• <

Wynik wyszukiwania - " PRS" - Wiadomości

PRS zacieśnia współpracę z Uniwersytetem Gdańskim

Polski Rejestr Statków S.A. pogłębia współpracę ze światem nauki. Kolejnym krokiem w tym kierunku jest podpisane właśnie porozumienie o współpracy z Uniwersytetem Gdańskim w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, ale również przy projektach dotyczących morskiej energetyki wiatrowej i polskich elektrowni jądrowych.
14.05.2024

Nexans finalizuje umowę serwisową z Equinor

Nexans i firma energetyczna Equinor zacieśniają długoterminową współpracę dzięki czteroletniemu kontraktowi na naprawy awaryjne i gotowość. Umowa obejmuje pomoc ze strony zespołu ekspertów Nexans oraz zapewnienie statku w celu spełnienia wymagań interwencyjnych.
23.04.2024

XII Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego na Uniwersytecie Gdańskim

W czwartek na Uniwersytecie Gdańskim odbyła się dwunasta już edycja Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Morskiego. Tegoroczne wydarzenie poświęcone było styku prawa i nowych technologii w gospodarce morskiej.
19.04.2024

Polski sektor transportu wodnego podkreśla znaczenie współpracy w obszarze badań i rozwoju

Zarząd Platformy Technologicznej Waterborne spotkał się 26 marca br. z przedstawicielami polskiego sektora transportu wodnego, aby omówić potrzeby i uwarunkowania do intensyfikacji współpracy w zakresie badań, rozwoju i innowacji, dotyczących bezemisyjnego, bezpiecznego, wspomaganego cyfrowo i konkurencyjnego transportu wodnego.
19.04.2024

DeepOcean podpisał umowę ramową z Equinor na budowę i serwis infrastruktury podmorskiej, w tym podwodnych kabli

Firma Equinor przyznała 4 kwietnia dostawcy usług oceanicznych DeepOcean umowę ramową na usługi morskie obejmujące interwencje podmorskie i awaryjne naprawy podmorskich rurociągów, konstrukcji i kabli wysokiego napięcia, zarówno dla morskich źródeł odnawialnych, jak i złóż ropy i gazu.
08.04.2024

Henryk Śniegocki odwołany z funkcji prezesa PRS, Jacek Witt przejmuje obowiązki

Zmiany w kierownictwie Polskiego Rejestru Statków. Ze stanowiska prezesa odwołany został Henryk Śniegocki.
03.04.2024

Położenie stępki pod ORP Rybitwa. To kolejny niszczyciel min powstający w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A.

W gdańskiej stoczni odbyło się uroczyste położenie stępki pod nowoczesny niszczyciel min proj. 258, przyszłego ORP Rybitwa (605). To drugi, jaki znajdzie się w wyposażeniu 12. Dywizjonu Trałowców i zarazem piąty okręt typu Kormoran II, który trafi do polskiej Marynarki Wojennej. Wydarzenie ma miejsce zaledwie dwa miesiące po ceremonii cięcia blach rozpoczynającej budowę.
20.03.2024

PSE: 64 mld zł nakładów na rozwój sieci przesyłowej do 2034 r.

Inwestycje rzędu 64 mld zł zakłada projekt 10-letniego planu rozwoju sieci przesyłowej energii elektrycznej, opublikowany w piątek przez jej operatora - PSE. Powstać ma m.in. prawie 5 tys. km torów nowych linii 400 kV czy lądowa linia stałoprądowa Pomorze-Śląsk.
15.03.2024

PRS z certyfikatem jednostki inspekcyjnej typu A

Polski Rejestr Statków S.A. otrzymał 19 stycznia br. Certyfikat Akredytacji Jednostki Inspekcyjnej Nr AK 047. PRS uzyskał uprawnienia akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji do wykonywania inspekcji w obszarze trzech dyrektyw Unii Europejskiej: 2013/53/UE w sprawie rekreacyjnych jednostek pływających (RCD), 2014/29/UE w sprawie prostych zbiorników ciśnieniowych (SPV) oraz 2014/68/UE w sprawie urządzeń ciśnieniowych (PED).
06.02.2024

PRS i Uniwersytet Morski w Gdyni – porozumienie o współpracy podpisane

Dziś w siedzibie Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oficjalnie podpisano porozumienie o współpracy między uczelnią i Polskim Rejestrem Statków. Zacieśnia ono współpracę obu instytucji, która trwa od lat.
01.02.2024

Polski Rejestr Statków i Rejestr Żeglugi Ukrainy na wspólnym kursie [wideo]

Polski Rejestr Statków podpisał dziś umowę o współpracy z Rejestrem Żeglugi Ukrainy. To pokłosie zawartego w ubiegłym roku Memorandum of Agreement (MOA), w ramach którego Polskie Forum Technologii Morskich oraz Ukraiński Klaster Morski podjęły ambitną inicjatywę modernizacji przemysłu stoczniowego pogrążonego w wojnie kraju.
25.01.2024

Rozpoczęcie budowy przyszłego ORP Rybitwa w Remontowa Shipbuilding S.A. Za nami już cięcie blach

Z udziałem przedstawicieli krajowej branży stoczniowej, zaangażowanych podmiotów oraz kadry dowódczej Marynarki Wojennej RP odbyła się uroczystość rozpoczęcia budowy piątego niszczyciela min proj. 258. Jednostka ta wejdzie w skład 12. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, stacjonującego w Porcie Wojennym Świnoujście.
21.01.2024

Transport morski pod napięciem. Ryzyka podróży z elektrykiem na statku i w porcie

Pojazdy elektryczne znalazły już miejsce na stałe w naszym codziennym życiu. Nietrudno zauważyć, że w wielu miastach użytkowanie samochodów elektrycznych, skuterów, hulajnóg i rowerów z wspomaganiem bateryjnym stało się codziennością. Wszystkie te urządzenia przewożone są na masową skalę statkami. Mniejsze jednostki w kontenerach. Samochody statkami ro-ro lub promami samochodowo-pasażerskimi. Transport tych urządzeń to wyzwanie nie tylko dla armatorów, ale również dla terminali ro-ro.
02.01.2024

PGZ Stocznia Wojenna z świadectwem uznania PRS w zakresie nawigacji i łączności

Dzięki staraniom Pionu Systemu Specjalnych oraz Ośrodka Uzbrojenia gdyńska stocznia uzyskała uznanie Polski Rejestr Statków S.A. (PRS) w zakresie nawigacji i łączności. Pozwoli to PGZ SW na prowadzenie prac w tym zakresie na jednostkach sklasyfikowanych przez towarzystwa klasyfikacyjne należące do Międzynarodowego Stowarzyszenia Towarzystw Klasyfikacyjnych (IACS) oraz dalsze rozwijanie kompetencji Ośrodka Elektroniki i Uzbrojenia.
14.12.2023

PRS z odnowionym uznaniem Liberii

1 listopada 2023 r. weszła w życie nowa umowa upoważniająca Polski Rejestr Statków S.A. do działania w imieniu administracji morskiej Liberii. Na podstawie umowy PRS może, w pełnym zakresie, wykonywać w imieniu władz morskich Liberii nadzory i inspekcje na zgodność z wymaganiami międzynarodowych przepisów konwencyjnych i prawa lokalnego na statkach pływających pod flagą tego kraju, tak w eksploatacji, jak i w budowie czy przebudowie.
06.11.2023

Inauguracja III Edycji Studiów Podyplomowych Executive Offshore Wind MBA na Uniwersytecie Morskim w Gdyni

Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni uruchomiło 27 października trzecią edycję studiów podyplomowych Executive Offshore Wind MBA.
30.10.2023

Pod nadzorem PRS powstanie pływający po Nilu hotel

Na początku października umowę na budowę nowego pływającego hotelu pod nadzorem Polskiego Rejestru Statków podpisał dyrektor Oddziału Okrętów PRS Aleksander Łęgowski. Nowy budynek powstanie dla firmy Aber Crombie & Kent Egypt i otrzyma nazwę „Nile Intrepid”. Jak sama nazwa wskazuje, statek będzie pływał po Nilu.
20.10.2023

Rejs z GospodarkaMorska.pl, panel I: polskie stocznie z zamówieniami i niespełnionymi obietnicami, ale bez kadr [RELACJA]

Konferencja Rejs z GospodarkaMorska.pl już za nami. Po raz trzeci reprezentanci branży morskiej popłynęli wspólnie promem Nova Star, by rozmawiać o problemach, jakie spotykają sektor, ale też o ich rozwiązaniach.
28.09.2023

