• <
smartre_2023

Polski prototypowy poduszkowiec dotarł z Krakowa do Góry Kalwarii

gm

13.12.2022 23:40 Źródło: PRS, ILOT Łukasiewicz
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Polski prototypowy poduszkowiec dotarł z Krakowa do Góry Kalwarii

Partnerzy portalu

Polski prototypowy poduszkowiec dotarł z Krakowa do Góry Kalwarii - GospodarkaMorska.pl
Fot. Łukasiewicz - ILOT / LinkedIn

Poduszkowiec patrolowo-ratowniczy PRC-650, najnowszy projekt inżynierów z |Instytutu Lotnictwa Łukasiewicz, przeszedł kolejne testy – przepłynął Wisłą z Krakowa do Góry Kalwarii. Nadzór nad jednostką sprawuje PRS.

Poduszkowiec PRC-650, powstający pod nadzorem Polskiego Rejestru Statków, został zaprojektowany z myślą o zastosowaniach w służbach mundurowych. Jednostka jest przystosowana do pracy szczególnie w warunkach zimowych i na płytkich akwenach. Na pokładzie mieści się 7 do 9 osób. W trakcie akcji ratunkowej możliwe jest ułożenie poszkodowanego na desce ortopedycznej wzdłuż kabiny.

Instytut Lotnictwa Łukasiewicz poinformował, że podczas ostatnich testów PRC-650 miał do pokonania trasę długodystansową z Krakowa do Góry Kalwarii po Wiśle. W ciągu 2 dni poduszkowiec pokonał ponad 400 km. Po drodze jednostka musiała ominąć śluzę Przewóz w Krakowie (przelatując lądem), zeskoki z progów spiętrzających w elektrowniach Połaniec i Kozienice, a także wydmy, kamienie i wystające z rzeki konary. PRC-650 bezpiecznie dotarł do celu.

Polski Rejestr Statków


PRS oprócz działalności w branży okrętowej, prowadzi nadzory w dziedzinie budownictwa przemysłowego na lądzie i wodzie oraz certyfikuje systemy zarządzania, osoby i wyroby. Prowadzi własne badania naukowe w dziedzinie bezpieczeństwa statków i bierze udział w pracach międzynarodowych zespołów badawczych, m.in. w ramach IACS i programach unijnych, a także organizuje seminaria i profesjonalne szkolenia.

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.