• <
smartre_2023

Mewa w Porcie Wojennym Gdynia

rk

28.12.2022 10:28 Źródło: Służby Prasowe 8. FOW

Partnerzy portalu

Mewa w Porcie Wojennym Gdynia - GospodarkaMorska.pl
Służby Prasowe 8. FOW

Do Portu Wojennego w Gdyni wszedł niszczyciel min Mewa, będący trzecim z sześciu planowanych okrętów typu Kormoran II, które wejdą w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Po zacumowaniu w macierzystym porcie z jego załogą spotkał się dowódca jednostki kadm. Włodzimierz Kułagin. Obecnie trwają intensywne prace związane z przygotowaniem okrętu do rozpoczęcia służby, a przede wszystkim uroczystości jaką będzie pierwsze podniesienie bandery, które ma nastąpić na początku 2023 roku.

Niszczyciel min proj. 258 Mewa niedługo dołączy do ORP Kormoran i ORP Albatros, pełniących już służbę w 13. Dywizjonie Trałowców 8. FOW. Drugi z tych okrętów wszedł do służby 28 listopada br. i od tego czasu trwa jego wdrażanie do regularnej służby w ramach prób morskich, zanim będzie mógł brać udział w operacjach i regularnych patrolach, osiągając tym samym pełną sprawność bojową. We wrześniu odbyło się oficjalne przekazanie dokumentów: certyfikatów klasowych oraz konwencyjnych na niszczyciel min Mewa, która jest ostatnim z serii trzech nowoczesnych okrętów projektu 258 Kormoran II.

Nadzór nad budową okrętu pełnił Polski Rejestr Statków, który oprócz działalności w branży okrętowej prowadzi nadzory w dziedzinie budownictwa przemysłowego na lądzie i wodzie oraz certyfikuje systemy zarządzania, rzeczoznawstwo, osoby i inne wyroby. Wszystko to po to, aby zapewnić bezpieczeństwo ludzi, obiektów pływających, lądowych, ładunków i środowiska naturalnego.

– Udział w projektach dla Marynarki Wojennej RP pozwala PRS zdobywać cenne doświadczenia i poszerzać nasze kompetencje w dziedzinie budowy jednostek specjalistycznych, takich jak okręty wojenne. Wykorzystamy je w kolejnych projektach dotyczących obronności RP – powiedział prezes Polskiego Rejestru Statków Henryk Śniegocki.

Przekazanie Mewy kończy pierwszy etap dostarczania okrętów typu Kormoran II, zbudowanych w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku, przy współpracy z PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. w Gdyni i OBR-CTM. Na lata 2026-2027 jest planowane dostarczenie trzech kolejnych niszczycieli min tego typu, które wejdą do służby w 12. Dywizjonie Trałowców 8. FOW stacjonującym w Świnoujściu.

Gospodarka Morska
Służby Prasowe 8. FOW

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.