• <
siemens_gamesa_2022

Na irlandzkim rynku pojawił się nowy gracz - Inis Offshore Wind

11.10.2021 22:46 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Na irlandzkim rynku pojawił się nowy gracz - Inis Offshore Wind

Partnerzy portalu

Na irlandzkim rynku pojawił się nowy gracz - Inis Offshore Wind - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Inwestor Temporis Investment Management ogłosił rozpoczęcie działalności Inis Offshore Wind, nowej irlandzkiej spółki działającej w sektorze OZE. Jej celem jest instalacja 1 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej do 2030 roku.

Inis Offshore Wind został założony przez Temporis Investment Management i będzie kierowany przez Vanessę O'Connell – informuje portal renews.biz. Spółka wyznaczyła już pięć potencjalnych miejsc do oceny projektowej u wschodnich i zachodnich wybrzeży Irlandii, jak również na Morzu Celtyckim. Każdy z projektów będzie sięgał 500 MW mocy zainstalowanej o wartości kapitałowej 2-3 mld euro.

Irlandzka spółka zamierza współpracować ze wszystkimi zainteresowanymi stronami w kraju w celu stworzenia zielonego przemysłu. Celem jest także wsparcie krajowych planów klimatycznych. Warto podkreślić, że spółka jest także wspierana przez krajowy fundusz Ireland Strategic Investment Fund (ISIF) w wysokości 50 milionów euro za pośrednictwem Temporis Aurora Fund. 

Niebawem mają być zaprezentowane szczegóły dotyczące strategii i planów inwestora. 

– Inwestycja Temporis, przy wsparciu ISIF, jest doskonałym przykładem na to, jak międzynarodowy sektor usług finansowych może wnieść realny wkład w tworzenie regionalnych miejsc pracy przy jednoczesnej poprawie naszej infrastruktury energetycznej – komentował irlandzki minister stanu ds. usług finansowych, unii kredytowych i ubezpieczeń, Sean Fleming.

Morska energetyka wiatrowa odegra znaczącą rolę w dekarbonizacji Irlandii. Zgodnie z Krajowym Planem na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) Irlandia zamierza wybudować 5 GW w sektorze offshore wind do 2030 roku. Dzięki nowo opublikowanej ustawie klimatycznej, irlandzki rząd dąży do zmniejszenia całkowitej emisji dwutlenku węgla o 51 proc. do 2030 roku w porównaniu z 2018 rokiem. Irlandia zobowiązała się również do neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Trwają już prace nad projektami offshore wind 

Obecnie w trakcie realizacji są dwa duże projekty morskich farm wiatrowych. W ciągu następnej dekady elektrownie Moneypoint i Codling zapewnią prawie 3 GW mocy. Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej WindEurope poinformowało, że deweloper farmy Codling rozpoczął publiczne konsultacje dotyczące projektu o mocy 1,5 GW na Morzu Irlandzkim, który wyprodukuje  pierwszą energię elektryczną do 2027 roku. Z kolei farma Moneypoint o mocy 1,4 GW będzie częścią większego węzła zielonej energetyki, zastępując pozostałą w Irlandii elektrownię węglową, która zostanie zamknięta do 2025 roku. Według dewelopera farma zacznie działać już w 2028 roku. 

W ocenie WindEurope, rząd irlandzki musi przyspieszyć proces planowania i wydawania zezwoleń na inwestycje na morzu. Nadal istnieją luki w przepisach dotyczących energetyki wiatrowej. 


Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.