje pracowników z odpowiednim doświadczeniem i umiejętnościami w prowadzeniu projektów morskich farm wiatrowych. W odpowiednich obszarach deweloperów mogą jednak wspomóc zatrudniające Polaków zagraniczne firmy, jak chcący pokazać się na naszym rynku Kodiak.
21.06.2022

Projekt "10H" z ograniczeniami dla budowy wiatraków w pobliżu linii najwyższych napięć

Do projektu, łagodzącego zapisy reguły 10H w tzw. ustawie odległościowej, dodane zostały regulacje, ograniczające możliwość budowy turbin wiatrowych w pobliżu linii przesyłowych najwyższych napięć - wynika z opublikowanej ostatniej wersji propozycji.
16.06.2022

Politechnika Gdańska stawia na morską energetykę wiatrową

Polskę czeka energetyczna rewolucja, która jednak nie będzie miała szans powodzenia bez odpowiednio przygotowanych kadr inżynierskich oraz badań naukowych na światowym poziomie.
09.05.2022

ToGetAir 2022. Morskie elektrownie wiatrowe – jakie wyzwania jeszcze przed nami?

Morskie elektrownie wiatrowe na polskich wodach terytorialnych na Morzu Bałtyckim powoli stają się faktem. Nie oznacza to jednak, że nie brakuje już związanych z nimi wyzwań. O najważniejszych z nich podczas szczytu klimatycznego ToGetAir dyskutowano w ramach panelu „Morskie elektrownie wiatrowe: wyzwanie technologiczne, sieciowe i organizacyjne”.
21.04.2022

TotalEnergies i KGHM podpisały umowę partnerską ws. przybrzeżnych projektów wiatrowych

TotalEnergies i KGHM Polska Miedź S.A. podpisały umowę partnerską dotyczącą udziału na zasadzie 50/50 w przetargu polskiego rządu na rozwój przybrzeżnych projektów wiatrowych na Morzu Bałtyckim - poinformowała miedziowa spółka we wtorek w komunikacie.
12.04.2022

Minister klimatu: sprawdzimy potencjał nowych lokalizacji morskich farm wiatrowych

Minister klimatu zapewniła, że 2049 rok z umowy społecznej jest datą obowiązującą jako termin odejścia Polski od węgla. W podpisanej w 2021 r. umowie społecznej dotyczącej transformacji sektora górnictwa kamiennego ustalono terminy zakończenia eksploatacji węgla kamiennego w poszczególnych kopalniach w perspektywie do końca 2049 roku.
30.03.2022

Protea z Gdańska wybrana przez Aker Solutions. Firma dostarczy dwa żurawie dla offshore w USA

Gdańska firma Protea pochwaliła się nawiązaniem współpracy z prestiżowym graczem na rynku offshore - Aker Solutions, globalnym dostawcą rozwiązań technologicznych i inżynieryjnych dla morskiej energetyki wiatrowej. Polska firma dostarczy dwa żurawie, które będą pracowały dla projektu morskiej energetyki wiatrowej u wybrzeży USA.
28.03.2022

Globalna energetyka wodna nabiera mocy, sięgając poziomu 1200 GW

Według prognoz analityków Rystad Energy, inwestycje w sektorze energetyki wodnej w 2022 roku gwałtownie wzrosną, co przyczyni się do zwiększenia światowej mocy w tym segmencie do ponad 1200 GW. W opinii ekspertów branża energetyki wodnej przeżywa renesans inwestycyjny, który ma związek z realizacją polityk klimatycznych.
19.02.2022

Kolejny gracz na rynku polskiego offshore. Kim jest nowy inwestor i jakie ma plany?

Powstanie polskich morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim jest już faktem. W decydującą fazę wkraczają kolejne etapy inwestycji. W ostatnich tygodniach praktycznie z dnia na dzień padają informacje na temat kolejnych pozwoleń lokalizacyjnych. Jak poinformował dziś dziennik Rzeczpospolita w polskiej grze o offshore jest kolejny podmiot. Prywatny inwestor złożył wnioski 14 lutego.
15.02.2022

Rumunia patrzy na offshore wind. Niemiecki inwestor wybuduje wiatraki na Morzu Czarnym

Morska energetyka wiatrowa wkracza na kolejne akweny. Pod koniec lipca 2021 roku, wpd offshore stał się pierwszą firmą w Rumunii, która oficjalnie złożyła wniosek o pozwolenia na rozwój projektów offshore wind na Morzu Czarnym.
02.02.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Baltic Power: Weszliśmy w finalny etap przygotowań

Morska energetyka wiatrowa będzie jednym z filarów transformacji nie tylko polskiego sektora energetycznego, ale także polskiego lidera rynku paliw – PKN Orlen. Celem koncernu jest podążanie ścieżką transformacji, która wytycza nowoczesna petrochemia oraz odnawialne źródła energii, w tym offshore wind. W kolejnym tekście z cyklu „Kto jest kim w Polskim offshore?”, pytamy Baltic Power o postępy w realizacji projektów morskiej farmy wiatrowej na polskim Bałtyku. W ciągu nadchodzących 6 miesięcy inwestor wyłonu firmy odpowiedzialne
18.01.2022

Innowacyjne morskie farmy wiatrowe wykrywają trzęsienia ziemi

Innowacyjne badania pozwoliły zaobserwować aktywność sejsmiczną za pomocą przewodu światłowodowego łączącego farmę wiatrową na Morzu Północnym z brzegiem.
11.01.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Equinor: "Jesteśmy zainteresowani dalszą obecnością w Polsce"

Equinor, norweski gigant energetyczny, ma ambicję odegrania kluczowej roli w procesie transformacji energetycznej. Globalna firma energetyczna, kojarzona z sektorem oil&gas, realizuje znaczne projekty OZE na Morzu Północnym, wschodnim wybrzeżu USA oraz na Morzu Bałtyckim. Norwedzy będą budować morskie wiatraki także w Polsce. W kolejnym tekście z cyklu „Kto jest kim w Polskim offshore?”, pytamy Equinor o postępy w realizacji projektów morskich farm wiatrowych na polskim Bałtyku.
28.12.2021

