• <
siemens_gamesa_2022

Na terenie farmy morskiej Seagreen zainstalowano pierwszy fundament typu jacket

12.10.2021 20:13 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Na terenie farmy morskiej Seagreen zainstalowano pierwszy fundament typu jacket

Partnerzy portalu

Na terenie farmy morskiej Seagreen zainstalowano pierwszy fundament typu jacket  - GospodarkaMorska.pl
Fot. Seagreen

W Szkocji rozpoczęła się budowa farmy wiatrowej Seagreen o mocy 1,1 GW. Jest to wspólne przedsięwzięcie wiatrowe TotalEnergies (51 proc.) i SSE Renewables (49 proc.), warte 3 miliardy funtów. Po ukończeniu fazy budowy farma będzie największą i najgłębiej położoną morską instalacją wiatrową w Szkocji.

Projekt morskiej farmy wiatrowej Seagreen o dokładnej mocy 1075 MW będzie położony 27 km od wybrzeża Angus na wodach Morza Północnego. Plan projektu przewiduje instalację 114 turbin wiatrowych, które w niedalekiej przyszłości wygenerują energię elektryczną dla 1,6 mln gospodarstw domowych, co odpowiada około 63 proc. wszystkich domów w Szkocji. Farma morska pomoże w uniknięciu emisji dwutlenku węgla (CO2) na poziomie 2 mln ton każdego roku. Redukcja takiego wolumenu zanieczyszczeń odpowiada usunięciu 30 proc. samochodów poruszających się pod drogach w Szkocji. Inwestycja jest kluczowa dla kraju, gdyż wyznaczył sobie ambicję osiągniecia celu neutralności klimatycznej do 2050 roku. 

Umowę dzierżawy obszarów morskich pod budowę farmy podpisano z Crown Estate Scotland, na podstawie której Seagreen uzyskał prawo dostępu do wymaganego obszaru dna morskiego,

- Jest to niezwykle ważny element w rozwoju szkockiego sektora morskiej energetyki wiatrowej, ponieważ kontynuujemy działania w kierunku kraju neutralnego klimatycznie. Wiadomości pojawia się zaledwie kilka tygodni przed szczytem COP26 w Glasgow – powiedział Colin Palmer, dyrektor ds. morskich w Crown Estate Scotland.

Prace będą prowadzone z portu Nigg i Dundee

Deweloper SSE Renewables poinformował, że na terenie przyszłej farmy został zainstalowany pierwszy fundament. W sobotę 9 września barka transportująca dwa fundamenty przepłynęła obok Broughty Ferry, przedmieść miasta Dundee w stronę port Nigg. Fundamenty były przechowywane na terenie portu Dundee, który będzie okazjonalnie wykorzystywany do jesieni 2022 roku do celów przechowywania fundamentów oraz przygotowywania się do operacji na terenie farmy. Docelowo portem instalacyjnym jest port Nigg w Higlands w Szkocji. Każda podróż z Nigg na miejsce budowy, angażująca około 50 osób, będzie trwała około 36 godzin, w zależności od pogody. 

Pierwsze fundamenty kratownicowe (ang. jacket) zostały zainstalowane z pomocą jednostki Saipem 7000. Jest to półzanurzalny statek dźwigowy, który jest w stanie podnieść 2 tys. tonowe elementy. Za wykonanie tego zadania odpowiada firma Seaway 7. Każdy fundament będzie wspierał turbinę Vestas V164-10 MW.

Co ciekawe, do instalacji stacjonarnych fundamentów zastosowano kesony ssące, które nie wymagają wbijania pali ani wiercenia dna. Oznacza to, że prawdopodobieństwo wystąpienia znaczących oddziaływań na środowisko morskiej jest małe w porównaniu z monopalami lub innymi rodzajami fundamentów palowych. 

Cały proces instalowania fundamentów turbin stworzy 140 miejsc pracy dla wykwalifikowanych pracowników w porcie Nigg, zapewniając znaczące korzyści ekonomiczne dla Highlands i Szkocji.

- Transformacja energetyczna w Szkocji zaczyna przyspieszać, a my zrobiliśmy kolejny ważny krok w kierunku osiągnięcia celu net-zero. TotalEnergies jest zachwycony, że Seagreen zainstalował już pierwszy fundament na terenie największej morskiej farmy wiatrowej w Szkocji – powiedział Philippe de Cacqueray, szef Offshore Wind UK w TotalEnergies

W tym roku rozpocznie się także instalacja kabli

Loyd Duthie, dyrektor zarządzający EPCI Projects w Seaway poinformował, że spółka będzie kontynuować proces instalacji fundamentów w latach 2021 i 2022. Jeszcze w tym roku statki do układania kabli rozpoczną instalację kabli wewnętrznych (inter-array). Pierwsze energia z farmy popłynie w 2022 roku, a ostateczne uruchomienie morskiej farmy wiatrowej spodziewane jest w 2023 roku. 

Szkocja rozpoczęła etap swojej podróży w kierunku morskiej energetyki wiatrowej dzięki projektowi Beatrice o mocy 588 MW, który został uruchomiony w 2019 roku, a także dzięki projektom Moray East o mocy 950 MW, NNG o mocy 448 MW i Seagreen o mocy 1500 MW, które są obecnie w trakcie budowy. 

Szkocja rozwija także największe pływające farmy wiatrowe na świecie. Rozpoczęła swoją przygodę z tą technologią w ramach projektu Hywind Scotland (30 MW), której deweloperem jest norweski Equinor. Jednak obecnie największym projektem jest morska farma Kincardine firmy Grupo Cobra o mocy 48 MW. Przewiduje się także budowę pływających farm Pentland o mocy 100 MW u wybrzeży Dounreay, Salamander o mocy 200 MW u wybrzeży Peterhead oraz farmy wiatrowej na Morzu Północnym o mocy 300MW, które znajdują się obecnie na wczesnym etapie planowania w Szkocji.

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.