• <

MON: dokonano odbioru holownika H-3 Leszko, który wkrótce trafi do służby

zc

24.02.2021 16:55 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo MON: dokonano odbioru holownika H-3 Leszko, który wkrótce trafi do służby

Partnerzy portalu

MON: dokonano odbioru holownika H-3 Leszko, który wkrótce trafi do służby - GospodarkaMorska.pl
fot.gov.pl

W Stoczni Remontowej Shipbuilding S.A. w Gdańsku dokonano odbioru holownika H-3 Leszko, który wkrótce trafi do służby w Marynarce Wojennej - poinformował resort obrony.

"W tym tygodniu na terenie Stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku dokonano odbioru holownika H-3 Leszko. Tym samym w najbliższym czasie 5 jednostka tego typu trafi do służby w Marynarce Wojennej RP" - poinformował MON w środę na Twitterze.

H-3 Leszko to piąty z serii sześciu holowników zamówionych przez polską Marynarkę Wojenną w stoczni Remontowa Shipbuilding z grupy Remontowa Holding. Wcześniej oddano zamawiającemu holowniki: H-12 Semko, H-11 Bolko, H-1 Gniewko, H-2 Mieszko. W grudniu zeszłego roku zwodowano natomiast szóstą jednostkę H-13 Przemko - jej przekazanie marynarce planowane jest na wiosnę.

Jednostki projektu B860 jakim są te holowniki przeznaczone są m.in. do zabezpieczenia bojowego oraz wsparcia logistycznego zarówno na morzu jak i w portach, wykonywania działań związanych z ewakuacją techniczną, wsparcia akcji ratowniczych, transportu osób i zaopatrzenia, neutralizacji zanieczyszczeń. Mogą służyć także do podejmowania torped z wody. Holowniki mogą pracować w trudnych warunkach morskich.

Podstawowe parametry holownika proj. B860:

-    Długość całkowita: 29,20 m
-    Szerokość: 10,40 m
-    Uciąg: 35 t
-    Załoga (osób): 10
-    Wyporność: do 490 t
-    Wysokość na śródokręciu: 4,95 m
-    System napędowy: 2x silniki główne o mocy 1200 kW napędzające pędniki azymutalne

PRS (Polski Rejestr Statków) bierze czynny udział w nadzorze nad budową jednostek w stoczni poprzez placówkę terenową Gdańsk. Ponadto Inspektorzy Centrali PRS zatwierdzają i konsultują projekt pod kątem zgodności z przepisami własnymi towarzystwa klasyfikacyjnego, jak i zgodności ze współczesnymi wymogami konwencji MARPOL i SOLAS.

Obecnie PRS sprawuje nadzór nad projektowaniem i budową jednostek dla morskich sił zbrojnych, która rozwija się w oparciu o wieloletni Plan Modernizacji Technicznej. Projekty te to przede wszystkim budowa serii niszczycieli min z funkcją poszukiwania pod kryptonimem "Kormoran". Jednostka o nazwie Albatros została zwodowana pod koniec ubiegłego roku i jest na zaawansowanym etapie budowy. PRS bierze czynny udział w nadzorze nad budową, uzgodnieniach technicznych montażu nowoczesnego sprzętu, jak również odbiorach sprzętu i materiału u producentów zarówno krajowych, jak i zagranicznych.

Drugim dużym projektem, którego nadzór objął PRS, jest budowa jednostek w ramach wspomnianego projektu "Holownik".


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.