Ruszyła kampania #BałtykDlaPokoleń nt. zagrożenia z zalegającej w Bałtyku broni chemicznej

Kampanię społeczną #BałtykDlaPokoleń, współorganizowaną przez firmę energetyczną Enea, zainaugurowano w piątek w Gdańsku. Celem akcji jest informowanie o zagrożeniu wynikającym z zalegania na dnie Bałtyku broni chemicznej z okresu II wojny światowej.
03.12.2021

Na falochronach w rejonie portu Rotterdam pojawią się turbiny wiatrowe

Spółka Ballast w imieniu Eneco zainstaluje turbiny wiatrowe, które będą znajdowały się na falochronach w rejonie portu w Rotterdamie. Inicjatorem projektu jest agencja państwowa Rijkswaterstaat (Dyrekcja Generalna ds. Robót Publicznych i Gospodarki Wodnej), która będzie głównym odbiorcą energii wyprodukowanej przez wiatraki przez następne 25 lat.
29.11.2021

PGE, Tauron i Enea wspólnie po nowe koncesje na wiatraki na Bałtyku

PGE podpisała w czwartek porozumienia z Tauronem i Eneą dotyczące współpracy przy morskiej energetyce wiatrowej. Prezes PGE Wojciech Dąbrowski wyjaśnił, że chodzi o występowanie o nowe koncesje na budowę wiatraków na Bałtyku.
18.11.2021

Wzrosły straty w offshore wind. Kluczowe kontrole jakości, wyzwaniem pozostają kable

Jak wynika z raportu „Uncharted Waters” na temat roszczeń ubezpieczeniowych w sektorze morskiej energetyki wiatrowej, łączna wartość strat rynkowych w tym sektorze wzrosła z poziomu 124 milionów funtów w latach 2010-2015 do 500 milionów funtów do 2020 roku. Większość strat spowodowana jest błędami wykonawców oraz wadami komponentów.
15.11.2021

Grecja chce ograniczyć budowę lądowych farm wiatrowych

Grecki rząd rozważa wprowadzenie nowych przepisów zakazujących instalowania turbin wiatrowych na obszarach wysokich gór oraz na niewielkich wyspach.
03.11.2021

MEW/Baltic Pipe: portowe opowieści

Dla niektórych czytelników w dużej mierze niezrozumiałym może być zestawianie w publikacjach obu tych projektów. Z jednej strony mamy bowiem rurę, jak niektórzy wywodzą, a z drugiej wiatraki na morzu. Na pierwszy rzut oka faktycznie może dziwić porównywanie tych inwestycji, ale niestety analizując historię Baltic Pipe, a teraz marketingowe przymiarki do Morskiej Energetyki Wiatrowej w Polsce, można odnaleźć wiele niepokojących i negatywnych dla interesów Polski prawidłowości, które mają bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo
28.10.2021

Szalejące ceny energii może powstrzymać tania energia z farm wiatrowych

Ceny energii elektrycznej rosną w zawrotnym tempie, co oznacza, że kolejne podwyżki rachunków za prąd są nieuniknione. Już dziś przewiduje się, że opłaty mogą wzrosnąć o co najmniej 20%. Przyczyną tego są m.in. zawirowania na rynku węgla i gazu ziemnego, a także rosnące opłaty za emisję CO2. Ratunkiem może być przyspieszenie transformacji energetycznej i stworzenie warunków do rozwoju farm wiatrowych na lądzie i na
19.10.2021

Odbył się Kongres 590. Eksperci rozmawiali również o przyszłości MEW

"Nowe możliwości” - to hasło, które przyświecało jednemu z największych wydarzeń gospodarczych w Polsce - szóstej edycji Kongresu 590, który odbył się w dniach 5-6 października w Warszawie i zgromadził 240 ekspertów. Honorowy patronat nad kongresem objął Prezydent RP Andrzej Duda, który wraz z Prezydentem Republiki Austrii Alexandrem Van der Bellenem wziął udział w organizowanym w ramach Kongresu Polsko-Austriackim Forum Ekonomicznym „Green Future”.
11.10.2021

Potencjał techniczny offshore wind na rynkach wschodzących sięga 16 000 GW

Eksperci działający w ramach „Programu wsparcia zarządzania sektorem energetycznym” (ESMAP), globalnego programu wiedzy i pomocy technicznej administrowanego przez Bank Światowy, opracowali raport na temat morskiej energetyki wiatrowej. Wskazali kilka elementów, które wspomogą skuteczny rozwój tego sektora na rynkach wschodzących.
03.10.2021

VI Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju w Rzeszowie [podsumowanie]

Na Politechnice Rzeszowskiej odbyła się dwudniowa konferencja (13-14 września 2021 r.) „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”. Uczestnikami byli przedstawiciele administracji rządowej, samorządów, biznesu oraz naukowcy i analitycy zajmujący się sektorem energetycznym. To były dwa dni dyskusji o transformacji energetycznej, atomie, wodorze, OZE i cyberbezpieczeństwie.
21.09.2021

Materiały termoplastyczne mogą poprawić wytrzymałość zmęczeniową turbin wiatrowych

Naukowcy z amerykańskiego National Renewable Energy Laboratory (NREL) od kilku lat badają możliwość wykorzystania termoplastycznych materiałów kompozytowych w turbinach wiatrowych, ale dopiero teraz zaczęli sprawdzać jak zachowują się one pod wpływem wody. Po raz pierwszy w historii, łopaty wykonane z kompozytów termoplastycznych, które mogą zrewolucjonizować przemysł energetyki morskiej, są testowane na dużą skalę w turbinie pływowej.
18.09.2021