Panie w oceanicznym biznesie. WISTA Poland ma 30 lat i płynie cała naprzód

Panie należące do WISTA Poland we wrześniu obchodziły 30. rocznicę działalności w Polsce. Spotkanie pań działających w Stowarzyszeniu Kobiet Gospodarki Morskiej i Handlu, w skrócie WISTA Poland, odbyło się 21 września br. Wśród gości honorowych była Magdalena Adamowicz, posłanka do Parlamentu Europejskiego oraz Dorota Lost-Siemińska, dyrektorka Wydziału Prawnego IMO, pani Nazli Selek, WISTA International, ExCo Memeber, przedstawicielki WISTA ze Szwecji, Norwegii i innych krajów.
26.09.2023

Polski Rejestr Statków z nowymi lokalizacjami działania i inspektorami

Polskie towarzystwo klasyfikacyjne poszerza zasięg swojej działalności, zakładając oddziały i przedstawicielstwa oraz lokując indywidualnych specjalistów w różnych krajach. W pierwszej połowie tego roku PRS rozszerzył swoją sieć serwisową o dwie nowe lokalizacje: Maracaibo w Wenezueli i Batam w Indonezji.
28.07.2023

Biuro projektowe Seatech Engineering i stocznia JABO zaprojektują i zbudują statek do obsługi boi pomiarowych na Bałtyku dla IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej IMGW w maju 2023 podpisał kontrakt na budowę jednostki szkoleniowo-serwisowej do obsługi sieci pomiarowej. Będzie ona budowana przez gdańską stocznię JABO. Zarówno projektant, Seatech Engineering, jak i stocznia JABO traktują to jako wstęp do polskiego offshore wind.
26.07.2023

PFTM: razem reaktywujemy potencjał morski Ukrainy

Wyzwanie odbudowy ukraińskiej floty w obliczu trwającego konfliktu z Rosją wzbudza rosnące zainteresowanie wśród ekspertów branży morskiej. To strategiczne zadanie stanowi istotny obszar współpracy między Polskim Forum Technologii Morskich a Ukraińskim Klastrem Morskim. W ramach podpisanego Memorandum of Agreement (MOA), obie strony podjęły ambitną inicjatywę modernizacji przemysłu stoczniowego Ukrainy.
26.07.2023

Położenie stępki pod ORP Jaskółka. Kolejny etap budowy niszczyciela min w Remontowa Shipbuilding S.A.

W gdańskiej stoczni odbyło się uroczyste położenie stępki pod nowoczesny niszczyciel min proj. 258, przyszłego ORP Jaskółka (604). To już czwarty okręt tej serii powstający na jej terenie i jednocześnie pierwszy z drugiego zamówienia na trzy jednostki, który ogłoszono w ubiegłym roku. Wydarzenie wpisuje się w ciąg inwestycji pod kątem rozwoju polskiej Marynarki Wojennej.
25.07.2023

PRS częścią WindEurope

Podczas posiedzenia Walnego Zgromadzenia WindEurope – organizacji, która jest głosem branży wiatrowej w Europie, zapadła decyzja o przyjęciu Polskiego Rejestru Statków w poczet jej członków.
25.07.2023

Dar Młodzieży i Fryderyk Chopin z sukcesami na The Tall Ships Races 2023

Polskie żaglowce wzięły udział w międzynarodowych regatach organizowanych na Morzu Północnym. Trasę drugiego etapu regat z Hartlepool do Fredrikstad najszybciej pokonał żaglowiec szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni Dar Młodzieży.
12.07.2023

VIII Forum Bezpieczeństwa Morskiego: Inwestycje i programy modernizacyjne Sił Morskich RP

Podczas ostatniego panelu konferencji poruszono zagadnienia związane z rozwojem innych służb oraz instytucji morskich. Wśród poruszanych zagadnień znalazły się nowa ustawa o bezpieczeństwie morskim i konsekwencje zmian dla formacji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo morskie, a także programy modernizacyjne Morskiego Oddziału Straży Granicznej, Służby SAR oraz Urzędów Morskich.
16.06.2023

Koreański biznes napędza również polską gospodarkę

Polska jest coraz częściej postrzegana jako dobre miejsce na lokowanie biznesu, jako atrakcyjny i solidny partner biznesowy. Również przez firmy koreańskie. Świetną okazją do budowania i zacieśniania relacji biznesowych między polskimi i koreańskimi przedsiębiorstwami był zorganizowany przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. Business Mixer 2023, międzynarodowa konferencja, która miała miejsce w Seulu w dniach 27-28 kwietnia. Patronat nad nią objęło Ministerstwo Infrastruktury.
10.05.2023

MARPOL ma 50 lat i wiele do zrobienia. Prawo nie nadąża za praktyką i nowymi technologiami [XI Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego]

XI Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego za temat przewodni obrała sobie problem zapobiegania zanieczyszczaniom morza przez statki w kontekście funkcjonowania 50 lat MARPOL – konwencji wciąż modyfikowanej, ale nie uwzględniającej wielu nowych zagrożeń i wciąż uzupełnianej o nowe regulacje. W kwietniowej konferencji wzięli udział przedstawiciele nauki i biznesu, firm ubezpieczeniowych i kancelarii prawnych, co znakomicie wzbogaciło dyskusję i podniosło wielokrotnie jej temperaturę podczas paneli tematycznych.
02.05.2023

MSR "Gryfia" szuka nabywców na doko-pontony, barkę i holownik

Morska Stocznia Remontowa „Gryfia” szuka nabywców na kolejne elementy wyposażenia. Tym razem ogłoszone zostały przetargi na sprzedaż zespołu dwóch doko-pontonów i podnośnika, holownika oraz barki.
20.04.2023

"Ta Jaskółka wiosnę uczyniła." Nachodzą lepsze czasy dla marynarki wojennej i branży okrętowej?

Ceremonia cięcia blach pod przyszły niszczyciel min proj. 258 ORP Jaskółka, która odbyła się 28 marca br., może być traktowana nie tylko jako rozpoczęcie budowy kolejnych okrętów typu Kormoran 2, ale też początek ciągu największych jak dotąd inwestycji dla morskiego rodzaju sił zbrojnych w XXI wieku.
03.04.2023

ORP Jaskółka już powstaje. Ceremonia cięcia blach pod budowę czwartego Kormorana

W stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku odbyła się ceremonia cięcia blach pod budowę czwartego niszczyciela min proj. 258. To symboliczne rozpoczęcie procesu dostarczania drugiej partii okrętów tego rodzaju dla polskiej Marynarki Wojennej.
28.03.2023

Wiatraki będą budowane bez polskich statków. Nie ma decyzji i narodowego operatora (RELACJA)

Polska ma umiejętności w zakresie projektowania i budowy jednostek dla offshore wind, ale nie ma zdolności do podejmowania decyzji. Wszystko wskazuje, że pierwsza faza będzie realizowana bez polskich jednostek instalacyjnych. Szansą może być druga faza, ale to też nie jest pewne. Opcją są zagraniczne rynki – wynika z dyskusji podjętej podczas „Konferencji Offshore Wind – Ryzyka, Finansowanie, Bezpieczeństwo”, która odbyła się 6-7 marca 2023 r. Patronem medialnym wydarzenia był portal GospodarkaMorska.pl.
08.03.2023

Polferries: remont promu Wawel zakończony [WIDEO]

Linie Polferries podały, że prom Wawel po remoncie w szczecińskiej Stoczni Remontowej "Gryfia" powrócił na linię Gdańsk-Nynashamn.
03.03.2023

PRS w rozmowach o polsko-chińskiej współpracy gospodarczej

O rozwoju polsko-chińskiej współpracy gospodarczej oraz aktualnej sytuacji gospodarczej w Chinach rozmawiali w Szanghaju ambasador RP w ChRL oraz przedstawiciele polskiego biznesu, aktywni w Państwie Środka.
01.03.2023

Polski Rejestr Statków na uroczystości powołania Międzynarodowego Stowarzyszenia Armatorów w Pingtan w Chinach

Dyrektor chińskiej filii Polskiego Rejestru Statków, Leszek Pokora, brał udział w uroczystości z okazji ustanowienia Międzynarodowego Stowarzyszenia Armatorów w Pingtan w Chinach.
23.02.2023

