• <
mewo_2022

Finał prac naprawczych Balticconnector. Operator zapowiada uruchomienie rurociągu

04.04.2024 20:58 Źródło: Elering
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Finał prac naprawczych Balticconnector. Operator zapowiada uruchomienie rurociągu

Partnerzy portalu

Jak podają operatorzy rurociągu, estoński Elering oraz fiński Gasgrid Finland, zakończono remont Balticconnector zgodnie z planem. Był wyłączony z użycia od października ub. r. i w związku z tym pojawiły się kontrowersje w kwestii jego uszkodzenia w wyniku nie wypadku, lecz sabotażu.

Integralność i wytrzymałość rury sprawdzono metodą próby ciśnieniowej wody. Oprócz operacji morskiej rozpoczęły się także etapy prac przygotowawczych do oddania rurociągu do użytku, których realizacja będzie odbywać się z obszarów lądowych w Estonii i Finlandii. Po zakończeniu prac przygotowawczych do odbioru będzie można przystąpić do odbioru właściwego. Uruchomienie ma przebiegać etapami. Najpierw rurociąg zostanie przepłukiwany oczyszczoną wodą. Następnie, po opróżnieniu, eksperci sprawdzą wnętrze rury w kwestii jej szczelności i bezpieczeństwa. Dopiero po zakończeniu tej kontroli i dopuszczeniu do działalności zostanie osuszona i wypełniona gazem.

Zdaniem fińskich i estońskich specjalistów po zakończeniu testów otwarcie gazociągu i rozpoczęcie jego działalności zgodnie z przeznaczeniem nastąpi 22 kwietnia.

Przypomnijmy, że operatorzy gazociągu podali w nocy 8 października 2023 roku, że ciśnienie w gazociągu zaczęło gwałtownie spadać, co wskazywało na nieszczelność rurociągu. Po kilku dniach okazało się, że w fińskiej strefie ekonomicznej, na skutek uszkodzeń zewnętrznych, doszło do uszkodzenia gazociągu. Od tego momentu był on wyłączony z użycia. Od początku pojawiały się kontrowersje i zarzuty, że to uszkodzenie spowodowane przez człowieka, a jako winnych wskazano Rosjan. Zarówno Estonia jak i Finlandia obawiają się wschodniego sąsiada z racji na podejrzenia o jego zakusy względem nich. W mediach oraz na portalach społecznościowych pojawiły się sugestie, że jeszcze rano w tym rejonie miał być obecny "rosyjski statek badawczy".

Nieopodal miejsca uszkodzenia, z dna Zatoki Fińskiej została wyciągnięta 6-tonowa kotwica. Istnieje podejrzenie, że została tam zrzucona celowo, lub doszło do wypadku, a kontrowersje i podejrzenia wiążą się z przypadkiem. Choć śledztwo wskazało, że uszkodzenie jest mechaniczne i z zewnątrz, nie udało się jednoznacznie wskazać konkretnego winnego. Rosja konsekwentnie zaprzeczała oskarżeniom. 

Gazociąg Balticconnector wystartował na początku 2020 roku. Długość podwodnej części od Paldisk w Estonii do Inkoon w Finlandii wynosi 77 km.

Fot. Depositphotos

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.