Grecy wyprodukują kable dla farmy wiatrowej powstającej na wodach Danii

Grecki producent kabli Hellenic Cables, należący do belgijskiego holdingu Cenergy Holdings, dostarczy kable o napięciu 66 kV dla dwóch morskich farm wiatrowych Vesterhav, które pokryją roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną 380 tys. duńskich gospodarstw domowych.
01.09.2021

Forum Wizja Rozwoju 2021 - dzień II. Przyszłość portów i żeglugi - podsumowanie [WIDEO, ZDJĘCIA]

Drugi dzień Forum Wizja Rozwoju w Gdyni przyniósł dyskusje o przyszłości – energii, portów, żeglugi. O tym wszystkim rozmawiali politycy, samorządowcy i reprezentanci biznesu.
31.08.2021

NIK: ministrowie nie wyeliminowali utrudnień w rozwoju OZE

Najwyższa Izba Kontroli wskazała główne bariery rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce. Według NIK, działania ministrów nie pozwoliły na wyeliminowanie utrudnień.
17.08.2021

Czy polskie firmy są gotowe na offshore? Fem4Cad: „Potencjał mamy wielki, ale fatalny marketing” [ROZMOWA]

- Biorąc pod uwagę wysokie zapotrzebowanie, jasno można stwierdzić, że biznes ze statkami instalacyjnymi i serwisowymi nie może się nie udać. W Polsce wciąż brakuje wiodącego podmiotu, który weźmie ryzyko na siebie – ocenia Jan Gortatowski, prezes biura inżynierskiego Fem4Cad w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl.
17.08.2021

PSEW: w sektorze morskiej energetyki wiatrowej kluczowa będzie współpraca

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej opublikowało swoje stanowisko w sprawie rozporządzenia ministra infrastruktury dotyczącego oceny wniosków złożonych w postępowaniu rozstrzygającym.
16.08.2021

Rozwój offshore wind na Atlantyku. USA rozważają wypłatę rekompensat dla rybaków

Administracja prezydenta Joe Bidena analizuje możliwości zapewnienia systemu rekompensat dla amerykańskiego sektora rybołówstwa komercyjnego w związku z planowanym rozwojem morskiej energetyki wiatrowej na Oceanie Atlantyckim.
02.08.2021

Iberdrola szuka nowych rynków offshore wind, możliwe wydzielenie aktywów wiatrowych

Agencja Reuters donosi, że hiszpański potentat wiatrowy szuka nowych rynków dla morskiej energetyki wiatrowej, aby pomóc w napędzeniu rozwoju spółki. Rozważane jest wydzielenie segmentu offshore wind, aby pozyskać fundusze.
23.07.2021

Azerska spółka naftowa chce rozwijać wiatraki na Morzu Kaspijskim

Azerski koncern SOCAR oraz koncern Technip Energies zawarły porozumienie o współpracy w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.
19.07.2021

Nowa-stara farma wiatrowa Nieuwe Hemweg. Repowering na terenie portu w Amsterdamie

W ostatnich miesiącach szwedzka firma Vattenfall zainstalowała sześć turbin wiatrowych na terenie portu w Amsterdamie. Zastąpiły one w procesie repoweringu dwanaście starszych modeli.
08.07.2021

O zagrożeniach hybrydowych i cyberatakach w Szczecinie

Co to są działania hybrydowe, czy stanowią zagrożenie dla polskiej gospodarki morskiej i naszej obecności na Morzu Bałtyckim? Czy jesteśmy gotowi na ich odparcie? Wokół tych zagadnień toczyła się dyskusja zorganizowana przez thinka Nobilis Media w ramach platformy konferencyjnej Security Forum Szczecin, która odbyła się 29 czerwca w Szczecinie.
02.07.2021

Rosyjski Novatek zainwestuje w wiatraki o łącznej mocy 200 MW

Rosyjski niezależny producent gazu Novatek zainwestuje w farmę wiatrową w pobliżu portu Sabetta na Półwyspie Jamalskim. W planie jest instalacja wiatraków o łącznej mocy 200 MW.
29.06.2021

Polska energetyka wiatrowa: Cel na miarę wielkich projektów II Rzeczpospolitej

Rozmowa z Mariuszem Witońskim, prezesem zarządu Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej, który będzie jednym z ekspertów na Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
25.06.2021

Czy TwinWind zrewolucjonizuje offshore?

TwinWind to opatentowany pływający fundament, na którym wokół jednego punktu cumowania znajdują się dwie turbiny wiatrowe i wiatrowskazy.
22.06.2021

Prof. Bejger: Chcemy kształcić na światowym poziomie - uruchamiamy studia dla specjalistów offshore wind [WYWIAD]

Polski sektor offshore wind potrzebuje wysoko wykwalifikowanej kadry, bez której nie powstaną wiatraki na polskich wodach Morza Bałtyckiego. Nadzieja tkwi w polskich uczelniach. Rozmawiamy z dr. hab. inż. Arturem Bejgerem, prof.AM oraz prorektorem ds. nauki Akademii Morskiej w Szczecinie.
03.06.2021

Morskie wiatraki zasiliły w energię 39 proc. domów w Wielkiej Brytanii w 2020 r.

The Crown Estate, instytucja zarządzająca majątkiem brytyjskiej korony, opublikowała raport, z którego wynika, iż morskie elektrownie wiatrowe pokryły zapotrzebowanie na energię 39 proc. gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii. Sektor offshore wind odgrywa już zdecydowanie jedną z najważniejszych ról w brytyjskiej energetyce.
03.05.2021

W Amsterdamie protest przeciwko planom postawienia turbin wiatrowych

W Amsterdamie odbył się w sobotę protest przeciwko planom gminy dotyczącym zainstalowania tam turbin wiatrowych. Mają one pomóc pozyskiwać energię wiatrową, ale zdaniem części mieszkańców szpecą krajobraz i zagrażają ptakom.
24.04.2021

Morskie Farmy Wiatrowe a bezpieczeństwo na Morzu Bałtyckim

Dające się zauważyć ostatnio, w szczególności po dniu 22 stycznia 2021 r., przyspieszenie tempa prac nad inwestycjami w zakresie realizacji projektów związanych z budową pierwszych Morskich Farm Wiatrowych na polskich obszarach morskich, zmusza do pochylenia się nad tematem bezpieczeństwa żeglugi po akwenie Morza Bałtyckiego w kontekście powyższych planów.
30.03.2021

„Moje serce pachnie ropą” - wywiad z Grzegorzem Strzelczykiem, prezesem Lotos Petrobaltic S.A.