Zdaniem Equinor sankcje uniemożliwiły badanie uszkodzonego gazociągu Nord Stream

Norweska firma energetyczna Equinor oświadczyła, że to norweskie i unijne sankcje uniemożliwiły dostarczenie sprzętu i zrealizowanie badań uszkodzonego gazociągu Nord Stream. W oświadczeniu podała, że według niej prace te byłyby naruszeniem norweskich i unijnych przepisów.
01.02.2023

WINDMission BSR z polskimi akcentami

W Wilnie zebrali się przedstawiciele branży offshore wind całego regionu. Odbywająca się tam w dniach 26-27 stycznia konferencja WINDMission BSR (Baltic Sea Region) była szansą na wymianę kontaktów i doświadczeń.
31.01.2023

Ekspert PRS uczestniczy w konferencji WINDMission BSR w Wilnie

Polski Rejestr Statków jest partnerem odbywającej się 26-27 stycznia konferencji WINDMission BSR (Baltic Sea Region). Jednym z występujących podczas wydarzenia ekspertów będzie Dyrektor Pionu Nadzorów Przemysłowych PRS S.A. Sławomir Bałdyga.
25.01.2023

Panie z WISTA Poland podsumowały 2022 rok. „Wiścianki” zawsze aktywne w biznesie morskim i coraz bardziej widoczne

Spotkanie pań działających w Stowarzyszeniu Kobiet Gospodarki Morskiej i Handlu, w skrócie WISTA Poland odbyło się 19 stycznia br. Gościem honorowym była pani Elpi Petraki, prezydent WISTA International. Gospodarzem spotkania była pani Wanda Dobrowolska, prezes WISTA Poland. W spotkaniu brały udział również przedstawicielki WISTA Norway.
23.01.2023

Henryk Śniegocki: PRS uczestniczy w rozwoju gospodarki morskiej

O nadchodzących wyzwaniach dla branży morskiej i wizji rozwoju Polskiego Rejestru Statków rozmawiamy z prezesem PRS, dr hab. inż. kpt. ż.w. Henrykiem Śniegockim.
02.01.2023

Mewa w Porcie Wojennym Gdynia

Do Portu Wojennego w Gdyni wszedł niszczyciel min Mewa, będący trzecim z sześciu planowanych okrętów typu Kormoran II, które wejdą w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.
28.12.2022

Polski prototypowy poduszkowiec dotarł z Krakowa do Góry Kalwarii

Poduszkowiec patrolowo-ratowniczy PRC-650, najnowszy projekt inżynierów z |Instytutu Lotnictwa Łukasiewicz, przeszedł kolejne testy – przepłynął Wisłą z Krakowa do Góry Kalwarii. Nadzór nad jednostką sprawuje PRS.
13.12.2022

Polskie Sieci Elektroenergetyczne: na przyłączenie OZE do sieci potrzeba 150-200 mld zł

150-200 mld zł potrzeba do przyłączenia OZE do systemu elektroenergetycznego. Dziesięcioletni plan inwestycji firmy to 30 mld zł - wskazał wiceprezes PSE Tomasz Sikorski. Sieci przesyłowe i dystrybucyjne są gotowe na przyłączenie dodatkowo 31 GW mocy z OZE do 2030 r. - dodał.
01.12.2022

Naucz się zarządzać ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej

Do 16 grudnia 2022 roku trwa nabór kandydatów do udziału w studiach podyplomowych „Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej”, organizowanych przez Wydział Nawigacyjny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
28.11.2022

PRS nagrodzony podczas Europejskiego Forum Biznesu w Katowicach

PRS SA otrzymał godło w konkursie Najwyższa Jakość Quality International, w kategoriach QI services - usługi najwyższej jakości, QI order - zarządzanie najwyższej jakości. Nagrodę wręczono podczas Europejskiego Forum Biznesu w Katowicach.
24.11.2022

Bezzałogowa łódź nowej generacji powstaje na Politechnice Gdańskiej

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej tworzą bezzałogową łódź nowej generacji. Ma służyć m.in. do patrolowania farm wiatrowych na morzu, inspekcji kanałów żeglugowych i wykrywania obiektów. Będzie to pierwsza tego typu jednostka w Polsce - zapowiada uczelnia.
20.11.2022

W latach 2023-2032 PSE planują przeznaczyć na inwestycje ok. 36 mld zł

W latach 2023-2032 PSE planuje przeznaczyć na inwestycje infrastrukturalne ok. 36 mld zł - poinformowała spółka w piętek. W plamach PSE jest m.in. budowa linii HVDC, która umożliwi przesył energii z północy kraju, wytworzonej w lądowych i morskich źródłach wiatrowych, na południe.
18.11.2022

Polski offshore – szanse i zagrożenia teraz

Przedstawiciele wielu stron zaangażowanych w rozwój sektora morskich farm wiatrowych w Polsce spotkali się po raz kolejny. Tym razem w Gdyni, gdzie na konferencji Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej podsumowali najnowszy stan rozwoju i aktualne wyzwania rzucone branży.
02.11.2022

Projekt budowy lodołamaczy dla RZGW Gdańsk za blisko 80 mln zł podsumowany

Projekt „Budowa lodołamaczy dla RZGW Gdańsk" obejmował zaprojektowanie, wybudowanie i przekazanie do służby czterech lodołamaczy przeznaczonych do akcji łamania lodów na Dolnej Wiśle pod nazwą: Puma, lodołamacz czołowy, Narwal, Nerpa i Manat lodołamacze liniowe. Jednostki zostały wybudowane przez Morską Stocznię Remontową „Gryfia" S.A. Budżet projektu wyniósł 79 mln zł.
21.10.2022

PRS wpływa na bezpieczeństwo i ekologię. Powstały wytyczne m.in. w kwestii zastosowania paliw alternatywnych

Polski Rejestr Statków S.A. uczestniczy w polskich inicjatywach związanych ze zmianami energetycznymi, dlatego też zostały wydane kolejne trzy Publikacje Informacyjne PRS. Zawierają one wytyczne bezpiecznego wykorzystania innowacyjnych rozwiązań technicznych w ramach bezpieczeństwa eksploatacji urządzeń energetycznych statków i obiektów pływających oraz transportu na statkach pojazdów zasilanych alternatywnymi źródłami energii.
19.10.2022

Małopolskie. 24 października ma ruszyć na Wiśle prom Drogowiec

24 października ma wznowić kursowanie na rzece Wiśle w rejonie Spytkowic prom Drogowiec – dowiedziała się PAP od przedstawiciela starostwa w Wadowicach, które jest właścicielem jednostki. Prace remontowe już się zakończyły. Jednostka czeka na dopuszczenie.
09.10.2022

Przekazanie dokumentów dla ORP Mewa. PRS kończy nadzór nad budową jednostki

We wtorek 20 września br. w biurze Remontowa Shipbuilding S.A. odbyło się oficjalne przekazanie dokumentów: Certyfikatów Klasowych oraz Konwencyjnych na jednostkę ORP Mewa, będącego ostatnim z serii trzech nowoczesnych okrętów projektu 258 Kormoran II.
20.09.2022

Targi SMM 2022 za nami. Silna reprezentacja polskich firm w Hamburgu [WIDEO, ZDJĘCIA]

Międzynarodowe Targi Budowy i Wyposażenia Statków, Maszyn i Technologii Morskich SMM przez cztery dni (6-9 września) zgromadziły w Hamburgu tłumy przedstawicieli szeroko rozumianej gospodarki morskiej z całego świata. Podczas jednej z największych imprez branży morskiej, polskie firmy zaprezentowały się w bardzo mocnym składzie.
12.09.2022

Budowa okrętów dla Marynarki Wojennej pod czujnym okiem PRS-u

Polski Rejestr Statków będzie nadzorował budowę trzech niszczycieli min typu Kormoran II dla Marynarki Wojennej. Fakt ten przypieczętowano 6 września w Hamburgu podpisaniem umowy z Remontową Shipbuilding S.A. podczas pierwszego dnia targów morskich SMM.
06.09.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Vulcan Training: Rozszerzamy ofertę dla branży wiatrowej

W Polsce funkcjonuje jeden z unikatowych ośrodków szkoleniowych w skali europejskiej - Vulcan Training & Consultancy. Pracownicy branży oil&gas oraz morskiej energetyki wiatrowej mogą w centrum w Szczecinie zdobyć nowe umiejętności i podnieść kompetencje. Szkolenia pozwalają pracownikom działającym w branży morskiej wrócić bezpiecznie do domu.
04.09.2022

