• <
siemens_gamesa_2022

Grecja chce ograniczyć budowę lądowych farm wiatrowych

03.11.2021 11:00 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Grecja chce ograniczyć budowę lądowych farm wiatrowych

Partnerzy portalu

Grecja chce ograniczyć budowę lądowych farm wiatrowych - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Grecki rząd rozważa wprowadzenie nowych przepisów zakazujących instalowania turbin wiatrowych na obszarach wysokich gór oraz na niewielkich wyspach. 

Proponowane regulacje mają być częścią zmian w przepisach dotyczących planowania przestrzennego na potrzeby realizacji inwestycji w odnawialne źródła energii. Według obowiązujących zasad instalacje wiatrowe nie są traktowane jako szczególne przypadki inwestycji. Jak wynika z propozycji zmian, mogą mieć taki status w odniesieniu do obszaru ,,wysokich gór” i ,,niewielkich wysp”, gdzie w praktyce zostanie wprowadzony zakaz wznoszenia instalacji wiatrowych. 

Należy zauważyć, że o kwestii zmian w przepisach dotyczących planowania przestrzennego wspomniał sam premier Kyriakos Mitsotakis podczas niszczycielskich pożarów, które latem trawiły Grecję. Wówczas zapowiedział, że instalacja turbin wiatrowych zostanie wstrzymana "na niektórych małych wyspach i na wszystkich wysokich górach". Media na Peloponezie zwracają uwagę, że nie wiadomo, co należy rozumieć pod wymienionymi pojęciami sugerując, że do końca prac nad propozycjami zmian będzie się toczyła walka o definicje tych dwóch terminów – wskazuje grecki portal energypress.gr.

Obecne przepisy nie nadążają za rozwojem technologii

Dodatkowo mają zostać wprowadzone zmiany odnośnie wysokości nowych instalacji i zasięgu prac łopat wirnika. Obowiązujące od 2009 roku zasady dotyczące planów zagospodarowania przestrzennego zakładają, że największe wiatraki powinny mieć wysokość 80 metrów, podczas gdy obecnie dostępne są instalacje o dwukrotnie wyższej wysokości i do czasu wprowadzenia nowych regulacji ponownie ulegną zwiększeniu. 

Jak informują greckie media, prace nad zmianą ram planowania przestrzennego są wciąż na wczesnym etapie i nie zostaną ukończone w ciągu najbliższego roku. 

Grecja chce, aby OZE odpowiadało za 61 proc. konsumowanej energii do 2030 roku. Głównymi technologiami, które mają się przyczynić do realizacji celu jest energetyka wiatrowa oraz fotowoltaika. Przy czym, większość zielonej energii produkowanej na Półwyspie Peloponeskim ma pochodzić z instalacji fotowoltaicznych. 

Źródło: EnergyPress.gr

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.