• <

Wynik wyszukiwania - "Balticconnector" - Wiadomości

NATO zorganizowało pierwsze spotkanie w sprawie Sieci Krytycznej Infrastruktury Podwodnej

Czołowi eksperci z państwo Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego spotkali się 23 maja w Kwaterze Głównej NATO na pierwszym posiedzeniu nowej Sieci Krytycznej Infrastruktury Podmorskiej (Critical Undersea Infrastructure Network). W obliczu rosnących wyzwań dla infrastruktury podmorskiej, sojusz wdraża nowe narzędzia w celu zwiększenia bezpieczeństwa podmorskich kabli i rurociągów oraz monitorowania potencjalnych zagrożeń.
24.05.2024

Rosyjski okręt szpiegowski działa na Bałtyku

Na Morzu Bałtyckim zaobserwowano okręt rozpoznawczy Czusowoj (GS 31), wchodzący w skład rosyjskiej Floty Północnej. Jednostka przeznaczona do m.in. rozpoznania radioelektronicznego ma odbyć przegląd konserwacyjny, niemniej są podejrzenia, że może być wykorzystywana do pozyskiwania informacji o infrastrukturze krytycznej państw nadbałtyckich.
14.05.2024

Morska Jednostka Rakietowa bierze udział w estońskim ćwiczeniu "Spring Storm 24"

Do Estonii na pokładzie ukraińskiego samolotu Antonow przyleciał komponent sił lądowych 3. Flotylli Okrętów. Morska Jednostka Rakietowa weźmie udział w cyklicznym, największym ćwiczeniu estońskich sił zbrojnych, trwających od 6 do 17 maja.
10.05.2024

Balticconector wznawia prace. Wciąż pozostają nieznani sprawcy uszkodzenia gazociągu

Gasgrid Finland i estoński operator systemu przesyłu gazu Elering przekazały 22 kwietnia o rozpoczęciu wykorzystania rurociągu zgodnie z planem. Tym samym Balticconnector wznawia prace po ponad pół roku od uszkodzenia w wyniku działalności ludzkiej. Choć sprawcy incydentu pozostają nieznani, zdaniem śledczych z kilku państw było to celowe działanie, o które oskarża się Rosję.
22.04.2024

Wizyta zespołu okrętów NATO w Szwecji. Nowy członek sojuszu wzmacnia jego zdolności obronne

Od czasu, gdy Szwecja oficjalnie przystąpiła do NATO 7 marca tego roku, okręty Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (SNMG-1) i Stałego Zespołu Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1 (SNMCMG-1) odbyły pierwsze wizyty w porcie w Sztokholmie, cementujące relacje z nowym państwem członkowskim. Wizyty są okazją do wymiany doświadczeń między kadrą morską Szwecji i pozostałych krajów. Najnowszym gościem na szwedzkich wodach był niemiecki okręt FGS Donau, będący jednostką flagową SNMCMG-1.
12.04.2024

Finał prac naprawczych Balticconnector. Operator zapowiada uruchomienie rurociągu

Jak podają operatorzy rurociągu, estoński Elering oraz fiński Gasgrid Finland, zakończono remont Balticconnector zgodnie z planem. Był wyłączony z użycia od października ub. r. i w związku z tym pojawiły się kontrowersje w kwestii jego uszkodzenia w wyniku nie wypadku, lecz sabotażu.
04.04.2024

"Welt": Rosja szpiegowała Europę pod pozorem zbierania informacji ws. budowy Nord Stream

Czy rury na Morzu Bałtyckim miały służyć nie tylko do transportu gazu? Przez lata Rosja szpiegowała Europę pod pozorem zbierania informacji na potrzeby budowy Nord Stream, pisze portal dziennika "Welt".
29.03.2024

Gala Safe Water Angels 2024 podkreśleniem znaczenia ratownictwa wodnego

W Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni 22 marca spotkali się przedstawiciele organizacji, podmiotów uprawnionych do wykonywania ratownictwa oraz osobowości związane z ratownictwem morskim i śródlądowym oraz branżą offshore w trakcie Oskarów Ratownictwa – Gali Safe Water Angels 2024 roku. Nagrody były wręczane przez kwartalnik „Bezpieczna Woda”.
26.03.2024

Uszkodzony przez Huti masowiec Rubymar pozostaje porzucony na Morzu Czerwonym i stanowi zagrożenie dla środowiska

Statek ostrzelany 18 lutego przez Huti, porzucony przez załogę, wciąż dryfuje na Morzu Czerwonym. Znajdujący się na jego pokładzie ładunek 22 000 ton nawozu stanowi poważne zagrożenie ekologiczne dla akwenu.
29.02.2024

Zerwanie kabla światłowodowego w pobliżu Jemenu. Huti uderzają w infrastrukturę krytyczną?