Norweskie doświadczenia mogą wesprzeć budowę offshore wind na Pomorzu

Ponad 28 gigawatów potencjalnej mocy wyprodukowanej przez farmy wiatrowe, inwestycje warte nawet 30 mld euro i liberalne prawo – polska branża offshore wind stanie się w najbliższych latach jedną z najważniejszych w Europie. Odbywające się w Stavanger międzynarodowe targi Offshore Northern Seas (ONS) są okazją do pozyskania doświadczonych partnerów w realizacji tego celu. Istotnym punktem programu wydarzenia był panel dyskusyjny „Strong winds towards Polish-Norwegian Offshore cooperation” zorganizowany przez Invest in Pomerania,
01.09.2022

RWE wybrało partnera certyfikującego dla morskiej farmy wiatrowej F.E.W Baltic II

RWE wybrało UL Solutions do certyfikacji założeń projektowych farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II. Certyfikacja będzie prowadzona zgodnie ze światowymi standardami i w porozumieniu z Polskim Rejestrem Statków, niezależną i uznaną instytucją rzeczoznawczą. Jako drugi co do wielkości gracz w światowej branży offshore i jeden z pięciu największych krajowych operatorów onshore, RWE wzmacnia swoją obecność i kontynuuje proces zielonej transformacji energetycznej w Polsce.
18.08.2022

Pływający hotel w Kairze. PRS z umową z Wings AMA

Polski Rejestr Statków zawarł umowę z Wings AMA z Kairu na budowę pływającego hotelu, który będzie odbywał rejsy turystyczne po Nilu. 
08.08.2022

PRS będzie nadzorował przystosowanie PSV Sylur dla Petrobaltic

W ubiegłym tygodniu Polski Rejestr Statków S.A. podpisał umowę z Miliana Shipmanagement Ltd. - operatorem jednostki Sylur - na zatwierdzenie dokumentacji technicznej i nadzór nad przystosowaniem tej jednostki do instalacji nowoczesnego systemu wiertniczego na pokładzie.
28.07.2022

40-lecie Daru Młodzieży. Jaką rolę w historii fregaty pełnił PRS?

Dar Młodzieży do służby wszedł w 1982 roku. Dziś to znany na całym świecie szkolny żaglowiec Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Odegrał spektakularną rolę w rejsie z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Warto również pamiętać, że ta trzymasztowa fregata została zbudowana pod nadzorem i ma klasę Polskiego Rejestru Statków (PRS).
10.07.2022

Prom na Wiśle w Spytkowicach ruszy we wrześniu

Prom Drogowiec na rzece Wiśle w rejonie Spytkowic w powiecie wadowickim, który przejdzie drobny remont, powinien wznowić kursy już we wrześniu – dowiedziała się PAP od przedstawiciela starostwa w Wadowicach, właściciela jednostki.
10.07.2022

Poduszkowiec PRC-650 nadzorowany przez PRS w kolejnej fazie. Zobacz film

Mowa o nowej generacji poduszkowcu PRC-650, nad którym nadzór prowadzi Polski Rejestr Statków.
09.07.2022

[WIDEO, FOTO] Kadłub patrolowca dla Straży Granicznej oficjalnie zwodowany

Prace nad wielozadaniowym pełnomorskim statkiem patrolowym dla Morskiego Oddziału Straży Granicznej są na półmetku. Częściowo wyposażony kadłub wybudowany przez NavireTech został właśnie zwodowany.
30.06.2022

[WIDEO, FOTO] Morawiecki na Konwencie Morskim w Gdańsku: „Będzie więcej inwestycji”

W poniedziałek 27 czerwca w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się jubileuszowe spotkanie Konwentu Morskiego zwołane z okazji 5. rocznicy powołania zgromadzenia. Gościem specjalnym spotkania był premier Mateusz Morawiecki.
28.06.2022

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa ma 20 lat. Już dziś przygotowuje się na kolejne wyzwania [WIDEO, ZDJĘCIA]

Obchody jubileuszu 20-lecia istnienia Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa odbyły się w Gdyni 13 czerwca. W trakcie uroczystości zostały wręczone odznaczenia dla zasłużonych pracowników i osób, które wniosły szczególny wkład w funkcjonowanie i rozwój SAR - medale "Zasłużony Pracownik Morza" oraz "Zasłużony dla Służby SAR".
14.06.2022

[WIDEO] Posidonia 2022. Polska branża morska prezentuje swoje możliwości

Drugi dzień targów Posidonia 2022 w Grecji był ważnym momentem dla polskiej delegacji. Tego dnia odbyło się seminarium o możliwościach polskiego przemysłu morskiego.
09.06.2022

[WIDEO] Posidonia 2022. Polska branża morska zameldowała się na targach

W poniedziałek rozpoczęły się jedne z największych targów branży morskiej w Europie – grecka Posidonia. Pośród blisko 2 tysięcy firm z 88 krajów świata nie mogło zabraknąć reprezentantów Polski.
07.06.2022

AK-owcy podziękowali za pamięć i dobro. Wyjątkowa uroczystość na ORP Błyskawicy [ZDJĘCIA]

Z okazji 80. rocznicy powołania Armii Krajowej spotkali się przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (ŚZŻAK). – Kontynuujemy nasze tradycje, chcemy również wyróżnić dziś osoby i instytucje, które w sposób szczególny przyczyniają się do szerzenia wiedzy o Armii Krajowej, a także o losach wojennych, jak i powojennych jej żołnierzy – mówił Tomasz Kuplicki, wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, kapitan w stanie spoczynku.
02.06.2022

Polferries. Przegląd najważniejszych wydarzeń

Polferries poinformowało o ostatnich działaniach. Z okazji pierwszego Dnia Kobiet w Branży Morskiej odbyły się podróże sławnych osobistości promami Polferries. Na jednostkach armatora przypłynęły pojazdy medyczne dla Ukrainy, zakończono również prace remontowe na promie Mazovia. Ale to nie wszystko.
27.05.2022

Herbert w dziewiczej podróży wpływa na Bałtyk – nowy rozdział w ofercie Chipolbroku

Nowy nabytek Chińsko-Polskiego Towarzystwa Okrętowego – 62-tysięcznik m/v Herbert w swoim dziewiczym rejsie pojawił się kilka dni temu na Morzu Bałtyckim. Statek jednak nie zawinie do żadnego z polskich portów, ale prowadził wyładunek w portach Szwecji. Stąd w swoją kolejną podróż uda się do Hiszpanii, a następnie powróci tradycyjną trasą przez Morze Śródziemne, Kanał Sueski i dalej finalnie do Chin.
15.05.2022

Statek Chipolbroku już ochrzczony. To M/V Pilecki

20 kwietnia kolejny wielozadaniowy statek, budowany w stoczni Chengxi Shipyard Co. Ltd. dla Chipolbrok, został przekazany armatorowi. 9 dni później, 29 kwietnia odbyła się uroczystość chrztu i nadania imienia jednostce. Statek otrzymał imię polskiego bohatera z czasów II wojny światowej – rotmistrza kawalerii Wojska Polskiego Witolda Pileckiego.
04.05.2022

Nowej generacji poduszkowiec PRC-650 nadzorowany przez PRS [WIDEO]

Polski Rejestr Statków S.A. od wielu lat prowadzi działalność badawczo-rozwojową mającą na celu wspieranie nowych technologii na morzu i lądzie. Jednym z przykładów jest nadzór nad nowej generacji poduszkowcem PRC-650.
02.04.2022

Polski Rejestr Statków certyfikuje drony

Odpowiadając na potrzeby rosnącego rynku bezzałogowych systemów powietrznych Polski Rejestr Statków S.A. uzyskał, jako pierwsza jednostka w Polsce, akredytację krajowej jednostki akredytującej (PCA) na zgodność z europejskimi przepisami, dotyczącymi dronów przeznaczonych do eksploatacji w kategorii otwartej, w tym rozporządzenia (UE) 2019/945.
29.03.2022

[WIDEO] Executive Offshore Wind MBA – Uniwersytet Morski w Gdyni wykształci menadżerów dla offshore wind

Uniwersytet Morski w Gdyni zainaugurował właśnie pierwsze w Polsce, a drugie w Europie i na świecie podyplomowe studia Executive Offshore Wind MBA. Ich słuchacze w nieodległej przyszłości będą prowadzili projekty związane z morską energetyką wiatrową.
28.03.2022