„Morskie farmy wiatrowe to tort wielkości 150 mld złotych i nikt nam w przyszłości nie wybaczy, jeśli nie wykorzystamy tego potencjalnego koła zamachowego dla polskiej gospodarki” - mówi Grzegorz Strzelczyk, prezes Lotos Petrobaltic. W naszym wywiadzie rozmawiamy o przyszłości energetyki, potencjale polskich stoczni i planowanych inwestycjach.
20.03.2021

Chiny ponownie globalnym liderem w morskiej energetyce wiatrowej

Połowa nowych mocy w morskiej energetyki wiatrowej w 2020 r. pojawiła się w Chinach - wynika z opublikowanego w czwartek raportu Global Wind Energy Council. Ogółem moc morskich farm wiatrowych na całym świecie zwiększyła się w zeszłym roku o 6,067 GW.
25.02.2021

Program Offshore: kolejny etap współpracy PGE z Uniwersytetem Morskim i MEWO S. A.

Współpraca PGE z konsorcjum Uniwersytetu Morskiego w Gdyni i MEWO S. A. przy realizacji Programu Offshore weszła w nowy etap. Obejmuje on przygotowanie niezbędnej dokumentacji i sporządzenie raportu o oddziaływaniu na środowisko oraz wsparcie przy pozyskaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla infrastruktury przyłączeniowej Elektrowni Wiatrowej Baltica-2 oraz Elektrowni Wiatrowej Baltica-3.
23.02.2021

Orsted i „zielony” wodór z wiatraków na morzu

Orsted, partner PGE w projektach morskich farm wiatrowych, angażuje się na dużą skalę w instalacje do produkcji „zielonego” wodoru. W wizji duńskiego koncernu, w zeroemisyjnej gospodarce to co nie da się zelektryfikować, będzie napędzane „zielonym” wodorem.
21.02.2021

Resort klimatu proponuje ok. 70 euro za 1MWh wyprodukowaną z offshore

W ramach pierwszego etapu wsparcia dla offshore cena maksymalna za 1 MWh energii elektrycznej wyprodukowanej w morskiej farmie wiatrowej i wprowadzonej do sieci ma wynieść 301,5 zł, czyli ok. 70 euro - wynika z projektu rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska.
16.02.2021

PGE szacuje koszt dwóch pierwszych farm offshore na ok. 35 mld zł

Prezes PGE Wojciech Dąbrowski podał w czwartek szacunkowy koszt budowy dwóch pierwszych morskich farm wiatrowych spółki w partnerstwie z Orstedem rzędu 35 mld zł. Zaznaczył, że PGE poniesie 50 proc. tych kosztów, bo z Orstedem partycypuje w nich po połowie.
11.02.2021

Ambiens i OWC łączą siły przy projektach morskich farm wiatrowych w Polsce

10 lutego 2021 międzynarodowa firma konsultingowa OWC działająca w branży odnawialnych źródeł energii podpisała porozumienie w sprawie współpracy przy projektach morskich farm wiatrowych w Polsce z polską firmą konsultingową Ambiens zajmującą się tematami środowiskowymi.
10.02.2021

Prezes PGE: strategia spółki wpisuje się w ambitne cele PEP 2040

Planowany przez PGE rozwój OZE oraz niskoemisyjnych jednostek, jak na przykład kogeneracja w ciepłownictwie wpisują się w ambitne cele, przedstawione w przyjętej przez rząd Polityce energetycznej Polski do 2040 r. - ocenił prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
02.02.2021

Koszt budowy Baltic Power wyniesie kilkanaście mld złotych

PKN Orlen szacuje koszty budowy morskiej farmy wiatrowej Baltic Power na kilkanaście miliardów złotych, po pozyskaniu partnera w postaci Northland Power Inc będzie rozmawiał o finansowaniu z bankami - poinformował PAP Biznes prezes Daniel Obajtek. Chce też pozyskiwać kolejne projekty z obszaru offshore.
02.02.2021

Orlen wybrał partnera branżowego dla morskiej farmy wiatrowej

​​​Kanadyjska firma Northland Power Inc. zostanie partnerem branżowym PKN ORLEN przy realizacji projektu morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku. Współpraca zakłada przygotowanie, budowę i eksploatację farmy o mocy do 1,2 GW. Kanadyjska spółka obejmie w niej docelowo 49% udziałów. Rozpoczęcie budowy inwestycji planowane jest na rok 2023, a jej oddanie do użytku w roku 2026.
29.01.2021

Polska może stać się największym producentem energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych

Stabilne ramy prawne dla budowy polskich farm wiatrowych na Bałtyku ma zapewnić ustawa offshore’owa, którą w ubiegły czwartek podpisał prezydent. Prąd z wiatraków na morzu ma popłynąć już za kilka lat, ale wymaga to przyspieszenia inwestycji, również tych związanych z budową sieci dystrybucyjnych. Inwestycje w tym zakresie wymusza także rządowy plan rozwoju OZE i budowy elektrowni jądrowej. Boomu inwestycyjnego będzie potrzebować zwłaszcza północna Polska.
25.01.2021

PGE, Tauron i Enea utworzą spółkę celową dla offshore

PGE, Tauron i Enea utworzą wspólną spółkę celową, która będzie budować nowe projekty morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Trzy spółki podpisały w poniedziałek list intencyjny ws. współpracy.
18.01.2021