Jemeńscy bojownicy Huti mieli rozszerzyć zakres swoich działań i obok ataków z użyciem dronów i rakiet na statki oraz okręty zaczęli atakować także infrastrukturę podwodną. Przynajmniej jedna linia światłowodowa miała zostać uszkodzona. Oznacza to zupełnie nowy wymiar zagrożeń, dotykający nie tylko międzynarodowej żeglugi.
27.02.2024

Startuje MUNIMAP. Projekt ma rozwiązać narastający problem zatopionych w Bałtyku amunicji i broni chemicznej

W Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie odbyło się spotkanie inaugurujące rozpoczęcie projektu „MUNIMAP: Baltic Sea Munitions Remediation Roadmap”. Celem podmiotów zaangażowanych w to przedsięwzięcie jest zainicjowanie dyskusji odnośnie rozpowszechniania wiedzy na temat zagrożeń, jakie stanowi broń chemiczna i amunicja zatopione w Bałtyku. Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach programu INTERREG Region Morza Bałtyckiego, a jego łączny budżet wynosi 3,9 mln euro.
26.02.2024

Uszkodzony gazociąg Balticconnector ma być uruchomiony w kwietniu

Na początku marca rozpocznie się naprawa uszkodzonego jesienią estońsko-fińskiego gazociągu Balticconnector przebiegającego przez Zatokę Fińską. Prace mają potrwać około cztery tygodnie – poinformował fiński operator przesyłowy Gasgrid.
16.02.2024

Estoński operator planuje budowę trzeciej linii energetycznej łączącej kraj z Finlandią

Elering, estoński operator odpowiadający za przesył energii elektrycznej i gazu ziemnego z siedzibą w Tallinie, rozważa realizację połączenia lądowego EstLink 3 w północno-zachodniej części kraju. Trzecie elektroenergetyczne połączenie międzysystemowe z Finlandią w dalszym ciągu ma przyczynić się do bezpieczeństwa dostaw, osiągnięcia celów polityki klimatycznej i energetycznej oraz połączy kraje bałtyckie i nordyckie w jeszcze bardziej spójny obszar rynkowy.
06.02.2024

Uszkodzenie kabla przesyłowego między Estonią a Finlandią. Kolejne, kontrowersyjne zdarzenie na Bałtyku

Władze Estonii i Finlandii poinformowały, że padło połączenie elektroenergetyczne EstLink 2 między oboma państwami w rejonie Zatoki Fińskiej. Do usterki miało dość w nocy między 25 a 26 stycznia. Jak dotąd przyczyna jest nieznana, niemniej pojawiły się głosy, że miał być w to zamieszany rosyjski statek. Byłoby to kolejne kontrowersyjne, niewyjaśnione zdarzenie w rejonie, po październikowym, niewyjaśnionym incydencie z uszkodzeniem gazociągu Balticconnector.
26.01.2024

Rozpoczęcie budowy przyszłego ORP Rybitwa w Remontowa Shipbuilding S.A. Za nami już cięcie blach

Z udziałem przedstawicieli krajowej branży stoczniowej, zaangażowanych podmiotów oraz kadry dowódczej Marynarki Wojennej RP odbyła się uroczystość rozpoczęcia budowy piątego niszczyciela min proj. 258. Jednostka ta wejdzie w skład 12. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, stacjonującego w Porcie Wojennym Świnoujście.
21.01.2024

Prezydent Finlandii rozmawiał z przywódcą Chin Xi o uszkodzeniu Balticconnetor

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto odbył w środę wideorozmowę z przywódcą Chin Xi Jinpingiem. Tematem spotkania była sytuacja geopolityczna, relacje między światowymi mocarstwami oraz kwestia uszkodzenia gazociągu Balticconnector w Zatoce Fińskiej, o co podejrzewany jest chiński kontenerowiec.
10.01.2024

Do kwietnia mają zakończyć się prace naprawcze gazociągu Balticconnector

Trwają prace naprawcze łączącego Estonię z Finlandią, podmorskiego gazociągu Balticconnector, które mają zakończyć się 1 kwietnia br. - poinformował we wtorek dziennik "Postimees". Do uszkodzenia rurociągu doszło na początku października ub.r.
09.01.2024

Rosyjski statek szpiegowski pojawił się na portuglskich wodach. Trudne święta dla marynarzy

Boże Narodzenie to czas, który wiele osób spędza w rodzinnym gronie. Jednakże także wtedy siły morskie muszą być gotowe do działania w obliczu zagrożeń, o czym przekonali się marynarze Marynarki Wojennej Portugalii (Marinha Portugesa). Działania były prowadzone na Atlantyku, nieopodal Azorów, wysp należących do Portugalii.
28.12.2023

O krok od tragedii. Groźny pożar na rosyjskim transportowcu z napędem atomowym

W rosyjskim porcie w Murmańsku doszło niespodziewanie do pożaru na arktycznym statku drobnicowym Sewmorput. Sytuacja była bardzo niebezpieczna, gdyż to wyjątkowa jednostka tej klasy, mająca rzadki w tym przypadku napęd atomowy.
27.12.2023