PRS wyśle powerbanki na Ukrainę. Pomaga PŻB i Nauta

W odpowiedzi na potrzeby walczących Ukraińców, Polski Rejestr Statków na wniosek pracowników, zainicjował kupno powerbanków.
10.03.2022

Analiza rynku tonażowego (tygodnie 5-7/2022)

Kolejne tygodnie początku nowego roku to czas aktywizacji rynku tonażowego w wielu obszarach. Na koniec stycznia aktualny portfel złożonych nowych zamówień w 2022 roku na wszystkie typy statków wynosił 77 jednostek, jednakże nadal było to o 40% mniej w porównaniu do danych z zeszłego roku. Niemniej jednak zapotrzebowanie na tonaż widać między innymi po cenach statków, które mocno wystrzeliły w górę. W uśrednieniu są one obecnie najwyższe od 10 lat!
21.02.2022

Chipolbrok odebrał wielozadaniowy statek. Nadzór budowlany sprawował m.in. PRS

W stoczni Chengxi Shipyard Co. Ltd. w piątek 18 lutego odbyło się nadanie imienia oraz przekazanie armatorowi, Chińsko-Polskiemu Towarzystwu Okrętowemu S.A. Chipolbrok, statku o numerze budowy CX0697. Jednostka otrzymała imię m/v Herbert, a jego matką chrzestną została Monika Walkusz-Wiechna.
20.02.2022

Fit For 55. Amoniak paliwem przyszłości?

Amoniak jest jednym z najbardziej obiecujących paliw przyszłości w świecie morskim, ale wprowadzenie go do miksu paliwowego nie jest proste – twierdzą eksperci DNV.
20.02.2022

Seminarium „Fit For 55. Szanse i zagrożenia dla transportu morskiego” – czy jesteśmy gotowi?

Niepokój związany z terminami, optymizm stoczni i firm technologicznych oraz mnóstwo możliwych wariantów do obrania – takie konkluzje można było wysnuć po pierwszym seminarium „Fit For 55. Szanse i zagrożenia dla transportu morskiego” zorganizowanym przez PRS w auli Uniwersytetu Morskiego w Gdyni 10 lutego.
14.02.2022

Fit For 55 w Gdyni. Refleksje po konferencji. Nie zapomnijmy o efektywności ekonomicznej

Na konferencji PRS i Uniwersytetu Morskiego dotyczącej Fit For 55, w ostatnim panelu zwrócono uwagę na efektywność układów napędowych, a także efektywność energetyczną. Problem dotyczy praktycznie całej branży transportu morskiego, na co zwraca uwagę w najnowszym opracowaniu Joey Daly, analityk Vessel Value.
11.02.2022

Pracowita zima w CLIMAREM

Dla gdyńskiej firmy CLIMAREM zimowe miesiące były okresem wytężonej pracy i wielu ciekawych projektów.
07.02.2022

Bota Technik ma swój udział w budowie gdańskich lodołamaczy

Bota Technik to ekspert w serwisie i budowie morskich systemów napędowych. Gdańska firma dostarczyła kompletne układy napędowe do wszystkich czterech lodołamaczy: Pumy, Narwala, Nerpy i Manata. Jak mówi w rozmowie z GospodarkąMorską.pl, dyrektor Działu Sprzedaży firmy, projekt lodołamaczy dla Gdańska był dla Boty Technik ważnym elementem rozwoju.
26.01.2022

Zmarł prof. Lech Kobyliński, jeden z twórców polskiego okrętownictwa, doktor honoris causa PG

W niedzielę 23 stycznia zmarł profesor Lech Kobyliński, wybitny naukowiec, specjalista w dziedzinie budowy okrętów i jeden z twórców polskiego okrętownictwa, współtwórca polskiej i światowej szkoły hydromechaniki okrętu oraz przepisów stateczności statków i bezpieczeństwa ruchu morskiego, wieloletni profesor Politechniki Gdańskiej.
26.01.2022

Pływająca Platforma Dokująca ze Stoczni Safe

W dniu 18 stycznia 2022 r. Stocznia Safe i portal gospodarkamorska.pl zorganizowali konferencję pod hasłem: „Nowe możliwości dla morskiego budownictwa hydrotechnicznego, offshore i przemysłu stoczniowego”, której tematem był projekt budowy „pontono-doku” realizowany przez SAFE Co. Ltd. sp. z o. o. Pływająca Platforma Dokująca, roboczo nazywana PPD, będzie wielofunkcyjną jednostką pływającą o szerokim spektrum zastosowania, przeznaczoną dla wielu grup odbiorców.
25.01.2022

„Zodiak II” i „Planeta I” – nowoczesne jednostki wielozadaniowe Urzędów Morskich w Gdyni oraz w Szczecinie

W ramach serii naszych cyklicznych analiz dotyczących rynku żeglugowego przedstawiamy informacje na temat kolejnych nowych ciekawych konstrukcji okrętowych i budów jednostek pływających. W dzisiejszym tekście prezentujemy informacje na temat bardzo nowoczesnych serwisowców wielozadaniowych wybudowanych w polskiej stoczni i oddanych całkiem niedawno, bo pod koniec 2020 roku do eksploatacji i wykonywania statutowych zadań Urzędów Morskich w Gdyni oraz Szczecinie.
04.01.2022

Czego życzy sobie branża morska na 2022 rok?

Barwny i pełen nieprzewidywalnych zwrotów akcji dla branży morskiej rok 2021 za nami. Przed nami natomiast kolejne 365 dni pełne wyzwań i nadziei, sukcesów i porażek. Choć w tym momencie jedynym pewnikiem jest to, że 2022 na pewno nas niejednokrotnie zaskoczy, zapytaliśmy reprezentantów branży morskiej o to, czego życzą sobie i nam wszystkim na nadchodzący rok.
01.01.2022

Gryfia sprzedaje trzy doki i holownik

Morska Stocznia Remontowa Gryfia opublikowała informacje o czterech przetargach. Ich przedmiotem jest zbycie prawa własności trzech doków oraz niewielkiego holownika.
23.12.2021

Pilecki dla Chipolbroku zwodowany

Trzeci z czterech nowych statków wielozadaniowych budowanych w Chinach dla Chipolbroku – Pilecki – został zwodowany.
22.12.2021

Jednostki Ship-Service wystawione na sprzedaż

Jak informowaliśmy, spółka Ship-Service, zajmująca się m.in. bunkrowaniem statków, obsługą portową i przeładunkami, została postawiona w stan likwidacji. Na sprzedaż zostało wystawionych należących do niej siedem jednostek pływających.
06.12.2021

Port Gdynia gościł przedstawicieli IMO [WIDEO, ZDJĘCIA]

W piątek, 19 listopada, przedstawiciele Korpusu Dyplomatycznego Państw-Członków Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) gościli w Gdyni. Wizyta studyjna odbyła się w ramach wspierania polskiej kandydatury do Rady IMO w kategorii C na lata 2022-23.
19.11.2021

PRS opublikował przepisy klasyfikacji houseboatów

Polski Rejestr Statków opracował „Przepisy klasyfikacji i budowy łodzi mieszkalnych”. Jest to odpowiedź na obserwowany w ostatnich miesiącach wzrost zainteresowania houseboatami.
20.10.2021

Wspólna Kaczka 2021. Tak się bawiliście! [WIDEO, ZDJĘCIA]

Za nami XXI edycja spotkania biznesu morskiego wybrzeża gdańskiego. W piątek 8 października w hali Gdynia Arena bawiło się 1505 gości, których zaprosiły na tradycyjną Wspólną Kaczkę firmy szeroko rozumianej branży morskiej. W ten wyjątkowy wieczór wręczono również nagrody za najbardziej spektakularne osiągnięcia w gospodarce morskiej w 2019 roku.
11.10.2021

Ośrodek ds. IMO działa przy Polskim Rejestrze Statków. Czym się zajmuje? [WIDEO]

Ośrodek ds. IMO powstał w 1967 roku. Działając przy Polskim Rejestrze Statków (PRS) w Gdańsku, koordynuje polskich przedstawicieli gospodarki morskiej, którzy należą do różnych sekcji działających w ramach Międzynarodowej Organizacji Morskiej. Instytucja ma również za zadanie prowadzenie w kraju spraw związanych z działalnością IMO i udziałem strony polskiej w pracach tej organizacji.
06.10.2021

Romowicz: "Polska bandera to pilna potrzeba biznesowa, a nie kwestia sentymentów" [WYWIAD]

- Uważam, że to właśnie teraz jest świetny czas, żeby dynamicznie zabrać się za tworzenie drugiego nowoczesnego rejestru polskiej bandery - mówi radca prawny Mateusz Romowicz.
05.10.2021

