• <
gryfia_70lat

AK-owcy podziękowali za pamięć i dobro. Wyjątkowa uroczystość na ORP Błyskawicy [ZDJĘCIA]

02.06.2022 22:43
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie AK-owcy podziękowali za pamięć i dobro. Wyjątkowa uroczystość na ORP Błyskawicy [ZDJĘCIA]

Partnerzy portalu

AK-owcy podziękowali za pamięć i dobro. Wyjątkowa uroczystość na ORP Błyskawicy [ZDJĘCIA] - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Z okazji 80. rocznicy powołania Armii Krajowej spotkali się przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (ŚZŻAK). – Kontynuujemy nasze tradycje, chcemy również wyróżnić dziś osoby i instytucje, które w sposób szczególny przyczyniają się do szerzenia wiedzy o Armii Krajowej, a także o losach wojennych, jak i powojennych jej żołnierzy – mówił Tomasz Kuplicki, wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, kapitan w stanie spoczynku. Uznanie zdobyła m.in. akcja "Dzielmy się dobrem" zapoczątkowana przez Port Gdynia. Kto jeszcze został doceniony?

Wyjątkowe odznaczenia trafiły m.in. na ręce byłych pracowników Portu Gdynia, pomysłodawców  akcji „Dzielmy się dobrem": wtedy prezesa Adama Mellera (obecnie wiceprezesa Lotos Petrobaltic), oraz ówczesnego szefa działu marketingu i komunikacji korporacyjnej Marcina Wojciechowskiego (dziś szefa działu marketingu w PRS).

– Wraz z wybuchem pandemii, po najbardziej palących potrzebach w pandemii, zakupu respiratorów do gdyńskich szpitali, analizatorów do laboratoriów badających obecność Covid-19, przyszedł czas na wsparcie byłych żołnierzy AK, którzy także walczyli w obronie polskiego wybrzeża i Portu Gdynia. To był nasz patriotyczny obowiązek – przypominał Adam Meller.

Na tym jednak kampania się nie zakończyła. Szybko dołączyli do nich inni, łącznie 12 podmiotów, które wspierały akcję rzeczowo lub finansowo. Co ważne, do dziś akcja jest kontynuowana, m.in. przez Grupę Lotos, której dziękuję za zaangażowanie.

Żołnierze AK otoczeni troską

Z kolei Marcin Wojciechowski podkreśla, że stworzony "wirus dobroci" szerzy się na całą Polskę, pomimo wygasającej pandemii.

– Polscy bohaterowie nie stają się młodsi. Dzięki zaangażowaniu wielu firm, oddziaływanie jest niesamowite. Z lokalnego charakteru pomocy, dziś ze wsparcia czerpie niemalże każdy były żołnierz AK w województwie pomorskim. Mam nadzieję, że akcja "Dzielmy się dobrem", stanie się permanentnym działaniem wielu firm, nie odpowiedzialnych, a zaangażowanych społecznie – podkreślał.

Pomoc jest potrzebna

– W imieniu żyjących żołnierzy AK chcę podziękować wszystkim tu obecnym za szczególną pomoc. Jak wiadomo, w okresie od 1945 do 1989 roku Armia Krajowa była "pod kreską". Kto się ujawnił, znalazł się w więzieniu, a jeśli zarzucano mu większe bohaterstwo, to trafiał na Syberię lub ponosił śmierć – mówił na wstępie kapitan w stanie spoczynku Tomasz Kuplicki, wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

– Wiele osób przetrwało te trudne czasy. Początkowo na wybrzeżu było nas ok. 3 tysięcy, dziś jest nas od 60- do 70 osób w wieku od 93 do 104 lat.

Wiceprezes Kuplicki podziękował za szczególną pomoc socjalno-bytową, jaką regularnie AK-owcy otrzymują od różnych firm i instytucji, ze szczególnym wskazaniem Grupy Lotos, która jest najbardziej zaangażowana w kontynuację akcji "Dzielmy się dobrem".

– To pomoc, którą otrzymaliśmy w najtrudniejszym dla nas okresie życiowym. Wśród nas są wdowy, wdowcy, osoby samotne. Zapoczątkowane przez Port Gdynia hasło „Dzielmy się dobrem" rozpoczęło wielką machinę wsparcia – dodał..

Uroczystość odbyła się na pokładzie ORP Błyskawica, słynnego polskiego niszczyciela, który w 1937 roku został wprowadzony do służby w Marynarce Wojennej. Jednostka uczestniczyła w działaniach II wojny światowej od pierwszych do ostatnich dni walk w Europie, operując na Atlantyku, Morzu Północnym i Morzu Śródziemnym.

LISTA WYRÓŻNIONYCH ŚZŻAK:

ZŁOTY KRZYŻ DLA INSTYTUCJI I OSÓB SZCZEGÓLNIE ZASŁUŻONYCH DLA UTRWALANIA PAMIĘCI O LOSACH WOJENNYCH I POWOJENNYCH ŻOŁNIERZY AK:

> prof. dr hab. N. med. Grzegorz Raczak, kierownik II Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Serca UCK
> Jan Marianowski, prezes zarządu Marcor
> Adam Meller, były prezes Portu Gdynia
> Marcin Wojciechowski, członek nadzwyczajny Światowego Związku Żołnierzy AK

ZŁOTY MEDAL 30-LECIA DZIAŁALNOŚCI OKRĘGU POMORSKIEGO ŚWIATOWEGO ZWIĄZKU ŻOŁNIERZY ARMII KRAJOWEJ:

> Maciej Lingowski, prezes PKP SKM w Trójmieście
> Zbigniew Borkowski, prezes Infracorr
> komandor porucznik Paweł Ogórek, dowódca ORP Błyskawica

ZŁOTY KRZYŻ 50-LECIA STOWARZYSZENIA DZIECI WOJNY W POLSCE:

> kmdr dr n. med. Krzysztof Szabat
> kmdr Przemysław Czarnuszyc
> Tomasz Kuplicki
> dr Henryk Sapolski
> Ryszard Żyźniewicz
> Jan Monarcha

Partnerzy portalu

Babcock1

Dziękujemy za wysłane grafiki.