• <
siemens_gamesa_2022

Grecja wzywa do realistycznej unijnej polityki emisyjnej dla żeglugi

25.10.2021 15:48
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Grecja wzywa do realistycznej unijnej polityki emisyjnej dla żeglugi

Partnerzy portalu

Grecja wzywa do realistycznej unijnej polityki emisyjnej dla żeglugi - GospodarkaMorska.pl
Fot. Port Pireus

Grecja, czołowy kraj żeglugowy Unii Europejskiej, zwrócił uwagę Komisji Europejskiej, że dodanie tej branży do systemu handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla powinno być proporcjonalne i ściśle egzekwowane, aby zapewnić równe szanse dla floty europejskiej na rynkach światowych.

W liście wysłanym do szefowej Komisji Ursuli von der Leyen grecki premier Kyriakos Mitsotakis napisał, że kraje powinny również odzyskać dochody uzyskane z kosztów, jakie poniosą ich statki, oraz że pieniądze powinny zostać przeznaczone na dekarbonizację transportu morskiego. Według greckiego związku armatorów statki należące do Grecji stanowią 58 % floty UE. Jak czytamy w liście, Mitsotakis zaapelował do Brukseli o „szybkie nawiązanie współpracy z władzami greckimi i społecznością żeglugową w celu znalezienia realistycznych i konstruktywnych rozwiązań”.

Komisja Europejska tego lata po raz pierwszy zaproponowała włączenie żeglugi do unijnego rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Zgodnie z planem UE żegluga byłaby dodawana do Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (ETS) stopniowo od 2023 roku. Proces ten zostałby rozłożony na okres trzech lat. Właściciele statków będą musieli kupować zezwolenia w ramach systemu handlu uprawnieniami do emisji, gdy ich statki będą zanieczyszczać lub napotkają ewentualne zakazy w portach UE. Komisja stwierdziła, że rynek emisji dwutlenku węgla będzie dotyczył statków pływających w obrębie Unii Europejskiej i 50% emisji z rejsów międzynarodowych rozpoczynających się i kończących w krajach bloku.

Kraje UE przygotowują się do negocjacji pakietu nowych zielonych ustaw UE, które muszą zatwierdzić zarówno one, jak i Parlament Europejski, przy czym państwa członkowskie są podzielone co do tego, jakie środki zastosować, aby osiągnąć cele klimatyczne bloku.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.