Zakończył się 8. Międzynarodowy Kongres Morski

Wrzesień obfituje w wydarzenia sprzyjające rozmowom o przyszłości zarówno polskiej, jak i międzynarodowej gospodarki morskiej. W ubiegłym tygodniu aktywnie uczestniczyliśmy w Targach BaltExpo, a w miniony wtorek i środę włączyliśmy się we współtworzenie 8. edycji Międzynarodowego Kongresu Morskiego. PRS patronował tegorocznym rozmowom toczącym się podczas wydarzenia.
17.09.2021

85 lat PRS. Podczas Baltexpo świętowano jubileusz [WIDEO, ZDJĘCIA]

Polski Rejestr Statków (PRS) obchodzi 85-lecie swojej działalności na rzecz bezpieczeństwa. Historia tej instytucji rozpoczęła się w 1936 roku. Jak firma zmieniła się przez ponad osiem dekad?
16.09.2021

PRS na 8. Międzynarodowym Kongresie Morskim

W dniach 14 i 15 września odbędzie się 8. edycja Międzynarodowego Kongresu Morskiego. Od lat wydarzenie jest ważną częścią debaty dotyczącej żeglugi morskiej i śródlądowej, przemysłu stoczniowego oraz rybołówstwa. Z uwagi na międzynarodowy charakter, Kongres skupia ekspertów pochodzących z wielu państw i posiadających wiedzę oraz doświadczenie z różnych obszarów szeroko rozumianej gospodarki morskiej.
14.09.2021

Baltic Engineering wyremontuje Zodiaka dla GROM-u

Statek Zodiak, który zostanie przekazany przez Urząd Morski w Gdyni Jednostce Wojskowej Nr 2305 (JW GROM) przejdzie remont klasowy w stoczni Baltic Engineering. Wartość kontraktu to 4 737 289,50 zł brutto.
07.09.2021

PRS na konferencji PSEW

Konferencja Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej odbyła się od 30 sierpnia do 1 września w Serocku. Wydarzenie skupiło dziesiątki przedstawicieli tych branż gospodarki, które angażują swoje siły i środki w produkcję zielonej energii - pośrednio i bezpośrednio. Temat morskiej energetyki wiatrowej zdecydowanie zdominował tegoroczną edycję konferencji.
02.09.2021

PRS członkiem Komitetu Technicznego przy PKN

Polski Rejestr Statków został członkiem Komitetu Technicznego nr 19 ds. Lotnictwa i Kosmonautyki przy Polskim Komitecie Normalizacyjnym.
19.08.2021

Położono stępkę pod nowy statek dla Chipolbroku

29 lipca 2021 w stoczni Chengxi Shipyard Co., Ltd. w Jiangyin położono stępkę pod kolejny statek zamówiony przez Chipolbrok.
30.07.2021

Znamy nowego prezesa Polskiego Rejestru Statków. Henryk Śniegocki na czele PRS

Wieloletni prorektor ds. morskich i profesor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, ostatnio dyrektor Centrum Międzynarodowej Promocji Technologii i Edukacji Morskiej UMG, dr hab. inż. kpt. ż.w. Henryk Śniegocki został prezesem spółki Polski Rejestr Statków S.A., jednej z najstarszych instytucji morskich w naszym kraju.
20.07.2021

Polski Rejestr Statków świętuje 85-lecie. Dzięki nim na morzu jest bezpieczniej [WIDEO, ZDJĘCIA]

Polski Rejestr Statków (PRS), jedyne polskie towarzystwo klasyfikacyjne, świętuje 85 urodziny. O historii instytucji przypomina wystawa, którą od piątku 16 lipca do 29 października można zobaczyć na pokładzie statku – muzeum Dar Pomorza przy Skwerze Kościuszki w Gdyni.
19.07.2021

85 lat historii Polskiego Rejestru Statków na "Darze Pomorza"

Od najbliższego piątku, 16 lipca, na pokładzie Daru Pomorza, stacjonującego przy Skwerze Kościuszki w Gdyni, rozpoczyna się jedyna w swoim rodzaju wystawa zatytułowana „85 lat na rzecz bezpieczeństwa na morzu i lądzie. Poznaj PRS!” - która przybliży działalność i historię instytucji - Polskiego Rejestru Statków.
19.07.2021

Nowa publikacja PRS dotyczy wykorzystania wodoru jako paliwa w przemyśle

PRS opracował Publikację informacyjną 11/I – Bezpieczne wykorzystanie wodoru jako paliwa w komercyjnych zastosowaniach przemysłowych. Jest ona efektem wspólnych prac, prowadzonych przez pion naukowo-badawczy PRS we współpracy z pionem okrętowym i pionem nadzorów przemysłowych. Prace podjęte w drugiej połowie 2020 roku wynikają z potrzeby przyspieszenia procesu dekarbonizacji światowej gospodarki.
05.07.2021

Biblioteka społeczna na Stogach dostanie drugie życie. Pomogą w tym DCT Gdańsk i Port Gdańsk [WIDEO, ZDJĘCIA]

Port Gdańsk we współpracy ze swoim największym kontrahentem - DCT Gdańsk, postanowili wesprzeć finansowo i rzeczowo wspaniałego człowieka i wyjątkową inicjatywę. Scena, sala koncertowa na 50 miejsc pełniąca funkcję czytelni i nowoczesne regały z magazynem książek pojawią się po remoncie nowej części biblioteki społecznej na Stogach już jesienią. W tym wyjątkowym miejscu na mapie Gdańska można czytać, wypożyczać i kupować książki, rozwijać pasje i spotykać się z ludźmi kultury.
24.06.2021

Baltic Offshore Meeting, czyli o przyszłości branży morskiej. Przedsiębiorcy dyskutowali o tym kto, kiedy i jak obsłuży polskie farmy [WIDEO]

Podczas Baltic Offshore Meeting w Stoczni Cesarskiej w Gdańsku, czołowi przedsiębiorcy regionu zastanawiali się nad tym, jak pogodzić wspólne interesy, jaka rola będzie tzw. local contentu czy jak do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej mają się przepisy prawa. Nie zabrakło zaciętych dyskusji i wymiany doświadczeń. - Jesteśmy w pełni gotowi do rozpoczęcia budowy portu instalacyjnego. Potrzebna jest jednak decyzja, bo już dziś wiemy, że budowa morskich farm na Bałtyku będzie opóźniona - mówił Maciej Krzesiński.
23.06.2021

ORP Albatros na próbach morskich

We wtorek, 8 bm. rozpoczął się pierwszy etap prób morskich ORP Albatros – drugiego z serii trzech nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. Okręt, przeznaczony do poszukiwania i zwalczania min morskich na wodach polskiej strefy ekonomicznej oraz w grupach taktycznych na Morzu Bałtyckim i Północnym, budowany jest w stoczni Remontowa Shipbuilding SA.
10.06.2021

Współpraca na rzecz bezpieczeństwa żeglugi i środowiska morskiego

Współczesny świat stawia szereg wyzwań przed międzynarodową branżą żeglugową. Dotyczą one m.in. konieczności ograniczenia, a w konsekwencji eliminacji emisji gazów cieplarnianych, usankcjonowania w konwencjach międzynarodowych możliwości stosowania technik zdalnych przeglądów bez narażania na pogorszenie wymaganego poziomu bezpieczeństwa, wprowadzania zabezpieczeń przed zagrożeniami cybernetycznymi czy też zagwarantowania ciągłości łańcucha dostaw drogą morską poprzez zapewnienie terminowych wymian załóg statków.
12.05.2021

Czarter na czas – charakterystyka techniczna statku

Klauzule czarterowe zawierające opis statku są niezwykle istotne w umowie czarteru na czas. Czarterujący „wynajmuje” statek za określoną stałą opłatą – „hire”.
10.05.2021

PRS będzie nadzorował budowę Strażaka-28

29 kwietnia 2021 roku PRS S.A. zawarł umowę z Remontowa Shipbuilding na nadzór nad budową jednostki pożarniczej dla Zarządu Portów Morskich Szczecin-Świnoujście. W imieniu Polskiego Rejestru Statków dokument sygnował Dyrektor Pionu Okrętowego Grzegorz Pettke, natomiast stocznię reprezentował Prezes Zarządu Marcin Ryngwelski oraz Członek Zarządu Dariusz Jaguszewski. Nadzór będzie sprawował zespół inspektorów Placówki Gdańsk PRS.
04.05.2021