Monitoring i patrole morskie. Holandia zwiększa bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej na Morzu Północnym

Ministerstwo Obrony Holandii poinformowało 19 grudnia, że zakupi kluczowe wyposażenie do ochrony infrastruktury krytycznej państwa, znajdującej się na północy. Dzięki temu będzie możliwe szybsze i sprawniejsze reagowanie na zagrożenia w tym rejonie, zapewniając też ochronę dla krajowej energetyki i wydobycia morskiego. Poinformował o tym Izbę Reprezentantów sekretarz stanu Christophe van der Maat. Wpisuje się to w trwające od pół roku zwiększanie środków i inwestycji w obronność morską.
27.12.2023

Wspólne ćwiczenia sił fińskich, estońskich i brytyjskich na Zatoce Fińskiej po uszkodzeniu gazociągu Balticconnector

Marynarki wojenne Finlandii, Estonii oraz Wielkiej Brytanii, a także fińska Straż Przybrzeżna rozpoczęły w poniedziałek wspólne patrole na Zatoce Fińskiej w celu ochrony strategicznej infrastruktury podwodnej – poinformowały fińskie siły zbrojne.
04.12.2023

Kotwicą po kablach. Wybuchy na rurach. Bałtyk w niebezpieczeństwie?

Kolejne uszkodzenie infrastruktury krytycznej na Morzu Bałtyckim wywołało dyskusję o bezpieczeństwie tego regionu. Zagrożenie dla portów, kabli, rurociągów, oznakowania nawigacyjnego, a także infrastruktury lądowej zapewniającej bezpieczeństwo nawigacyjne.
03.12.2023

Finlandia powątpiewa w przypadkowe zniszczenie gazociągu Balticconnector

Finlandia powątpiewa w przypadkowe zniszczenie podwodnego gazociągu Balticconnector, ani też, że mogłoby do niego dojść bez wiedzy władz w Pekinie - oświadczył fiński minister ds. europejskich i aktywów państwowych Anders Adlercreutz.
02.12.2023

Royal Navy na czele międzynarodowego zespołu okrętów chroniącego podwodne kable na Bałtyku

20 okrętów w ramach Połączonych Sił Ekspedycyjnych (JEF), wyjątkowego, międzynarodowego zgrupowania sił morskich, będzie strzec bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej Morza Bałtyckiego. Na jego czele stoi Wielka Brytania, która wysłała znaczne zgrupowanie na zagrożony obszar.
30.11.2023

20 okrętów do ochrony infrastruktury krytycznej na Bałtyku. Jest to jasny sygnał dla Rosji

Minister Obrony Szwecji Pal Johnson przekazał, że infrastrukturę morską na Morzu Bałtyckim będzie patrolowało 20 okrętów w ramach Połączonych Sił Ekspedycyjnych (JEF). Ma to być nie tylko forma bezpieczeństwa, ale także demonstracja siły, wskazująca Rosji, że kraje Europy są gotowe do obrony interesów na Morzu Bałtyckim.
28.11.2023

Finlandia i Estonia chcą zbadać w Chinach powiązany z uszkodzeniem Balticconnector kontenerowiec

Estonia i Finlandia chcą wysłać swoich przedstawicieli do Chin, aby zbadali głównego podejrzanego w sprawie uszkodzenia infrastruktury podwodnej w Zatoce Fińskiej, czyli statek NewNew Polar Bear - podał w poniedziałek dziennik "Postimees".
28.11.2023

Władze Estonii i Finalandii chcą wysłać do Chin ekspertów mających zbadać statek powiązany z awarią Balticconnector

Estonia i Finlandia chcą wysłać swoich przedstawicieli do Chin, aby zbadali głównego podejrzanego w sprawie uszkodzenia infrastruktury podwodnej w Zatoce Fińskiej, czyli statek NewNew Polar Bear - podał w poniedziałek dziennik "Postimees".
27.11.2023

Freezing Winds 2023. Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia morskie Finlandii w NATO. Jest polski akcent

Od 20 listopada do 1 grudnia w mroźnej aurze odbędą się ćwiczenia sił okrętowych pod auspicjami Marynarki Wojennej Finlandii (Merivoimat). To pierwsze duże ćwiczenie morskie prowadzone przez Finlandię jako członek NATO.
20.11.2023

NATO: Kaliningrad to nie nasze zmartwienie, a Rosji

Myślę, że Kaliningrad (obwód królewiecki) nadal jest problemem dla NATO, ale wstąpienie do Sojuszu Finlandii i zbliżające się wstąpienie Szwecji całkowicie zmieniają układ sił w regionie Morza Bałtyckiego; to Rosjanie muszą martwić się o wzmacnianie tego obszaru - ocenił w rozmowie z portalem LRT dowódca Jednostki Integracji Sił NATO (NFIU) na Litwie, pułkownik Peter Nielsen.
15.11.2023

