• <
siemens_gamesa_2022

Budowa największej morskiej farmy wiatrowej w Szkocji nabiera tempa

25.10.2021 16:20
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Budowa największej morskiej farmy wiatrowej w Szkocji nabiera tempa

Partnerzy portalu

Budowa największej morskiej farmy wiatrowej w Szkocji nabiera tempa - GospodarkaMorska.pl
Fot. Petrofac / Linkedin

Transport z fundamentem kratownicowym wraz palami mocującymi (pin piles), które zostaną wykorzystane przy budowie morskiej podstacji energetycznej dla farmy wiatrowej Seagreen, wypłynął z portu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i jest w drodze do Szkocji.

O realizacji transportu morskiego poinformował Petrofac, brytyjski dostawca dla międzynarodowego przemysłu naftowo-gazowego. Firma inżynieryjna specjalizuje się w zapewnianiu rozwiązań dla projektów morskich, w tym m.in. platform naftowych. W obszarze nowych technologii wpiera projekty wodorowe, CCUS oraz morską energetykę wiatrową.

Spółka była odpowiedzialna za zaprojektowanie, dostarczenie i instalacje lądowych oraz morskich stacji elektroenergetycznych prądu przemiennego wysokiego napięcia (HVAC) dla morskiej farmy wiatrowej Seagreen o mocy 1 075 MW. Wykonanie fundamentu kratownicowego i pali mocujących zlecono spółce Eversendai Offshore, które wykonano w RAK Maritime City w Ras Al Khaimah.

Jak informowaliśmy wcześniej, w połowie października rozpoczęła się budowa morskiej farmy wiatrowej Seagreen. Inwestycja jest realizowana 27 km od wybrzeża Angus na wodach Morza Północnego. Plan projektu przewiduje instalację 114 turbin wiatrowych, które w niedalekiej przyszłości wygenerują energię elektryczną dla 1,6 mln gospodarstw domowych, co odpowiada około 63 proc. wszystkich domów w Szkocji. Farma morska pomoże ograniczyć emisje CO2 o poziomie 2 mln ton każdego roku. Redukcja takiego wolumenu zanieczyszczeń odpowiada usunięciu 30 proc. samochodów poruszających się pod drogach w Szkocji. Udziałowcami projektu są spółki Total Energies i SSE Renewables. Inwestycja ma pochłonąć 3 miliardy funtów i jest kluczowa dla Szkocji, gdyż wyznaczyła sobie ambicję osiągniecia celu neutralności klimatycznej do 2050 roku. Do końca dekady połowa zapotrzebowania Szkocji na energię elektryczną ma być pokrywana z OZE.

Szkocja chce stać się również europejskim zagłębiem morskiej energetyki wiatrowej. Obecnie w kraju działają lub w trakcie budową są instalacje o mocy ponad 4 GW. W planach jest realizacja kolejnych projektów o mocy 6 GW. Szkoci stawiają duży nacisk na możliwe jak najwyższy poziom tzw. local content przy budowie morskich farm wiatrowych. W kraju działa ponad 9000 firm z łańcucha dostaw dla sektora energetyki wiatrowej, w tym jedne z najlepszych i najbardziej innowacyjnych firm na świecie.


Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.