• <
HARTWIG SZCZECIN

Port Gdynia uruchomił nowoczesne symulatory z okazji swoich 97. urodzin (foto, wideo)

pc

23.09.2019 13:12 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Port Gdynia uruchomił nowoczesne symulatory z okazji swoich 97. urodzin (foto, wideo)
Port Gdynia uruchomił nowoczesne symulatory z okazji swoich 97. urodzin (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

Port Gdynia świętuje 97. urodziny. Z tej okazji w poniedziałek w Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni uruchomiono nowoczesne symulatory PortMaster. Dzięki nim będzie można bliżej poznać pracę terminali przeładunkowych i kierować ruchem statków w Porcie Gdynia.

– Postanowiliśmy zamiast olbrzymiego tortu ze świeczkami zafundować mieszkańcom Gdyni, osobom, które tutaj przyjeżdżają do Centrum Nauki EXPERYMENT, nowoczesne symulatory, które tak naprawdę odzwierciedlają pracę Portu Gdynia – mówi Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

Dodał, że Zarząd Morskiego Portu Gdynia prowadzi aktywne działania na rzecz promocji zawodów związanych z branżą morską, która oprócz szerokiego wachlarza możliwości, bardzo dynamicznie się rozwija zarówno w Polsce, jak i na świecie. Realizacja najważniejszej inwestycji Portu Gdynia, którą jest budowa Portu Zewnętrznego, zapewni 700 nowych miejsc pracy na terenie terminalu oraz ok. 4 200 w branży okołoportowej.

– Rekordowe przeładunki oraz nasz strategiczny projekt w postaci budowy Portu Zewnętrznego mówią o potrzebie kształcenia profesjonalnej kadry. Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników wzrasta z roku na rok. Branża morska jest bardzo chłonnym sektorem gospodarki, który zapewnia pewną, stabilną, rozwojową oraz dobrze płatną pracę. Chcemy przybliżyć młodzieży specyfikę działalności portu, zachęcić ich do wybierania szkół i uczelni o profilu morskim – powiedział prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

Port Gdynia nieprzypadkowo wybrał Centrum Nauki Experyment na miejsce działania symulatorów. Nowoczesna i przyjazna najmłodszym, młodzieży i dorosłym oferta edukacyjna oraz profesjonalna kadra sprawiają, że to miejsce odwiedzane jest przez coraz liczniejsze grupy.

– Jesteśmy po to, żeby edukować o przyszłości, także w obszarze przyszłościowych zawodów, także w obszarze dokonywania wyborów młodego człowieka, czy pójdzie w kierunku nauk ścisłych, czy być może przyrodniczych, czy innych. Mamy stymulować, mamy inspirować – mówi Alicja Harackiewicz, dyrektor Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni.

Dodała, że w założeniu projektu przewidziano dalsze etapy działań Zarządu Morskiego Portu Gdynia w budowaniu oferty i eksponatów w Centrum. 

– Współpraca z Portem Gdynia to doskonały przykład synergii pomiędzy instytucją edukacji nieformalnej a biznesem, która w niedalekiej przyszłości może przyczynić się do promocji zawodów związanych z branżą morską – powiedziała dyrektor Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni.

Korzystający z interaktywnych stanowisk, podczas wciągającej gry symulacyjnej będą mieli możliwość odegrania roli sprawnego dyspozytora portu, nadzorującego i kierującego ruchem na jego terenie. Wykonując określone zadania w przestrzeni portowej, zarówno na lądzie, jak i na wodzie, zarządzając terminalami przeładunkowymi i ruchem statków, dowiedzą się, jak kompleksowe oraz nowoczesne rozwiązania wiążą się z działaniem portu.

– Te symulatory pokazują z jednej strony, że port jest skomplikowanym organizmem, natomiast z drugiej strony dostarczają dużo frajdy. Udało się pokazać to, że port, to nie tylko statki które wpływają, że za tym stoją pewne operacje i co najważniejsze, że port jest przedsiębiorstwem – mówi Grzegorz Trzeciak, prezes Squadron.

Obecny na uroczystości uruchomienia symulatorów Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”, podkreślił, że „Port Zewnętrzny, tak naprawdę przebudowa, czy rekompozycja całego układu portowego w Gdyni, będzie wymagała za chwilę dobrze wyszkolonych, znakomicie wykwalifikowanych fachowców”.

– Jeśli dzisiaj nie zaczniemy ich kształcić, to później, kiedy już będziemy, oby jak najszybciej, świadkami przecinania wstęgi na otwarcie Portu Zewnętrznego, to się wtedy okaże, że tymi skomplikowanymi urządzeniami czy systemami nie będzie komu zarządzać – mówi Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”.

– Dzisiaj jesteśmy świadkami inwestycji w przyszłość. Skonstruowanie symulatora kosztuje, natomiast te inwestycje to jest zainteresowanie młodych ludzi, którzy nie mają jeszcze ukształtowanego poglądu na swoją drogę życiową, do pracy w porcie – mówi kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

Innowacyjny Port Gdynia

Podczas 97. urodzin Portu Gdynia Zarząd Morskiego Portu Gdynia podpisał umowę o współpracy ze Szkołą Morską w Gdyni oraz z Centrum Nowych Kompetencji.

– Umowa dotyczy można powiedzieć nowych technologii i ich zastosowania w zakresie szkoleń, krzewienia edukacji, wiedzy na temat tego, co się w porcie dzieje – mówi Maciej Krzesiński, dyrektor ds. marketingu i współpracy z zagranicą Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

– Przede wszystkim to jest kwestia zbudowania nowych symulatorów. Chodzi tutaj o symulatory dźwigów pływających i symulatory jednostek, które będą stawiać wiatraki na polskich farmach wiatrowych – mówi Krzysztof Michnal, dyrektor Szkoły Morskiej w Gdyni.

– Jesteśmy zainteresowani wspólnie budować edukację na najwyższym, światowym poziomie, wykorzystując najnowsze technologie w jak najbezpieczniejszy sposób, żeby porty miały odpowiednią liczbę odpowiedniej jakości kadr – mówi Tomasz Lisiecki, prezes Centrum Nowych Kompetencji.

Wszystko zaczęło się 97 lat temu

Przyjęcie ustawy przez Sejm RP o budowie portu w Gdyni 23 września 1922 r. uznawane jest za formalny początek Portu Gdynia.

– W 97. urodziny przede wszystkim życzę portowi takiej energii w realizowaniu projektów, które na dzisiaj opiewają na miliardy. Ostatnie cztery lata to bardzo wiele inwestycji, znalezionych funduszy – mówi Dorota Arciszewska-Mielewczyk, posłanka na Sejm RP, przewodnicząca sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Wszystkiego najlepszego Portowi Gdynia życzy także redakcja portalu GospodarkaMorska.pl.

Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
port_gdańsk_deepwater_2021_390x100

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39925,00 $ tona -0,79% 1 gru
 Cynk 3295,00 $ tona -1,58% 1 gru
 Aluminium 2669,00 $ tona 1,33% 1 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.