Estońskie służby: Za zniszczenie podmorskiego kabla łączącego Szwecję z Estonią odpowiada człowiek

Estońska Służba Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ISS) odkryła ślady uszkodzeń spowodowanych przez człowieka na podmorskim kablu telekomunikacyjnym łączącym Szwecję z Estonią. Estońska prokuratura przygotowała również wniosek o pomoc prawną w sprawie do Chińskiej Republiki Ludowej - poinformowała w piątek agencja BNS.
10.11.2023

Ekspert: Gazociągi i kable zawsze będą narażone na zagrożenia, konieczna poprawa świadomości sytuacyjnej na Bałtyku

Najważniejszą rzeczą jest obecnie podjęcie kroków służących poprawie świadomości sytuacyjnej na morzu - potrzeba więcej czujników i okrętów marynarki wojennej oraz straży przybrzeżnej; musimy jednak pamiętać, że podmorskie kable i rurociągi zawsze będą w pewnym stopniu podatne na zagrożenia – ocenił w rozmowie z PAP Tony Lawrence z estońskiego think tanku International Centre for Defence and Security (ICDS), komentując uszkodzenia gazociągu Balticconnector i kabli telekomunikacyjnych łączących Estonię z Finlandią i Szwecją.
07.11.2023

Nowe zdolności ORP Mewa. Okręt będzie ochraniał Baltic Pipe

Siły przeciwminowe polskiej Marynarki Wojennej stale się rozwijają, co dotyczy także jej okrętów wszystkich typów. W związku z rosnącym zagrożeniem dla bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej, jak i stałego rozwoju, jeden z niszczycieli min 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża z Gdyni zostanie przeznaczony do istotnych zadań.
06.11.2023

W Zatoce Fińskiej przebywa rosyjski statek reperujący kabel telekomunikacyjny

Należący do Rosji statek znajduje się obecnie w Zatoce Fińskiej, gdzie naprawia kabel telekomunikacyjny należący do rosyjskiego koncernu Rostelecom i częściowo ułożony w fińskiej wyłącznej strefie ekonomicznej - poinformowała w poniedziałek telewizja ERR.
06.11.2023

Wizyta holenderskiego niszczyciela min HNLMS Vlaardingen w Porcie Gdynia

Od piątku w Gdyni cumuje jednostka wchodząca w skład sił przeciwminowych Królewskiej Holenderskiej Marynarki Wojennej (Koninklijke Marine). Wizyta ma charakter roboczy, będąc okazją do odpoczynku dla załogi i uzupełnienia zapasów.
04.11.2023

ITS Antonio Marceglia ponownie z wizytą w Porcie Wojennym Gdynia

Włoska fregata, która od lipca prowadzi działania na Morzu Bałtyckim, ponownie znalazła się na polskich wodach, wspierając bezpieczeństwo morskie i obronę przeciwlotniczą w ramach operacji pk. "Brilliant Shield". Obecnie znajduje się w miejscu stacjonowania 3. Flotylli Okrętów.
02.11.2023

Rosyjski okręt podwodny aktywny na Bałtyku. Śledzą go okręty NATO

Dowództwo Sojuszniczych Sił Morskich (Allied Maritime Command, MARCOM) koordynuje działania międzynarodowych zespołów okrętów NATO i państw partnerskich w zakresie bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim. Wśród wykonywanych zadań było śledzenie rosyjskiego okrętu podwodnego (kod NATO: Kilo) Krasnodar, który przybył z Morza Śródziemnego.
31.10.2023

Premier Estonii: uszkodzenia Balticconnector i kabli telekomunikacyjnych są powiązane

Uszkodzenia gazociągu Balticconnector łączącego Finlandię z Estonią i kabli telekomunikacyjnych pomiędzy Estonią a Finlandią i Szwecją są ze sobą powiązane - powiedziała w czwartek estońska premier Kaja Kallas, po spotkaniu z szefami rządów Szwecji i Finlandii.
27.10.2023

Polskie okręty wyruszają do Zatoki Fińskiej w związku z zagrożeniem dla podwodnej infrastruktury

Po przeprowadzeniu ćwiczeń oraz akcji przeciwminowych na francuskich wodach, Stały Zespół Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG1) powraca na Morze Bałtyckie, aby wzmocnić patrole w związku z niedawnymi incydentami, jakimi było uszkodzenie gazociągu Balticconnector oraz kabli podmorskich. Na czele zespołu stoi kadra polskiej Marynarki Wojennej w ramach PKW Czernicki.
26.10.2023

Czy uszkodzenie gazociągu Balticconnector było przypadkowe? Wypowiedź eksperta

Jest mało prawdopodobne, aby kotwica statku, która najpewniej uszkodziła gazociąg Balticconnector i kabel telekomunikacyjnego pomiędzy Finlandią a Estonią, spadła na dno morskie przypadkowo - ocenił w rozmowie z telewizją ERR Rein Raudsalu, wykładowca Estońskiej Akademii Morskiej i były kapitan żeglugi wielkiej.
26.10.2023