„Zbliża się do nas realny offshore. Pilnujmy local content!”. Wywiad z twórcą Grupy GeoFusion

Trzynaście lat temu student instytutu archeologii z Krakowa postanowił postawić wszystko na jedną kartę i założyć własną działalność. Jego biurem stał się garaż, a do pracy dojeżdżał podarowanym przez ojca maluchem. Dziś stoi na czele jednego z najbardziej doświadczonych w Europie podmiotów prywatnych zajmujących się pracami saperskimi w wodzie. Jak to się stało, że archeologia zaprowadziła go nad polskie morze i dlaczego warto budować local content przed inwestycjami w offshore na Bałtyku rozmawiamy z Łukaszem Porzuczkiem, preze
14.01.2021

Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o morskiej energetyce wiatrowej

Senat nie wprowadził w środę żadnych poprawek do ustawy o wsparciu morskiej energetyki wiatrowej. Uchwałę podjęto jednogłośnie, bez głosu sprzeciwu i wstrzymującego się. Ustawa trafi teraz do prezydenta.
13.01.2021

Polacy popierają rozwój farm wiatrowych

Ponad 80 proc. Polaków popiera rozwój lądowych i morskich farm wiatrowych - wynika z badania świadomości i zachowań ekologicznych dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska. 67 proc. uważa, że farmy morskie pozytywnie wpływają na środowisko, 70 proc. ma takie przekonanie w odniesieniu do farm lądowych.
13.01.2021

LOTOS Petrobaltic przebadał dno pod morską farmę wiatrową

W pierwszym tygodniu grudnia br. statek PSV SYLUR z Grupy Kapitałowej LOTOS Petrobaltic zakończył z sukcesem prace wiertnicze na obszarze projektowanej farmy wiatrowej Baltic II, położonej na zachód od Ławicy Słupskiej. Rozpoznanie geologiczne podłoża Bałtyku zostało zlecone przez niemiecką firmę RWE, specjalizującą się w odnawialnych źródłach energii.
15.12.2020

Wietrzny początek tygodnia przywiał rekordową ilość prądu z farm wiatrowych

Wietrzny początek tygodnia przywiał rekordową ilość prądu z farm wiatrowych. Polska wskoczyła na trzecie miejsce w Europie pod względem wielkości produkcji energii z wiatru - informuje środowa "Rzeczpospolita".
09.12.2020

Rząd chce stworzyć sprzyjające warunki dla offshore i wodoru

Rząd stara się tworzyć jak najlepsze warunki do inwestowania w technologie wodorowe, jego celem jest też stworzenie sprzyjających warunków dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku - przekonywał we wtorek pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska.
10.11.2020

Hitachi ABB włączy się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce

Koncern Hitachi ABB Power Grids dołączył do prac nad umową sektorową dla morskiej energetyki wiatrowej. "Firma wnosi bogatą wiedzę i doświadczenie" - ocenił pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska.
21.10.2020

W Brukseli rozpoczął się szczyt UE; rozmowy o celach klimatycznych bez Polski

W czwartek po południu w Brukseli rozpoczął się szczyt UE, podczas którego przywódcy unijni mają rozmawiać o nowym celu redukcji emisji CO2 na 2030 r., a także o negocjacjach z Wielką Brytanią oraz pandemii. Ze względu na kwarantannę w posiedzeniu nie weźmie udziału premier Mateusz Morawiecki.
15.10.2020

Pandemia napędza zielone inwestycje

W Polsce powstaną innowacyjne rozwiązania, które będą ograniczać marnotrawienie wody i żywności. Taki cel stawia sobie Danfoss, rozpoczynając budowę fabryki, w której produkowane będą rozwiązania dla systemów chłodniczych oraz elektromagnetyczne zawory odcinające dopływ wody. Wytworzone w Grodzisku Mazowieckim zawory pozwolą zaoszczędzić nawet 9 mln ton wody rocznie.
15.10.2020

OWC doradza w zakresie geozagrożeń dla polskiej energetyki wiatrowej na morzu

OWC, firma konsultingowa branży offshore wind, zidentyfikowała istotne ryzyka geologiczne i geotechniczne, które deweloperzy powinni mieć na uwadze jak wskazano w opracowaniu przygotowanym po zbadaniu warunków geologicznych polskiego sektora Morza Bałtyckiego.
14.10.2020

Przyszłość należy do morskiej energetyki wiatrowej!

O wodorze jako paliwie przyszłości i morskiej energetyce wiatrowej dyskutowano m.in. podczas 5. konferencji naukowej "Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywa rozwoju". Dwudniowe wydarzenie z udziałem ok. 130 prelegentów zakończyło się we wtorek w Rzeszowie.
13.10.2020

Z powodu Covid-19 spada zużycie energii w UE; rośnie udział OZE

Z powodu pandemii Covid-19 spada zużycie energii w Unii Europejskiej. Jednocześnie rośnie udział energii ze źródeł odnawialnych w unijnym miksie energetycznym - wynika ze sprawozdania KE dotyczącego drugiego kwartału tego roku.
13.10.2020

Energia z wiatru na lądzie i morzu to nie tylko tani prąd

Uwolnić wiatraki na lądzie i zbudować turbiny na Morzu Bałtyckim to największe wyzwania dla branży wiatrowej na najbliższy czas. Nowe inwestycje to miejsca pracy i impuls do przebranżowienia m.in. dla branży górniczej - mówi Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.
06.10.2020

„Deklaracja Bałtycka na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej” podpisana

„Polska zainicjowała wspólny projekt zagospodarowania potencjału Morza Bałtyckiego. Dziś, wspólnie z Komisją Europejską oraz ministrami z Danii, Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Niemiec i Szwecji podpisaliśmy „Deklarację Bałtycką na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej”, która inauguruje ścisłą współpracę krajów naszego regionu” – podkreślił minister klimatu Michał Kurtyka podczas konferencji „Pomeranian Offshore Wind Conference”. Wydarzenie, zorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, odbyło się 30 września
30.09.2020

