• <
escort_980x120_gif_2020

Norweskie władze rozważają uśmiercenie morsa z powodu zainteresowania gapiów

gm

12.08.2022 13:02 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Norweskie władze rozważają uśmiercenie morsa z powodu zainteresowania gapiów

Partnerzy portalu

Norweskie władze rozważają uśmiercenie morsa z powodu zainteresowania gapiów - GospodarkaMorska.pl
Fot. Twitter

Norweskie władze rozważają uśmiercenie morsa, nazywanego Freya, który od kilku tygodni przebywa w okolicach Oslo. Powodem jest nadmierne zainteresowanie gapiów; obawa, że zwierzę może wyrządzić ludziom krzywdę.

"Mors nie odpoczywa, jest zestresowany. Mimo naszych apeli o zachowanie odległości, zaobserwowaliśmy niebezpieczne sytuacje, gdy dzieci na oczach dorosłych kąpały się w pobliżu zwierzęcia" - przekazała telewizji NRK Nadia Jdaini z Norweskiej Dyrekcji ds. Rybołówstwa.

Według Jdaini "największą obawą jest, że komuś może stać się krzywda".

"Mors nie jest agresywny, ale może wciągnąć człowieka pod wodę dla zabawy" - potwierdził gazecie "Dagbladet" biolog Rune Aae

Ważąca 600 kilogramów Freya od kilku tygodni rezyduje u wybrzeży fiordu Oslo, wyleguje się na łodziach, powodując ich podtapianie. Zwierzę zablokowało też m.in. pomost dla kajakarzy. Z tego powodu doszło do kilku interwencji policji.

Naukowcy przypuszczają, że Freya pochodzi z norweskiego archipelagu arktycznego Svalbard lub z Grenlandii. Morsa widywano wcześniej w Holandii, Danii oraz na zachodnim wybrzeżu Szwecji.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.