• <

85 lat PRS. Podczas Baltexpo świętowano jubileusz [WIDEO, ZDJĘCIA]

16.09.2021 05:40 Źródło: własne
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska 85 lat PRS. Podczas Baltexpo świętowano jubileusz [WIDEO, ZDJĘCIA]

Partnerzy portalu

85 lat PRS. Podczas Baltexpo świętowano jubileusz [WIDEO, ZDJĘCIA] - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Polski Rejestr Statków (PRS) obchodzi 85-lecie swojej działalności na rzecz bezpieczeństwa. Historia tej instytucji rozpoczęła się w 1936 roku. Jak firma zmieniła się przez ponad osiem dekad?

– Polski Rejestr Statków powstawał w tym samym czasie, w którym budowano Polskę Morską. Polski klasyfikator był swoistym uczestnikiem tego ważnego procesu. Jesteśmy dumni, że tak silnie został wpisany w rodzimą gospodarkę morską – mówi dr inż. kpt ż.w. Henryk Śniegocki, prezes Polskiego Rejestru Statków, prof. Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Obecnie PRS jest jedną z nielicznych polskich instytucji, których funkcjonowanie regulowane jest ustawą. Stanowi ona, że działalność naszego rodzimego klasyfikatora ma charakter użyteczności publicznej. Prezes podkreśla, że przedsiębiorstwo przetrwało dziejową nawałnicę. 

– Był taki moment, że PRS-u mogło nie być. Dzisiaj na szczęście mamy moment stabilnego wzrostu. Prezentujemy się jako firma z 85-letnią historią, która certyfikuje nie tylko statki, ale również produkty, bezpieczeństwo i jakość. Potencjał intelektualny, jaki posiadamy jest potężny – podkreśla.

Na przestrzeni lat PRS zwiększał zakres swojej działalności – w latach 90-tych XX wieku rozpoczął prowadzenie nadzorów nad budową i eksploatacją m.in. obiektów przemysłowych oraz instalacji offshore. Niedługo później rozpoczął certyfikację wdrażanych w krajowych przedsiębiorstwach systemów zarządzania jakością, ochroną środowiska i bezpieczeństwem pracy. Z czasem zakres posiadanych akredytacji znacznie się rozszerzył. Obecnie PRS prowadzi także prace naukowo-badawcze oraz organizuje szkolenia. Jak dodaje prezes zarządu PRS, plany dalszego rozwoju i ekspansji instytucji są bardzo ambitne.

– Nie można zapomnieć, że posiadamy wiele przedstawicielstw poza granicami kraju, mocno wchodzimy na rynek – mówi Henryk Śniegocki. – Chciałbym, aby w najbliższych latach potencjał PRS-u został zagospodarowany jeszcze mocniej. Mam na myśli laboratoria, nowoczesne oprogramowania. To dlatego w najbliższym czasie będę stawiał na rozwój infrastruktury, by firma mogła wciąż rozszerzać działalność na rynku krajowym, jak i zagranicznym – deklarował prezes Śniegocki. 

Na Baltexpo w roli dostojnego jubilata

Wyjątkowy jubileusz PRS zaakcentował podczas 21. edycji Batltexpo. Po długiej przerwie spowodowanej pandemią, branża morska spotkała się na targach w AmberExpo w Gdańsku. Nie zabrało prezentacji firm, licznych dyskusji i wymiany doświadczeń, a także konferencji podczas, których debatowali eksperci, naukowcy, politycy i samorządowcy.

– Prezentujemy tu między innymi ofertę na rzecz polskiej Marynarki Wojennej w kontekście budowy serii fregat – podkreśla Dariusz Rudziński, członek zarządu PRS-u. 

Inspektorzy, eksperci i specjaliści PRS uczestniczyli w procesie nadzoru nad budową jednostek specjalistycznych, w tym także tych przeznaczonych Marynarce Wojennej RP. PRS nadzorował budowę serii niszczycieli min Kormoran nagrodzoną podczas Baltexpo Złotą Kotwicą. 

– Jesteśmy również przygotowani do sprawowania nadzoru nad flotą instalacyjną i serwisową na rzecz morskiej energetyki wiatrowej. To nasze spojrzenie w przyszłość – dodał Rudziński.

Na „urodziny” sentymentalna wystawa

Przypomnijmy, że na pokładzie Daru Pomorza, ponad stuletniego, polskiego żaglowca, stacjonującego przy Skwerze Kościuszki w Gdyni do 29 października trwa wystawa zatytułowana „85 lat na rzecz bezpieczeństwa na morzu i lądzie. Poznaj PRS!”. Celem ekspozycji jest przybliżenie działalności i historii  naszego rodzimego klasyfikatora. W gablotach zaprezentowano inspektorskie urządzenia pomiarowe oraz historyczne publikacje. Na planszach opowiedziano bogatą historię PRS, przeplecioną zdjęciami i infografikami.  

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.