• <

Chińskie manewry wojskowe na plaży położonej naprzeciw Tajwanu

jm

12.10.2021 09:09
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Chińskie manewry wojskowe na plaży położonej naprzeciw Tajwanu

Partnerzy portalu

Chińskie manewry wojskowe na plaży położonej naprzeciw Tajwanu - GospodarkaMorska.pl
Fot. Jia Wei Ng / Unsplash

Armia Chin poinformowała w poniedziałek o przeprowadzeniu ćwiczeń lądowania na plaży w prowincji znajdującej się na drugim brzegu Cieśniny Tajwańskiej - podała Agencja Reutera.

Dziennik Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej poinformował o przeprowadzenia manewrów "w ostatnich dniach" w południowej części prowincji Fujian.

Gazeta dodała, że w ćwiczeniach udział wzięły oddziały szturmowe, saperzy i specjaliści zajmujący się łodziami wojskowymi. Żołnierze zostali "podzieleni na wiele grup, aby stopniowo zajmować plażę i wykonywać zadania bojowe na różnych etapach" - sprecyzowało pismo chińskiej armii.

Na opublikowanym nagraniu manewrów żołnierze atakują plażę w małych łodziach wojskowych, rzucają granaty dymne, przedostają się przez zasieki z drutu kolczastego oraz kopią umocnienia w piasku. Widoczne na nagraniu spokojne morze sugeruje, że ćwiczenia nie mogły odbyć się w poniedziałek. Prowincja Fujian zmaga się obecnie z burzą tropikalną przechodzącą przez Filipiny i Tajwan.
Fujian, ze względu na swoje położenie, byłby kluczowym elementem każdego ataku na Tajwan. W sobotę prezydent Chin Xi Jinping ponowił konieczność "zjednoczenia" z Tajwanem.

Tajwan potępił taktykę przymusu stosowaną przeciwko niemu przez Chiny i zaznaczył, że będzie się bronił, jeśli zostanie zaatakowany.

Tajwan zachowuje odrębność polityczną od 1949 r., gdy po przejęciu władzy przez komunistów w Chinach kontynentalnych na wyspę wycofały się siły Republiki Chińskiej i jej rząd. Komunistyczny Pekin nigdy nie pogodził się z tym stanem rzeczy.

Źródło: PAP

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.