Fiński rząd chce pozyskać z Unii Europejskiej fundusze na naprawę gazociągu Balticconnector

Premier Petteri Orpo zapowiedział w środę, że zamierza poinformować przywódców UE o ustaleniach śledztwa w sprawie uszkodzenia bałtyckiego gazociągu łączącego Finlandię z Estonią. W grę wchodzi pozyskanie z UE środków na naprawę rury w ramach tzw. narzędzi hybrydowych, ustanowionych na wypadek zniszczenia infrastruktury krytycznej.
25.10.2023

Newnew Polar Bear i jego kotwica – główni podejrzani w sprawie Balticconnector

Ostatnie doniesienia fińskich służb pokazują jasno, że śledztwo w sprawie uszkodzenia gazociągu Balticconnector zmierza w kierunku kontenerowca Newnew Polar Bear. Zdjęcia uszkodzeń podwodnej infrastruktury i odzyskana z dna kotwica, której wydaje się brakować statkowi, mogą być mocnym dowodem w sprawie.
25.10.2023

Marynarka Wojenna Włoch podsumowuje trzy miesiące misji okrętu na Bałtyku, w tym w ramach obrony polskiego wybrzeża

Fregata rakietowa ITS Antonio Marceglia (F597) opuściła 25 października br. port w Rydze, wracając do pełnienia służby na Morzu Bałtyckim, wspierając bezpieczeństwo morskie i obronę przeciwlotniczą w ramach operacji pk. "Brilliant Shield". Wpisuje się to w ochronę "wschodniej flanki" NATO, gwarantując ochronę szlaków żeglugowych i wybrzeży państw należących do sojuszu.
25.10.2023

Szwecja wysłała okręt celem sprawdzenia podmorskich kabli w okolicy Balticconnector

Należący do Królewskiej Marynarki Wojennej Szwecji okręt ratowniczy HSwMS Belos (A214) został wysłany do Zatoki Fińskiej w związku z incydentem wokół gazociągu i kabla energetycznego łączących Estonię i Finlandię. Wokół uszkodzenia podwodnej infrastruktury narosło wiele teorii, podejrzewa się celowe działanie.
25.10.2023

Estonia: kotwica i zdjęcia zniszczeń gazociągu potwierdzają konieczność współpracy międzynarodowej

Nowe fakty ws. uszkodzenia gazociągu łączącego Estonią z Finlandią zwiększają wagę współpracy międzynarodowej; liczymy szczególnie na wsparcie Chin - powiedział we wtorek estoński minister spraw zagranicznych Margus Tsahkna.
25.10.2023

Przełom? Z miejsca uszkodzenia gazociągu Balticconnector wyciągnięto kotwicę o wadze sześciu ton

Z dna Zatoki Fińskiej spod grubej warstwy mułu z miejsca uszkodzenia gazociągu Balticconnector, łączącego Estonię i Finlandię, została wyciągnięta we wtorek duża, ważąca 6 ton kotwica, o wymiarach 2,5 x 2 x 1 m – poinformowała fińska policja.
24.10.2023

Estonia jest w kontakcie z władzami Chin w sprawie awarii kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku

Estonia utrzymuje kontakt z władzami Chin w związku ze śledztwem prowadzonym w sprawie uszkodzenia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Morza Bałtyckiego - poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych Estonii, cytowane w poniedziałek przez agencję Reutera.
23.10.2023

MSZ apeluje do fińskich władz o "bezstronne" dochodzenie w sprawie uszkodzenia gazociągu Balticconnector

W reakcji na piątkowe oświadczenie fińskiego Narodowego Biura Śledczego, dotyczące dochodzenia w sprawie uszkodzenia rurociągu Balticconnector, które obecnie koncentruje się na roli chińskiego kontenerowca NewNew Polar Bear, chińskie MSZ wezwało do przeprowadzenia "obiektywnego, bezstronnego i profesjonalnego" śledztwa – podaje w poniedziałek agencja Reutera.
23.10.2023

Litwa. Władze wzmacniają podwodną kontrolę terminalu LNG

Po uszkodzeniu gazociągu Balticconnector, Litwa wzmacnia podwodną kontrolę swego terminalu LNG. Laurynas Kaszcziunas, szef sejmowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony poinformował, że rozpoczęto proces zakupu systemu, który „wzmocni zdolność do kontrolowania zagrożeń pod wodą".
21.10.2023

W pobliżu uszkodzenia Balticconnector znaleziono ciężki przedmiot; podejrzenie skierowane na chiński statek