Minister Kurtyka na EKG w Katowicach: Mamy ogromną szansę i musimy mieć odwagę ją wykorzystać

Wyzwania dla polskiego sektora energetycznego na drodze do osiągnięcia celu neutralności klimatycznej oraz rozwój odnawialnych źródeł energii to tematy dyskusji, w których uczestniczyli minister klimatu Michał Kurtyka oraz pełnomocnik rządu ds. OZE, wiceminister Ireneusz Zyska, podczas pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
03.09.2020

5,5 mld zł dla gospodarki z programów poświęconych energetyce i ekologii

W ciągu ostatniego półtora roku, programy rządowe służące energetyce odnawialnej, klimatowi i ekologii dały gospodarce impuls o wartości 5,5 mld zł - ocenił dziś minister klimatu Michał Kurtyka.
02.09.2020

Branża morskiej energetyki wiatrowej czeka na nowe przepisy

W nadchodzących latach na Bałtyku ma nastąpić boom inwestycyjny, a prąd z pierwszych farm wiatrowych ma popłynąć ok. 2025 roku. Rozwój morskiej energetyki wiatrowej ma pobudzić gospodarkę i zapewnić ponad 30 tys. nowych miejsc pracy, ale inwestorzy do tej pory wyczekiwali stabilnych regulacji, które ma im zapewnić tzw. ustawa offshorowa. Resort klimatu przekazał ją już do ponownych, krótkich uzgodnień, a wejście w życie nowych regulacji jest spodziewane jeszcze w tym roku. Obok systemu wsparcia dla inwestorów i przyspieszenia jeg
11.08.2020

Gajowiecki: branża wiatrowa zadowolona z planowanych zmian regulacji dot. wiatraków

Zapowiadane przez Ministerstwo Rozwoju zmiany w tzw. ustawie odległościowej dadzą Polsce więcej energii z OZE, i to jeszcze przed uruchomieniem morskich farm wiatrowych - ocenia prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Janusz Gajowiecki.
30.07.2020

Gryglas: terminal instalacyjny offshore powstanie w Gdyni

"Za nami decyzja o wyborze portu instalacyjnego dla offshore. Będzie nim Gdynia. Przewidujemy zaangażowanie innych portów, gdyż równolegle z koncepcją terminala głównego będziemy realizować tzw. terminale rozproszone. Dwa pozostałe porty – Szczecin i Gdańsk nie są bez szans. One także będą odgrywały istotną rolę w tym procesie" - powiedział na łamach BiznesAlert Zbigniew Gryglas, podsekretarz stanu w ministerstwie aktywów państwowych.
01.07.2020

Energa wspiera żeglarzy z 77 Racing Team

Energa aktywnie wspiera polskich żeglarzy. Grupa nawiązała właśnie współpracę z mistrzami świata w żeglarstwie w klasie Micro - drużyną 77 Racing Team, która nosi już w swojej nazwie „Energę”.
26.06.2020

PKN ORLEN inwestuje w zero i niskoemisyjne źródła wytwarzania

PKN ORLEN, zgodnie z deklaracjami, uczestniczy w projekcie budowy bloku w elektrowni Ostrołęka w technologii gazowej. Przy realizacji inwestycji zostanie maksymalnie wykorzystana dotychczasowa infrastruktura. To element strategii PKN ORLEN, która ukierunkowana jest na zwiększanie zaangażowania w ene
25.06.2020

PGE uruchomi wkrótce dwie farmy wiatrowe na północy Polski

Polska Grupa Energetyczna (PGE) otworzy wkrótce farmy wiatrowe w powiatach Kamień Pomorski i Gryfice - podała dzisiaj spółka.
18.06.2020

Rola polskich portów w rozwoju morskich farm wiatrowych

Budowa morskich farm wiatrowych na Bałtyku ma stanowić znaczącą pomóc w transformacji polskiej energetyki, zwiększyć produkcję energii z odnawialnych źródeł, przyczynić się do zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego kraju i stanowić impuls dla rozwoju gospodarki, przede wszystkim sektora stoczniowego. Projekt inwestycyjny obliczony został na 100–120 mld zł a rząd chce, aby jak największa część tych pieniędzy trafiła do krajowych firm i dostawców. O rolę polskich portów w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej zapytaliśm
19.05.2020

ABB: Dobre wiatry dla wiatraków

Luty był rekordowym miesiącem dla elektrowni wiatrowych, ale niewykorzystany potencjał jest ogromny. Gdy lądowa energetyka wiatrowa czeka na zmianę tzw. ustawy odległościowej, sektor OZE z nadzieją zerka w stronę wybrzeża. W perspektywie dwóch dekad będziemy mogli mówić o ponad 10 GW energii generowanej na polskim morzu, ale potencjał Bałtyku jest dwa razy większy.
12.03.2020

W ciągu kilku lat Polska stanie się wielkim placem budowy odnawialnych źródeł energii

Jak podkreśla Ireneusz Zyska, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu, w ciągu najbliższych kilku lat znacznie wzrośnie liczba inwestycji w odnawialne źródła energii. W zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego i stabilności systemu ważną rolę będą odgrywać projekty gazowe, mimo że Unia Europejska wycofuje się z ich finansowania, oraz energetyka jądrowa. Kolejny ważny filar to magazyny energii. – W kolejnych latach nowe technologie tak się rozwiną, że neutralność klimatyczna wcale nie jest wykluczona – mówi Zyska.
12.02.2020

WindEurope: w 2019 r. w Europie przybyło 3,6 GW mocy wiatrowych na morzu

W 2019 r. w Europie przybyło 3,6 GW nowych mocy wiatrowych na morzu - wynika z opublikowanych w czwartek danych WindEurope, największej europejskiej organizacji branży wiatrowej. To nowy roczny rekord - podkreśla WindEurope.
06.02.2020

Rząd chce przyspieszyć rozwój farm wiatrowych na Bałtyku. Skorzystają polskie firmy?