PRS bez przypisanej odpowiedzialności za zatrzymania statków w Tokyo MOU

Porozumienie Tokijskie (Tokyo MoU) jest jedną z najbardziej aktywnych regionalnych organizacji kontroli państwa portu (PSC) na świecie. Składa się z 21 organów członkowskich w regionie Azji i Pacyfiku. Głównym celem Tokyo MoU jest ustanowienie skutecznego systemu kontroli PSC w regionie Azji i Pacyfiku poprzez współpracę jego członków i harmonizację ich działań.
04.05.2021

Projektowanie i Budowa Jachtów - nowy kierunek i współpraca Politechniki Gdańskiej z PRS

22 kwietnia 2021 roku Polski Rejestr Statków podpisał porozumienie z Wydziałem Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej o współpracy naukowo-dydaktycznej w związku z otwarciem nowego kierunku studiów na PG - Projektowanie i Budowa Jachtów.
23.04.2021

Podpisano list intencyjny na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku

W marcu 2021 roku opublikowano Raport pn. "Operator floty instalacyjnej. Potencjał polskiego przemysłu morskiego na potrzeby morskich farm wiatrowych". Dokument spotkał się z szerokim zainteresowaniem i licznymi komentarzami. W związku z czym Polski Rejestr Statków zorganizował webinarium, którego retransmisję audio można znaleźć tutaj.
21.04.2021

Rozpoczęto budowę nowej jednostki dla chińsko-polskiego towarzystwa okrętowego

W miniony poniedziałek, 12 kwietnia 2021 roku, w stoczni Chengxi Shipyard Co., Ltd. w Jiangyin, tradycyjnym paleniem blach zainaugurowano proces tworzenia konstrukcji kolejnego statku zamówionego przez Chipolbrok.
19.04.2021

Czterdzieste upoważnienie administracji morskiej dla PRS

Z przyjemnością informujemy, że PRS został upoważniony do działania w imieniu kolejnej już administracji morskiej, tym razem Wysp Owczych.
19.04.2021

PRS na IX Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej NATCON 2021

Równolegle z 16. edycją targów Militarnych Balt Military Expo odbędzie się IX Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Technicznej NATCON „Technologie morskie dla obronności i bezpieczeństwa”. Priorytetową tematyką konferencji będą rozwiązania z obszaru wojskowej techniki morskiej oraz bezpieczeństwa na morzu i wybrzeżu w portach i obiektach infrastruktury krytycznej, a także w zakresie ratownictwa morskiego.
17.04.2021

PRS na webinarium IMAREST

W dniu 7 kwietnia 2021 Institute of Marine Engineering, Science & Technology – IMarEST zorganizował techniczne webinarium p.n. Costs & Risk Management with new Class services & CBM. Polski Rejestr Statków oraz Info Marine Middle East, które zostały zaproszone do zabrania głosu, zaprezentowały dwa tematy: Alternative Class Survey Methods i Condition Based Maintenance.
12.04.2021

Zmiany w zarządzie Polskiego Rejestru Statków

Dnia 14 kwietnia 2021 r. zakończy pracę na rzecz Polskiego Rejestru Statków S.A. Prezes Zarządu Andrzej Madejski. Swoją karierę zawodową będzie kontynuował zarządzając Polską Żeglugą Bałtycką.
09.04.2021

Już oficjalnie - Andrzej Madejski nowym prezesem Polskiej Żeglugi Bałtyckiej

Aktualny prezes zarządu Polskiego Rejestru Statków okazał się najlepszym kandydatem do objęcia najważniejszego fotela w PŻB.
31.03.2021

Nowy prezes PŻB - Polskiej Żeglugi Bałtyckiej

Konkurs na prezesa zarządu Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Rada nadzorcza spółki spotkała się z dwoma kandydatami, którzy złożyli aplikacje w tym postępowaniu i dokonała wyboru.
28.03.2021

Webinarium Polskiego Rejestru Statków - potrzebny operator floty instalacyjnej offshore [wideo]

W środę (17 marca) Polski Rejestr Statków (PRS) zaprosił wszystkich zainteresowanych do dyskusji na temat potencjału i wyzwań stojących przed branżą morską, w zakresie budowy i eksploatacji pierwszych, polskich, morskich farm wiatrowych (MFW). Pretekstem do spotkania był opublikowany przed kilkoma dniami raport...
21.03.2021

Lotos Petrobaltic – górnictwo morskie i żegluga offshore

Lotos Petrobaltic S.A. to firma z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem, która została powołana do poszukiwania i eksploatacji złóż ropy naftowej i gazu na polskim szelfie Morza Bałtyckiego. Firma w związku z wykonywanymi odwiertami na morzu zajmuje się również tzw. żeglugą offshore. Dzięki temu zapewnia się do swoich wewnętrznych celów: usługi zarządzania posiadaną flotą jednostek pływających, kompleksową obsługę logistyki morskiej, a także badania dna morza.
21.03.2021

Ankieta: polska gospodarka morska

Zapraszamy do udziału w badaniu ankietowym, które ma na celu pozyskanie i przeanalizowanie jak największej liczby opinii wśród podmiotów funkcjonujących w branży morskiej.
18.03.2021

Port Gdańsk jako pierwszy port w Polsce, otrzymał certyfikat PRS

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. dołączył do grona organizacji certyfikowanych w ramach Standardu PRS (Protection-Reliability-Safety). Uzyskany certyfikat stanowi dla firmy, jej klientów i innych stron zainteresowanych, obiektywny dowód na podejmowanie skutecznych działań dla minimalizowania ryzyka wystąpienia zakażeń, w tym ich zapobiegania, a także potwierdza gotowość firmy do reagowania w przypadku stwierdzenia zakażeń lub wystąpienia stanu epidemii.
08.03.2021

W stoczni Remontowa Shipbulding zwodowano lodołamacz "Ocelot" dla RZGW w Szczecinie

"Ocelot" to pierwszy z dwóch lodołamaczy, który na zamówienie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie, wybudowała Remontowa Shipbulding S.A. Około południa obyło się wodowanie jednostki w Gdańsku.
04.03.2021

MON: dokonano odbioru holownika H-3 Leszko, który wkrótce trafi do służby

W Stoczni Remontowej Shipbuilding S.A. w Gdańsku dokonano odbioru holownika H-3 Leszko, który wkrótce trafi do służby w Marynarce Wojennej - poinformował resort obrony.
24.02.2021

PRS: Statki autonomiczne to potrzeba rynku - relacja z seminarium "Perspektywy rozwoju żeglugi autonomicznej – MASS" [wideo]

18 lutego Polski Rejestr Statków zaprosił przedstawicieli polskiej branży morskiej do debaty nad zagadnieniami z zakresu żeglugi autonomicznej. Agenda prelekcji w formie online była całościowym spojrzeniem na zagadnienie żeglugi MASS (Maritime Autonomous Surface Ship). Uczestnicy seminarium mieli okazję zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami, wyzwaniami administracyjnymi, perspektywami rozwoju czy potencjalnym zastosowaniu systemów autonomicznej żeglugi.
21.02.2021

Kolejna barka do hodowli ryb przekazana przez Stal Complex

Pomimo trudnych zimowych warunków atmosferycznych, firma Stal Complex Sp. z o.o. zrealizowała kolejny projekt i dokonała skomplikowanej operacji logistycznej polegającej na załadunku barki paszowej do hodowli ryb. Jednostka została przekazana 10 lutego i trafi na hiszpański rynek akwakultury.
11.02.2021

Najlepsza jednostka wielozadaniowa w 2020 roku powstała w Polsce

Baird Maritime (wydawnictwo serwisów morskich) przyznało nagrodę „Planecie I” i „Zodiakowi II” w kategorii najlepszych statków wielozadaniowych powstałych w 2020. W konkursie oceniane są z projekty z całego świata. Nagrodzone statki powstały w stoczni Remontowa Shipbuilding należącej do Grupy Remontowa Holding, na zamówienie polskiego rządu. Trafiły już do służby, którą odbywać będą w Urzędach Morskich w Szczecinie i Gdańsku.
11.02.2021

W Szczecinie powstają nowe lodołamacze

Trwają prace przy budowie kolejnych lodołamaczy dla Wód Polskich w Gdańsku. W szczecińskiej stoczni MSR Gryfia powstają lodołamacze liniowe Manat i Nerpa, które będą pracować na Dolnej Wiśle, jednostki są właśnie wyposażane. To siostrzane jednostki Pumy i Narwala, które już są włączane do akcji zimowego utrzymania Wisły i czekają w Gdańsku na sygnał do akcji lodowej.
08.02.2021

