• <

RWE wybrało partnera certyfikującego dla morskiej farmy wiatrowej F.E.W Baltic II

gm

18.08.2022 08:50
Strona główna Energetyka Morska, Offshore RWE wybrało partnera certyfikującego dla morskiej farmy wiatrowej F.E.W Baltic II

Partnerzy portalu

RWE wybrało partnera certyfikującego dla morskiej farmy wiatrowej F.E.W Baltic II - GospodarkaMorska.pl

RWE wybrało UL Solutions do certyfikacji założeń projektowych farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II. Certyfikacja będzie prowadzona zgodnie ze światowymi standardami i w porozumieniu z Polskim Rejestrem Statków, niezależną i uznaną instytucją rzeczoznawczą. Jako drugi co do wielkości gracz w światowej branży offshore i jeden z pięciu największych krajowych operatorów onshore, RWE wzmacnia swoją obecność i kontynuuje proces zielonej transformacji energetycznej w Polsce. UL Solutions to globalny lider w obszarze bezpieczeństwa i jeden z największych na świecie dostawców usług testowania, kontroli i certyfikacji dla projektów związanych z energetyką odnawialną.

RWE Offshore Wind Poland, spółka zależna RWE Renewables, wybrała doświadczonego partnera, firmę UL Solutions – do procesu certyfikacji założeń projektowych farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II o mocy 350 MW. Projektowana farma będzie zlokalizowana w polskiej części Morza Bałtyckiego, na obszarze 41 kilometrów kwadratowych, na głębokości 30-50 metrów i około 55 kilometrów od brzegu.

UL Solutions przystąpi do certyfikacji zgodnie z przepisami Ustawy o bezpieczeństwie morskim oraz międzynarodowymi regulacjami i procedurami IEC. Całość procesu będzie się odbywać w porozumieniu z Polskim Rejestrem Statków (PRS), który ma długoletnie doświadczenie we współpracy przy projektach na Bałtyku. Współpraca UL Solutions z PRS pokazuje, jak ważne są polskie firmy w procesie budowy i eksploatacji morskiej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II.

"Cieszymy się, że local content przybiera realne ramy i PRS ma w tym udział " - mówi prof. Henryk Śniegocki, prezes PRS. "Warto przypomnieć, że w wyniku prowadzenia prac rozwojowo badawczych w spółce a także wykorzystując doświadczenia partnerów biznesowych pełniących różne funkcje w łańcuchu dostaw na rzecz morskich farm wiatrowych, PRS opracował w 2019 roku "Publikację nr 130/P - Morskie Farmy Wiatrowe". Dedykowana jest w szczególności dla inwestorów, wykonawców, producentów materiałów, wyrobów i urządzeń, a także dostawców usług na rzecz morskich farm. Obejmuje ona cały cykl życia morskich farm wiatrowych: od przygotowania inwestycji, poprzez projektowanie, prefabrykację, transport i instalację, rozruch i eksploatację, do wycofania z eksploatacji i zagospodarowania odpadów".

„Budowa morskich farm wiatrowych jest szczególnie ważna w procesie transformacji energetycznej. Dzięki energii wytwarzanej na Bałtyku będzie można zmniejszyć zależność Polski od paliw kopalnych. Realizując projekt F.E.W. Baltic II znacząco przyczynimy się do tej pozytywnej zmiany, jednocześnie przyspieszając rozwój gospodarczy, poprzez korzystanie z polskich dostawców i podwykonawców” – mówi Lukas Prietz, dyrektor projektu farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II w RWE Renewables. „Polska jest dla naszej firmy jednym z najatrakcyjniejszych i rozwijających się rynków offshore. Nie chcemy poprzestać na projekcie F.E.W. Baltic II, dlatego zaaplikowaliśmy też o wszystkie 11 obszarów, udostępnionych przez polskie władze pod budowę kolejnych farm wiatrowych”.

„Prąd produkowany przez morskie farmy wiatrowe jest kluczowy w procesie przejścia od zależności od paliw kopalnych do energii odnawialnej” - powiedział Joern Gerlach, Engineering Manager w zespole Renewables Energy w grupie UL Solutions Energy and Industrial Automation. „Potwierdzenie, że morska energetyka wiatrowa może wspierać sieć elektroenergetyczną przy jednoczesnej optymalizacji produkcji energii, jest kluczowe dla przyspieszenia rozwoju farm wiatrowych i zielonej transformacji energetycznej Polski. Jesteśmy dumni, że współpracujemy z RWE, aby pomóc w procesie rozwoju bezpieczniejszej i niezawodnej energii wiatrowej.”

Po uruchomieniu farma wiatrowa F.E.W. Baltic II, o mocy 350 MW, będzie w stanie wyprodukować zieloną energię elektryczną wystarczającą do zaspokojenia potrzeb około 350 000 gospodarstw domowych.

Oprócz offshore, RWE eksploatuje w naszym kraju lądowe farmy wiatrowe o łącznej mocy zainstalowanej ponad 420 MW. W tym roku do sieci przyłączono szesnastą w portfelu firmy – Rozdrażew (16,8 MW). Siedem turbin ma zdolność do wygenerowania wystarczającej ilości zielonej energii elektrycznej, aby zaspokoić potrzeby ponad 27 000 polskich gospodarstw domowych. Trwa realizacja projektów Wierzchlas (7 MW) i Żnin (48 MW). Należące do RWE farmy wiatrowe Dolice (48 MW) i Lech Nowy Staw III (12 MW) czekają na licencje. Farma wiatrowa Lech Nowy Staw III, w województwie pomorskim, już wkrótce zacznie produkować energię dla kilku browarów działających w naszym kraju. Jako jedna z wiodących na świecie firm w dziedzinie energii odnawialnych, RWE wspiera polski przemysł w procesie zielonej transformacji energetycznej. Ponadto RWE dywersyfikuje swój polski portfel źródeł odnawialnych, inwestując w projekty fotowoltaiczne.


Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.