W trakcie badań podwodnych przeprowadzonych przy gazociągu Balticconnector znaleziony został "ciężki przedmiot", który mógł doprowadzić do uszkodzenia rurociągu przebiegającego przez Zatokę Fińską – przekazała w piątek fińska policja, podkreślając, że obecnie śledztwo koncentruje się na roli statku towarowego pływającego pod banderą Hongkongu.
20.10.2023

Prezydent Łotwy chce zamknięcia żeglugi na Bałtyku, jeśli potwierdzi się udział Rosji w uszkodzeniu Balticconnector

Jeśli okaże się, że za uszkodzeniem gazociągu Balticconnector stoi Rosja, NATO powinno rozważyć zamknięcie żeglugi na Morzu Bałtyckim, by chronić infrastrukturę krytyczną - uważa łotewski prezydent Edgars Rinkeviczs.
20.10.2023

NATO reaguje na uszkodzenia podmorskiej infrastruktury na Bałtyku. Więcej patroli

NATO poinformowało w czwartek, że intensyfikuje patrole na Morzu Bałtyckim w związku z niedawnymi zniszczeniami infrastruktury podmorskiej w regionie.
19.10.2023

Premier Łotwy zarządziła kontrolę infrastruktury krytycznej po uszkodzeniu gazociągu Balticconnector

Premier Łotwy Evika Silina zarządziła w środę przeprowadzenie kontroli łotewskiej infrastruktury krytycznej pod względem jej przygotowania do możliwych zagrożeń. To reakcja na uszkodzenie gazociągu Balticconnector, łączącego Estonię z Finlandią.
18.10.2023

Prezydent Estonii: uszkodzenia infrastruktury morskiej są testem naszych zdolności obronnych przed zagrożeniami hybrydowymi

Uszkodzenia infrastruktury morskiej są testem zdolności obronnych Estonii przed zagrożeniami hybrydowymi - oświadczył we wtorek estoński prezydent Alar Karis.
17.10.2023

Fińska policja potwierdza: chiński i rosyjski frachtowiec sprawdzane w kontekście uszkodzenia Balticconnector

Dwa duże statki transportowe, jeden pływający pod banderą Hongkongu, a drugi - Rosji, są obecnie badane w związku ze sprawą uszkodzenia bałtyckiego gazociągu łączącego Finlandię i Estonią – poinformowała we wtorek fińska policja.
17.10.2023

W pobliżu miejsca uszkodzenia gazociągu Balticconnector znajdował się również statek chiński

Chiński kontenerowiec Newnew Polar Bear znajdował się znacznie bliżej miejsca awarii gazociągu Balticconnector w czasie, gdy do niej doszło, niż wcześniej opisywany w mediach rosyjski tankowiec SGV Float - poinformował we wtorek dziennik "Postimees".
17.10.2023

Fińskie służby w sprawie uszkodzenia gazociągu Balticconnector: zidentyfikowano okręty, mogące brać udział w sabotażu

Okręty, które przebywały na Zatoce Fińskiej w momencie uszkodzenia gazociągu bałtyckiego między Finlandią a Estonią, zostały zidentyfikowane, ale w postępowaniu wciąż badane są różne scenariusze – przekazała w poniedziałek policja, podkreślając, że szczegółowe prace techniczne na miejscu utrudniają warunki pogodowe.
16.10.2023

Zdaniem estońskich sił zbrojnych pełna ochrona infrastruktury podwodnej jest właściwie niemożliwa

Zapewnienie ciągłej ochrony podmorskich kabli i gazociągów jest praktycznie niemożliwe - ocenił w piątek dowódca centrum wywiadu Estońskich Sił Obronnych płk Ants Kiviselg, komentując awarię łączącego Finlandię i Estonię gazociągu Balticconnector.
14.10.2023

Siły zbrojne Estonii: pełna ochrona infrastruktury podwodnej jest właściwie niemożliwa

Zapewnienie ciągłej ochrony podmorskich kabli i gazociągów jest praktycznie niemożliwe - ocenił w piątek dowódca centrum wywiadu Estońskich Sił Obronnych płk Ants Kiviselg, komentując awarię łączącego Finlandię i Estonię gazociągu Balticconnector.
13.10.2023

Władze Estonii: jeśli to Rosja stoi za uszkodzeniem gazociągu, to najprawdopodobniej sprawdza estońską gotowość

Jeśli to naprawdę Rosja odpowiada za uszkodzenie gazociągu Balticconnector, to najprawdopodobniej sprawdza gotowość i przygotowanie Estonii - ocenił w środę w rozmowie z telewizją ERR Marko Mihkelson, przewodniczący komisji spraw zagranicznych estońskiego parlamentu.
11.10.2023

Zdaniem ekspertów uszkodzenie Balticconnector mogło być spowodowane przez opuszczoną kotwicę statku. Przypadek?