Najważniejsze postanowienia 107. sesji komitetu prawnego (Leg 107) IMO

W dniach 27 i 30 listopada oraz 1 grudnia br. odbyła się w formie zdalnej 107. sesja Komitetu Prawnego (LEG 107). Z ramienia PRS udział w sesji wzięła Karolina Sypion-Babś z Ośrodka ds. IMO – Przewodnicząca Krajowej Sekcji Prawnej.
21.01.2021

Najważniejsze postanowienia dot. marynarzy 107. sesji Komitetu Prawnego (LEG 107)

W dniach 27 i 30 listopada oraz 1 grudnia br. odbyła się w formie zdalnej 107. sesja Komitetu Prawnego (LEG 107). Z ramienia PRS udział w sesji wzięła Karolina Sypion-Babś z Ośrodka ds. IMO – Przewodnicząca Krajowej Sekcji Prawnej.
19.01.2021

PRS na konferencji naukowej Politechniki Gdańskiej ,,Ciągłe doskonalenie w teorii i praktyce''

W ubiegłym tygodniu, w dniach 14-15 stycznia, na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej odbyła się VI Konferencja naukowa „Ciągłe doskonalenie w teorii i praktyce”. Tym razem, z uwagi na pandemię, wydarzenie zorganizowano w formule zdalnej.
19.01.2021

Seminarium: Perspektywy rozwoju żeglugi autonomicznej - MASS

Autonomizacja żeglugi międzynarodowej to obok dekarbonizacji i zeroemisyjnych napędów, jeden z obszarów, w których prowadzone są intensywne prace naukowo-badawcze.
12.01.2021

PRS: Nadzory nad stacjonarnymi obiektami pływającymi

Stacjonarnymi obiektami pływającymi nazywamy obiekty pełniące funkcję mieszkalną, gastronomiczną, usługową itp., które funkcjonują w środowisku wodnym, jednak na stałe przycumowane są do nabrzeża.
12.01.2021

85 lat działalności Polskiego Rejestru Statków

Z wielką dumą i radością rozpoczynamy jubileuszowy rok naszej działalności! Od 85 lat łączymy zdobyte doświadczenie z ogromną pasją skutecznie realizując naszą misję. Działając w interesie publicznym zapewniamy bezpieczeństwo ludzi, obiektów pływających, lądowych, ładunków i środowiska naturalnego.
04.01.2021

Wodowanie i chrzest ORP Mewa i H-13 Przemko

17 grudnia 2020 na terenie stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. uroczyście zwodowano oraz ochrzczono niszczyciel min ORP Mewa oraz holownik H-13 Przemko. Tym samym rozpocznie się etap wyposażania jednostek w urządzenia i systemy okrętowe.
17.12.2020

Gala Finałowa Konkursu Kierunek Port - morze możliwości.

W najbliższy wtorek odbędzie się Gala Finałowa Konkursu Kierunek Port - morze możliwości. Konkurs grantowy na realizację projektów badawczo-rozwojowych został zorganizowany przez gdyński Uniwersytet Morski i Zarząd Morskiego Portu Gdańsk. W trzecim etapie konkursu wyłonione zostały projekty dwóch zespołów studenckich będące odpowiedzią na problemy występujące w funkcjonowaniu Portu.
11.12.2020

Kultowe kalendarze PRS będą czynić dobro!

PRS wychodząc naprzeciw fali zapytań o możliwości zakupienia „słynnych kalendarzy z żaglowcem" - z ogromną radością informujemy, że od dnia 11.12.2020 będą one dostępne w dziale wydawniczym Sprzedaż Publikacji.
09.12.2020

Pracownicy PRS na konferencji MARTECH 2020

W Polskim Rejestrze Statków prowadzone są wewnętrzne prace badawcze, których celem jest między innymi opracowanie algorytmów wykonywania obliczeń wytrzymałościowych. PRS rozwija swoją wiedzę poprzez współpracę z uczelniami, udział pracowników w grupach roboczych organizacji międzynarodowych takich jak: IACS International Association of Classification Societies, ISSC - International Ship and Offshore Structures Congress.
08.12.2020

Odpowiedź na ryzyko zagrożeń epidemicznych - Standard PRS

Z ogromną przyjemnością informujemy, że w wyniku prac zespołu auditorów i ekspertów Pionu Certyfikacji opracowany został nowy, własny standard naszej jednostki certyfikującej pod nazwą: Protection-Reliability-Safety (PRS), czyli Ochrona-Niezawodność-Bezpieczeństwo.
07.12.2020

Najważniejsze postanowienia z 75. sesji Komitetu Ochrony Środowiska Morskiego MEPC

75. sesja Komitetu Ochrony Środowiska Morskiego odbyła się w formie zdalnej w dniach 16-20 listopada br. Pierwotny termin (30.03-03.04.2020) został zmieniony z powodu pandemii COVID-19.
01.12.2020

PRS wystawia certyfikaty na statki w wersji elektronicznej

Polski Rejestr Statków S.A. (PRS) rozpoczyna wystawianie dokumentów elektronicznych dla klasyfikowanych przez towarzystwo statków. W pierwszym etapie nowa usługa obejmie certyfikaty dla statków morskich i małych statków morskich.
25.11.2020

Jerzy Doerffer, nestor polskiego okrętownictwa, patronem nowoczesnego gdańskiego tramwaju

Kolejny, 57 już gdański tramwaj ma swojego patrona. Jest nim prof. Jerzy Doerffer – wybitny naukowiec związany z Politechniką Gdańską. To kolejny, po prof. Annie Podhajskiej, uhonorowany w ten sposób przedstawiciel świata nauki. O takie upamiętnienie tej postaci wnioskowali przedstawiciele Naczelnej Organizacji Technicznej w Gdańsku.
22.11.2020

Holownik H-12 Semko przekazany Marynarce Wojennej RP [foto]

17 listopada, po zakończonych próbach przy współudziale Zamawiającego, został podpisany Protokół Zdawczo-Odbiorczy czwartego z serii sześciu holowników projektu B860, H-12 Semko. Zbudowany w stoczni Remontowa Shipbuilding SA opuścił Gdańsk i dopłynął już do Świnoujścia. Ma zostać przekazany 8. Flotylli Obrony Wybrzeża im. Wiceadmirała Kazimierza Porębskiego w Świnoujściu.
19.11.2020

Lodołamacze dla Szczecina coraz bliżej

- Prace przy budowie nowych lodołamaczy dla Szczecina postępują. Jesteśmy w bieżącym kontakcie z gdańską stocznią Remontowa Shipbulding S.A. i widzimy dynamiczny postęp prac, który pozwala na tezę, że już niebawem lodołamacze budowane dla Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie trafią do naszego miasta – mówi Marek Duklanowski, Dyrektor Wód Polskich w Szczecinie.
17.11.2020

Wykaz Materiałów Niebezpiecznych (IHM) pod kontrolą – aplikacja PRS

PRS przypomina, iż z dniem 31.12.2020 wchodzi w życie kolejna część Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1257/2013 z dnia 20 listopada 2013 r. w sprawie recyklingu statków. Nakłada ona na statki państw Unii Europejskiej lub statki operujące na jej obszarze obowiązek posiadania na burcie zweryfikowanej części I Wykazu Materiałów Niebezpiecznych (IHM) oraz wystawionego na tej podstawie świadectwa inwentaryzacji / zaświadczenia o zgodności.
16.11.2020

Kapitan Harłukowicz: Planeta I to zmiana pokoleniowa

Kapitan Harłukowicz, który przez 30 lat dowodził poprzedniczką ochrzczonej w sobotę Planety I powiedział na antenie Radia Szczecin, że "to zmiana pokoleniowa; to tak jakby przesiąść się z Syrenki do luksusowego, nowoczesnego auta".
15.11.2020

Innowacyjna pływająca platforma dokująca zostanie zbudowana pod nadzorem PRS

29 września br. PRS podpisał ze stocznią Alkor Sp. Z o.o. umowę na nadzór nad budową innowacyjnej pływającej platformy dokującej, która będzie umożliwiała transport wielkogabarytowych konstrukcji z lądu na wodę i z wody na ląd. PRS będzie zatwierdzał dokumentację techniczną oraz nadzorował budowę.
03.11.2020

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.