• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Wspólna Kaczka 2021. Tak się bawiliście! [WIDEO, ZDJĘCIA]

11.10.2021 23:00 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Wspólna Kaczka 2021. Tak się bawiliście! [WIDEO, ZDJĘCIA]

Partnerzy portalu

Wspólna Kaczka 2021. Tak się bawiliście! [WIDEO, ZDJĘCIA] - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Za nami XXI edycja spotkania biznesu morskiego wybrzeża gdańskiego. W piątek 8 października w hali Gdynia Arena bawiło się 1505 gości, których zaprosiły na tradycyjną Wspólną Kaczkę firmy szeroko rozumianej branży morskiej. W ten wyjątkowy wieczór wręczono również nagrody za najbardziej spektakularne osiągnięcia w gospodarce morskiej w 2019 roku.

Wspólna Kaczka powróciła po rocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Przedstawiciele największych polskich firm branży morskiej bawili się przy 149 stołach. Wśród nich byli szefowie i zespoły z portów, przedsiębiorstw żeglugowych, firm spedycyjnych i logistycznych, stoczni, a także podmiotów z nimi współpracujących, jak agenci, maklerzy, brokerzy, rzeczoznawcy czy przedstawiciele morscy. 

Prócz tradycyjnej smakowitej kaczki, podczas gali nie mogło również zabraknąć honorowych nagród Krajowej Izby Gospodarki Morskiej za wyjątkowe osiągnięcia w 2019 roku (odbiór nagród został przesunięty ponieważ przez pandemię Wspólna Kaczka w 2020 roku się nie odbyła). 

Bursztynowa Kaczka

Bursztynową Kaczkę zdobyła Morska Agencja Gdynia, która działa na polskim rynku przedsiębiorstw w branży transportu i logistyki blisko 70 lat, Jest jedną z najbardziej wyspecjalizowanej firm tego sektora w obsłudze elementów wież wiatrowych. W roku 2019 zrealizowała rekordową w historii Polski dostawę 115 elementów turbin wiatrowych.

- To wielki zaszczyt odbierać tę najważniejszą nagrodę, to zwieńczenie naszej 70-letniej historii i doskonały prezent - mówił odbierając nagrodę Michał Śmigielski, prezes zarządu Morskiej Agencji Gdynia. - Nagrodę dedykuję naszym pracownikom. To ludzie są dla nas najważniejsi. 

Wyróżnienia honorowe - Bursztynowe Jajko

Pierwsze wyróżnienie otrzymał Zarząd Morskiego Portu Gdyni za nowatorskie i pilotażowe na skalę Polski zastosowanie dronów w porcie morskim. Ogłoszony w 2019 i realizowany plan zastosowania systemu dronów oparty jest na trzech filarach: systemie  DTM (Drone Traffic Managment) do zarządzania lotami dronów nad terenem portu; kontroli przestrzeni powietrznej przez system AntiDron (detekcja, identyfikacja i neutralizacja nieautoryzowanych dronów); oraz na lotniczym systemie monitoringu.

- Dziękuję w imieniu całej załogi. To uznanie dla nas faktu, że swoją działalnością wybiegamy ponad podstawową działalność portu i patrzymy dalej - mówił Jacek Sadaj, prezes Portu Gdynia. - Drony to nowa technologia, któą wykorzystujemy bardzo szeroko. Będziemy tę perspektywę rozwijać. I nie chodzi tylko o bezpieczeństwo, ale i monitorowanie całej naszej infrastruktury. 

Drugie zdobyło Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej, które od ponad 20 lat wspiera rozwój morskiej energetyki wiatrowej i promuje rozwój gospodarczy związany z morską energetyką wiatrową. Towarzystwo przez lata lobbowało za przyjęciem regulacji, które umożliwiłyby stworzenie prężnego polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej. Działania te miały swą kulminację w  2019, kiedy to  m.in.. działaniom PTMEW ujrzała światło dzienne tzw. ustawa offshore.

- To szczególnie cenne wyróżnienie, bowiem przyznane przez branżę - mówił na scenie Jakub Budzyński, wiceprezes zarządu PTMEW. - Morska energetyka wiatrowa przebija się w Polsce do mainstremu gospodarki morskiej. Już od ponad dekady w sposób bardzo wytężony pracujemy dla rozwoju polskiego przemysłu morskiej energetyki wiatrowej. 

Wyróżnienie honorowe KIGM - Bursztynowy Ster

Kolejną nagrodę specjalną otrzymał Marek Tarczyński, przewodniczący Rady Polskiej Izby Spedycji i Logistyki. Wyróżnienie to przyznawane jest osobie fizycznej, za niekwestionowany wykład w rozwój gospodarki morskiej i organizacji morskiego samorządu gospodarczego.

Marek Tarczyński od lat konsekwentnie wyraża i broni interesów sektora logistyki i spedycji morskiej w kraju i zagranicą. Jest niezwykle cenionym w branży morsko-lądowej specjalistą, posiadającym na temat TSL szeroką  i nieocenioną wiedzę, którą dzieli się na różnych forach będąc jednocześnie wyraźnym i kompetentnym głosem środowiska polskich spedytorów i logistyków.

- Po takiej nagrodzie można powiedzieć, że już czas umierać - żartował na scenie Marek Tarczyński. - Nagroda nie jest dla mnie wyróżnieniem swojej osoby. To nagroda dla całej społeczności spedytorów i logistyków, którzy tworzą wartość dodaną obrotu morskiego. 

Nagroda specjalna - jubileuszowa Bursztynowa Kaczka

Zdobyła ją firma TUiR WARTA S.A., która nie tylko funkcjonuje na polskim rynku przez ostatnie sto lat, ale także zdołała utrzymać charakter swej działalności i nadal jest obecna w gospodarce morskiej oferując rozwiązania ubezpieczeniowe dla tej branży. Należy również podkreślić, że podczas swego funkcjonowania Warta była i jest zaangażowana w promowanie polskiej gospodarki morskiej oraz rozwój morskiego samorządu gospodarczego.

- Ta nagroda należy się ludziom, którzy w naszym biznesie morskim pracują. A biznes ten prowadzimy od lat 60 XX wieku, wspierając cały przemysł - mówił Grzegorz Bielec, wiceprezes zarządu TUiR WARTA S.A.

Na Wspólnej Kaczce pojawili się przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, samorządowcy z Gdyni i Gdańska oraz województwa pomorskiego, a także parlamentarzyści RP. Gościem specjalnym wydarzenia był w tym roku Polski Rejestr Statków, który świętuje 85-lecie.

CZYTAJ WIĘCEJ: 85 lat PRS. Podczas Baltexpo świętowano jubileusz [WIDEO, ZDJĘCIA]

Dodajmy, że wydarzeniem poprzedzającym spotkanie branży było dwudniowe (7-8 października) jubileuszowe XX Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2021. Podczas tej konferencji dyskutowano o najważniejszych sprawach branży morskiej w Polsce. 

ZOBACZ WIĘCEJ: 20. Forum Gospodarki Morskiej Gdynia – dyskusje i współpraca [WIDEO, ZDJĘCIA]

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.