"Teoria kotwicy” pojawia się obecnie najczęściej w analizach przyczyn uszkodzenia gazociągu między Finlandią a Estonią. Zarejestrowany niewielki wstrząs sejsmiczny mógł być wywołany uderzeniem kotwicy dużego statku handlowego, który przystanął w czasie sztormu na środku Zatoki Fińskiej – podało w środę radio Yle.
11.10.2023

Nowe ustalenia w sprawie uszkodzenia rurociągu w Zatoce Fińskiej. Przed wypadkiem w jego pobliżu stał rosyjski statek towarowy

Pojawiają się kolejne elementy układanki dotyczące nocnego incydentu w związku z uszkodzeniem i wyciekiem z gazociągu Balticconnector, łączącego Estonię z Finlandią. Obserwując strony internetowe pokazujące rzeczywisty ruch statków można było zauważyć, że przez cały weekend w pobliżu miejsca uszkodzenia rurociągu przebywał statek pływający pod rosyjską banderą.
11.10.2023

Zdaniem estońskich władz uszkodzenie gazociągu łączącego kraj z Finlandią to "wina człowieka"

Za uszkodzenie gazociągu łączącego Estonię z Finlandią odpowiada człowiek; zlokalizowano je w w fińskiej strefie ekonomicznej - poinformowali we wtorek podczas wspólnej konferencji prasowej estońscy ministrowie obrony, spraw zagranicznych i klimatu.
11.10.2023

Wielka Brytania proponuje pomoc Finlandii i Estonii w śledzenie w sprawie uszkodzonego gazociągu

Wielka Brytania jest gotowa pomoc Finlandii i Estonii w śledztwie dotyczącym uszkodzenia podmorskiego gazociągu i kabla telekomunikacyjnego pod Morzem Bałtyckim – zapewnił we wtorek wieczorem premier Rishi Sunak.
11.10.2023

Podmorski gazociąg łączący Finlandię z Estonią został prawdopodobnie celowo uszkodzony

Awaria podmorskiego gazociągu Balticconnector łączącego Finlandię z Estonią nie jest skutkiem normalnego użytkowania rurociągu. Prawdopodobnie zostało to spowodowane działaniem sił zewnętrznych – przekazano we wtorek w Helsinkach na konferencji premiera Petteri Orpo z udziałem wojskowych oraz policji.
10.10.2023

Operator gazociągu Balticconnector: wciąż nieznana przyczyna awarii, niewykluczone celowe działanie

Wciąż nieznana jest przyczyna awarii gazociągu Balticconnector, łączącego Estonię z Finlandią; nie można wykluczyć celowego zniszczenia podwodnej infrastruktury - poinformowała w poniedziałek firma Elering, estoński operator systemu przesyłowego gazu ziemnego i elektryczności.
09.10.2023

Naprawa gazociągu Finlandia–Estonia może potrwać miesiące

Naprawa podmorskiego gazociągu łączącego Finlandię i Estonię, który został zamknięty w niedzielę z powodu podejrzenia wycieku, może zająć miesiące lub dłużej.
09.10.2023

Finlandia uruchamia pływający terminal LNG. Czy gaz trafi również do Polski?

Pływający terminal LNG znajdujący się na południowym wybrzeżu Finlandii w porcie Inkoo jest gotowy do odbioru gazu – poinformowała spółka Gasgrid Finland, która podkreśla, że pozwoli to na ,,trwałe porzucenie zależności Finlandii od gazu rosyjskiego”.
24.01.2023

Finlandia i Estonia zdecydowały o lokalizacji pływającego terminala LNG

Fiński minister gospodarki Mika Lintilä i estońska minister gospodarki i infrastruktury Riina Sikkut poinformowali o lokalizacji wspólnego projektu pływającego terminala FSRU. Ten będzie znajdował się w nadmorskiej gminie Ingå (Inkoo) w Finlandii „ze względów bezpieczeństwa”.
13.10.2022

Fiński rząd wzmocnił nadzór nad gazociągiem Balticconector

Rząd nakazał wszystkim organom administracji wzmocnić środki bezpieczeństwa wokół instalacji infrastruktury krytycznej, w tym estońsko-fińskiego gazociągu Balticconnector. Są ku temu powody po wybuchach w Nord Stream – przekazała w czwartek minister finansów Annika Saarikko.
29.09.2022

Finlandia. Rząd: po wyciekach z gazociągów Nord Stream bacznie nadzorujemy nasze wody

Sytuacja związana z wybuchami i wyciekami gazu z rurociągów Nord Stream jest „poważna” i „niepokojąca”; rząd i służby wnikliwie nadzorują sytuację - oświadczyła w środę wieczorem premier Finlandii Sanna Marin.
28.09.2022

Zakończono prace pogłębiarskie na terenie terminala LNG w Paldiski w Estonii

Estońska spółka energetyczna Alexela poinformowała, że prace pogłębiarskie na terenie terminala LNG w Paldiski w Estonii zostały zakończone.
05.06.2022

