• <
mewo_2022

DeepOcean podpisał umowę ramową z Equinor na budowę i serwis infrastruktury podmorskiej, w tym podwodnych kabli

rk

08.04.2024 15:11 Źródło: DeepOcean
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas DeepOcean podpisał umowę ramową z Equinor na budowę i serwis infrastruktury podmorskiej, w tym podwodnych kabli

Partnerzy portalu

Fot. DeepOcean

Firma Equinor przyznała 4 kwietnia dostawcy usług oceanicznych DeepOcean umowę ramową na usługi morskie obejmujące interwencje podmorskie i awaryjne naprawy podmorskich rurociągów, konstrukcji i kabli wysokiego napięcia, zarówno dla morskich źródeł odnawialnych, jak i złóż ropy i gazu.

Pod względem geograficznym umowa obowiązuje w przypadku prac na norweskim szelfie kontynentalnym oraz w skali międzynarodowej w przypadku planowanych prac na platformie należącej do Equinor oraz w przypadku prac awaryjnych dla członków grupy PRSI, składającej się z 23 przedsiębiorstw energetycznych, które za pośrednictwem tej grupy pokrywają koszty naprawy swoich rurociągów podmorskich i kabli energetycznych. Umowa obowiązuje przez cztery lata, z możliwością przedłużenia o kolejne. DeepOcean będzie zarządzał realizacją kontraktu zarówno ze swojego biura w Haugesund w Norwegii jak i innych miejsc gdziekolwiek będzie to konieczne. Będzie przy tym wspierany przez międzynarodowe oddziały firmy.

– Taka długoterminowa umowa pozwala nam stale rozwijać metody pracy, modele współpracy i technologie, mając na celu uczynienie operacji na morzu i napraw kabli podmorskich jak najbardziej opłacalnymi. Z niecierpliwością czekamy na wsparcie Equinor i członków PRSI w nadchodzących latach – powiedział Olaf A. Hansen, dyrektor zarządzający europejskiego oddziału DeepOcean.

– DeepOcean ma 400-osobowy zespół inżynierów, którzy są specjalistami w rozwiązywaniu problemów podmorskich w różnych branżach. Nie jesteśmy obojętni na branżę i dzielimy się wiedzą i doświadczeniami z operacji podwodnych w różnych rodzajach operacji i branżach, aby opracować najlepsze możliwe rozwiązania dla naszych klientów. Nasze doświadczenie w zakresie ropy i gazu jest bardzo cenne w przypadku morskich odnawialnych źródeł energii i odwrotnie – zaznaczył Normann Vikse, dyrektor ds. morskich odnawialnych źródeł energii w DeepOcean.

W przypadku prac na morskich obszarach energii odnawialnej umowa obejmuje planowane i nieplanowane usługi morskie związane z podmorskimi kablami wysokiego napięcia. Z kolei w zakresie morskiego przemysłu naftowo-gazowego umowa ramowa obejmuje planowane i nieplanowane usługi morskie, w tym interwencje z wykorzystaniem zdalnie sterowanych pojazdów i innego sprzętu. Zgodnie z umową firma DeepOcean może zostać poproszony o podjęcie się różnych badań inżynieryjnych lub gotowości, zgodnie z żądaniem członków grupy Equinor lub PRSI.

DeepOcean otrzymał już pierwsze wezwania do prac w ramach nowej umowy ramowej. Dla firm Gassco i Equinor DeepOcean wykona przygotowanie dna morskiego i złożone zdalne podłączenie ciepłej wody w trzech różnych lokalizacjach na norweskim szelfie kontynentalnym. Wcinanie na gorąco to metoda łączenia z systemem pod ciśnieniem, takim jak rurociąg, bez konieczności wycofywania rury z eksploatacji.

W imieniu Gassco, dla którego Equinor pełni rolę dostawcy usług technicznych, firma DeepOcean świadczyła już usługi morskie w celu wsparcia podstawowej inspekcji na linii rurociągu o dużych średnicach.


Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.