Budowa morskich farm wiatrowych na Bałtyku to projekt inwestycyjny obliczony na 100–120 mld zł. Rząd chce, aby jak największa część tych pieniędzy trafiła do polskich firm i dostawców. Mają to zapewnić mechanizmy, które wprowadzi opracowywana ustawa offshorowa. – Chcemy, żeby parlament jak najszybciej przyjął tę ustawę, bo inwestorzy czekają na stabilne ramy prawne – mówi Zbigniew Gryglas, wiceminister aktywów państwowych. Jak ocenia, docelowo energia z farm na Bałtyku może stanowić nawet 20 proc. polskiego miksu, a pierw
29.01.2020

Port Gdynia stawia na offshore - wizyta studyjna przedstawicieli belgijskiego Portu Oostende

W Porcie Gdynia w odbyła się wizyta studyjna przedstawicieli belgijskiego Portu Oostende. Jej głównym celem była wymiana wiedzy i doświadczeń na temat technologii przeładunków elementów morskich farm wiatrowych.
21.01.2020

PSEW o projekcie ustawy o offshore: to dopiero początek drogi

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej jest zadowolone z publikacji projektu ustawy o promowaniu morskiej energetyki wiatrowej. Jej przyjęcie to dopiero początek polskiej drogi do pozycji lidera na Bałtyku - podkreślił prezes PSEW Janusz Gajowiecki.
15.01.2020

Przez protesty i trudności producentów spada liczba nowych turbin wiatrowych w Belgii

Przez protesty mieszkańców i trudności producentów w 2018 roku w północnej Belgii, Flandrii, zainstalowano jedynie 25 nowych turbin wiatrowych - podały lokalne media. W sumie jednak wszystkie wiatraki w tym regionie produkują tyle mocy, co duża siłownia atomowa.
23.12.2019

W ciągu najbliższych lat w USA powstaną największe na świecie turbiny wiatrowe

Hiszpańska firma użyteczności publicznej Iberdrola chce zbudować morskie turbiny wiatrowe o mocy co najmniej 14 megawatów każda - podała agencja Bloomberga. Największe jak dotąd wiatraki, mają zacząć generować prąd około 2025 r. m.in. na farmach w USA.
09.12.2019

Mleczny Piotr. Rzeźby Czesława Podleśnego

Wiele osób odwiedzających tereny dawnej Stoczni Gdańskiej nie kryje swojej fascynacji tym miejscem, nie tylko jego historią, ale też tym, co dzieje się tu obecnie - działaniami artystów. Szerokim echem odbija się ostatnio plenerowa rzeźbiarska ekspozycja dzieł Czesława Podleśnego.
04.12.2019

Polski sektor energetyczny zabiega w Brukseli o środki na transformację. UE dofinansuje morskie farmy wiatrowe na Bałtyku?

Uzależniona w wielkim stopniu od węgla polska energetyka zabiega w Brukseli o środki, które pomogą jej w transformacji, by sektor zmniejszył emisję gazów cieplarnianych. Lobbing przybiera na sile przed ogłoszeniem przez nową KE planów dotyczących Zielonego Ładu.
03.12.2019

Polskie lobby energetyczne zabiega o fundusze unijne. Czas na transformacje w sektorze

Uzależniona w wielkim stopniu od węgla polska energetyka zabiega w Brukseli o środki, które pomogą jej w transformacji, by sektor zmniejszył emisję gazów cieplarnianych. Lobbing przybiera na sile przed ogłoszeniem przez nową KE planów dotyczących Zielonego Ładu.
03.12.2019

Gazeta Wyborcza: Wiatraki rozpychają się na morzach

Nawet dwudziestokrotnie więcej wiatraków niż dziś musi kręcić się na europejskich morzach do 2025 r., by UE mogła dojść do neutralności klimatycznej - czytamy w sobotniej "Gazecie Wyborczej". Czy zmieszczą się na Bałtyku? - pyta dziennik.
30.11.2019

WindEurope: wiatraki na Bałtyku mogą być jednym z filarów transformacji energetycznej

Oceniany na ponad 100 mld zł program rozwoju farm wiatrowych na Bałtyku może być jednym z filarów transformacji energetycznej kraju - oceniali we wtorek w Kopenhadze polscy uczestnicy największej europejskiej konferencji poświęconej wiatrakom offshore.
26.11.2019

WindEurope: do 2050 r. w Europie możliwe 450 GW elektrowni wiatrowych na morzu

WindEurope, największa europejska organizacja branży wiatrowej w opublikowanym we wtorek raporcie ocenia, że osiągnięcie w 2050 r. w Europie mocy morskich elektrowni wiatrowych na poziomie 450 GW jest możliwe do realizacji. W Polsce moc mogłaby sięgnąć 28 GW.
26.11.2019

Prezydent: współpraca energetyczna z Danią ma strategiczny charakter

Współpraca z Danią ma charakter wręcz strategiczny - ocenił prezydent Andrzej Duda w czasie polsko-duńskiego okrągłego stołu nt. współpracy energetycznej. Duński następca tronu książę Fryderyk podkreślał, że wspólnie możemy "z sukcesem" dokonać dekarbonizacji.
25.11.2019

Brytyjskie rozwiązania możliwe również w Polsce? Za nami kolejna edycja Akademii Offshore (foto, wideo)

W czwartek, 21 listopada odbyło się VIII Seminarium Akademii Offshore. Przedstawiciele wszystkich operujących w Polsce inwestorów, sektora przemysłu i administracji rządowej wysłuchali prezentacji Benjamina Sykes'a, przewodniczącego Offshore Wind Industry Council i zastanawiali się, czy brytyjskie doświadczenia można przenieść na rynek polski.
24.11.2019

Duński port Odense inwestuje w nowe dźwigi

Rozwój morskich farm wiatrowych generuje coraz więcej inwestycji w infrastrukturę portową na całym świecie. Najnowszym przykładem może być port Lindo w duńskim Odense, który zamówił nowy ciężki dźwig z udźwigiem do 308 ton i wysokością 96,7 metrów. Urządzenie to sposób na przygotowanie się portu do załadunku i rozładunku dużych turbin wiatrowych.
24.11.2019

Resort energii ma projekt ustawy o morskiej energetyce wiatrowej

Ministerstwo Energii przygotowało projekt ustawy wspierający rozwój morskiej energetyki wiatrowej (MEW) w Polsce i zaczyna etap legislacyjny prac nad tą ustawą - poinformowało w czwartek ME.
07.11.2019

Polskie plany budowy offshore przyciągają największych graczy

Perspektywy budowy w polskiej części Bałtyku farm wiatrowych przyciągają najważniejszych globalnych graczy. Rząd deklaruje pełne poparcie dla tych planów. Nie wiadomo jeszcze, jakie będą szczegółowe regulacje i ile miejsca na Bałtyku przypadnie farmom.
02.11.2019

Najbogatszy Polak zainwestuje w morskie farmy wiatrowe

Najbogatszego Polaka interesują nie tylko małe elektrownie jądrowe, ale również farny wiatrowe; złożył wniosek na budowę 800 MW na Bałtyku - informuje czwartkowy "Puls Biznesu".
24.10.2019

PGE chce budować morskie farmy wiatrowe z Duńczykami

Polska Grupa Energetyczna poinformowała, że zdecydowała się podjąć rozmowy z duńskim Oerstedem o sprzedaży połowy udziałów w dwóch swoich projektach morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Negocjacje mają też dotyczyć warunków współpracy przy realizacji.
23.10.2019

Polska będzie stawiać na odnawialne źródła energii. PGE już inwestuje w fotowoltaikę i farmy wiatrowe na Bałtyku

Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku jest w trakcie konsultacji, a krajowy plan na rzecz energii i klimatu do 2030 roku negocjowany obecnie z Komisją Europejską. Obie strategie wyznaczą długoterminowe cele państwa w zakresie energetyki, ale eksperci są zgodni, że w długiej perspektywie polska gospodarka nie ma innej drogi, jak przestawienie się na OZE i czyste technologie produkcji energii. W ten nurt chce się wpisać PGE Polska Grupa Energetyczna, która realizuje dwa duże programy inwestycji w fotowoltaikę i farmy wia
09.10.2019

Port Gdynia uruchomił nowoczesne symulatory z okazji swoich 97. urodzin (foto, wideo)

Port Gdynia świętuje 97. urodziny. Z tej okazji w poniedziałek w Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni uruchomiono nowoczesne symulatory PortMaster. Dzięki nim będzie można bliżej poznać pracę terminali przeładunkowych i kierować ruchem statków w Porcie Gdynia.
23.09.2019

Gróbarczyk: w ciągu kilku miesięcy pierwsze złomowania statków w ramach Zielonej Stoczni w Polsce

Pierwsze złomowania statków w ramach przedsięwzięcia Zielona Stocznia w Polsce mają odbyć się w ciągu kilku miesięcy - poinformował w poniedziałek w Szczecinie minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
23.09.2019

Baltexpo: Nadciąga offshorowa rewolucja. Liczymy na współpracę z Wielką Brytanią

Zgodnie z Polityką Energetyczną Polski do 2040 roku (PEP 2040), do 2027 roku w naszym kraju mają powstać pierwsze inwestycje offshorowe, a do 2040 roku w morskich farmach wiatrowych ma być zainstalowanych 10 GW. Aby zrealizować ten ambitny plan, Polska chce czerpać wiedzę i doświadczenie od najlepszych. Mianem największego rynku morskiej energetyki wiatrowej w Europie może pochwalić się Wielka Brytania a o potencjale współpracy polsko-brytyjskiej w tym sektorze dyskutowano dziś podczas targów Baltexpo w Gdańsku.
10.09.2019

WindEurope: w I poł. 2019 r. w Europie powstały wiatraki o mocy 4,9 GW

W I połowie 2019 r. w Europie przybyło 4,9 MW nowych mocy wiatrowych - wynika z opublikowanego w czwartek raportu WindEurope, największej europejskiej organizacji branży wiatrowej. Najwięcej mocy przybyło we Francji, w Niemczech tempo znacząco spadło.
25.07.2019

Gdańsk stawia na edukację zawodową. W szkołach będzie nowocześniej

Od kilku lat w naszym mieście realizowany jest program Gdańsk Miastem Zawodowców, którego celem jest podniesienie jakości edukacji zawodowej. Gdańsk chce m.in. w ten sposób zachęcać młodych ludzi do kontynuowania nauki w szkołach branżowych, po których będą mieli konkretny fach w ręku. Projekt ten jest realizowany dzięki wsparciu funduszy unijnych. Co dzieje się obecnie na terenie Zespołów Szkół: Morskich, Energetycznych i Samochodowych?
22.07.2019

UE: Polska energetyka przekonuje w Brukseli, że stawia na wiatraki na Bałtyku

Polski sektor energetyczny chce inwestować w farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim i inne źródła odnawialne, aby do 2030 r. ich udział w miksie energetycznym wzrósł do 27 proc. - poinformował prezes Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej Henryk Baranowski.
10.07.2019

Powstała Zielona Stocznia w Polsce

Morska Stocznia Remontowa „Gryfia” wraz z Krajową Izbą Gospodarczą zawiązały spółkę celową "Zielona Stocznia w Polsce" - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. To pierwszy w kraju zakład recyklingu jednostek pływających.
01.07.2019

PGE Baltica: Pierwszy prąd z farm wiatrowych na Bałtyku w latach 2025-26

Liczymy, że pierwszy prąd z morskich farm wiatrowych PGE na Bałtyku popłynie do polskich domów w latach 2025-2026 – powiedziała PAP w Brukseli Monika Morawiecka z PGE Baltica.
29.06.2019

Dziękujemy za wysłane grafiki.