Odwet Moskwy! Finlandia odcięta od gazu ziemnego przez Gazprom

Rosyjski Gazprom wstrzymał w sobotę rano dostawy gazu ziemnego do Finlandii - podała spółka Gasgrid, fiński państwowy operator systemu przesyłowego gazu ziemnego. To odwet Moskwy za wszczęcie przez Helsinki procedury akcesyjnej do NATO.
21.05.2022

Finlandia i Estonia łączą siły w projekcie pływającego terminala LNG

W środę 5 maja 2022 roku przedstawiciele operator systemów gazowych Elering i Gasgrid Finland podpisali umowę o współpracy w zakresie wspólnej dzierżawy i zarządzania pływającym terminalem LNG (FSRU). Dwa kraje łączą siły na rzecz bezpieczeństwa dostaw gazu w Estonii i Finlandii poprzez rezygnację z importu rosyjskich gazociągów. Prywatna firma Alexela złożyła zaskakującą ofertę Eleringowi, który nie ukrywa zaskoczenia. Ostatecznie strona rządowa i prywatne firmy doszły do porozumienia.
20.05.2022

Od jutra Gazprom zakręca kurek Finlandii. Gasgrid odpowiada 10-letnią umową na czarter gazowca LNG

Fińska spółka przesyłowa Gasgrid oraz amerykański Excelerate Energy podpisały w piątek w Helsinkach umowę wynajmu tankowca LNG Examplar. Rosyjski Gazprom ma wstrzymać dostawy gazu ziemnego do Finlandii w sobotę rano, w związku z odmową przez stronę fińską płatności w rublach.
20.05.2022

Wspólny pływający terminal LNG Finlandii i Estonii dotrze pod koniec 2022 r.

Wspólny dla Finlandii i Estonii pływający terminal LNG ma dotrzeć na estońskie wybrzeże pod koniec 2022 r. Chociaż decyzja polityczna zapadła, wątpliwości wzbudza sposób realizacji estońskiej części projektu - poinformował w środę Ośrodek Studiów Wschodnich.
18.05.2022

Ekspertka: połączenie gazowe Polski z Litwą przyczyni się do poprawy konkurencyjności regionu

Nowe połączenie gazowe Polski z Litwą przyczyni się do poprawy konkurencyjności regionu i umożliwi zastępowania paliw stałych paliwem gazowym o niższej intensywności emisji - oceniła w rozmowie z PAP Magdalena Maj z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
05.05.2022

Czy Łotwa ma szansę na posiadanie własnego terminala LNG?

W obliczu zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego państw bałtyckich Łotwa chciałaby mieć swój terminal LNG w Skulte.
03.04.2022

Inicjatywa Trójmorza bardzo ważna dla regionu nordyckiego

Połączenie Adriatyku, Morza Czarnego i Bałtyckiego przez Inicjatywę Trójmorza jest bardzo ważne dla Finlandii i krajów nordyckich - powiedział szef fińskiej dyplomacji Pekka Haavisto na konferencji z szefami MSZ Estonii, Łotwy oraz Polski w estońskim Tartu.
02.02.2020

Otwarto wspólny rynek gazu między Finlandią, Estonią i Łotwą

Z początkiem stycznia nowym gazociągiem Balticconnector, biegnącym pod wodami Zatoki Fińskiej i łączącym Finlandię oraz Estonię, dokonano przesyłu gazu z magazynów na Łotwie – poinformował w czwartek estoński operator Elering.
02.01.2020

Gaz-System w 2030 r. będzie musiał przesłać 26- 27 mld m sześć gazu

Gaz–System prognozuje, że w 2030 r. będzie musiał przesłać 26 – 27 mld m sześc. gazu rocznie – powiedział w piątek dziennikarzom w Pogórskiej Woli wiceprezes operatora Artur Zawartko. Dodał, że Gaz – System składa "w tej chwili" aktualizację programu inwestycyjnego.
25.05.2019

Największa w Europie fabryka metanolu powstanie w Estonii

Jak poinformował portal "The Baltic Course", szwajcarski inwestor przemysłowy Larkwater Group chce zbudować w Estonii największą w Europie fabrykę metanolu. Koszt inwestycji ma wynieść 1 mld euro.
06.05.2019

Finlandia: Oficjalne rozpoczęcie budowy gazociągu przez Zatokę Fińską

Budowę gazociągu Balticconnector między Finlandią a Estonią pod Zatoką Fińską oficjalnie rozpoczęto w piątek w Inkoo (ok. 60 km na zachód od Helsinek), gdzie wmurowano kamień węgielny w obecności przedstawicieli władz fińskich, estońskich oraz UE.
09.06.2018

Gaz -System zacieśnia współpracę z australijskimi firmami

Przedstawiciele polskiego operatora systemu przesyłu gazu Gaz - Systemu wezmą udział w branżowej konferencji w australijskim Perth. W opinii prezesa spółki Tomasza Stępnia jest potencjał do zacieśniania współpracy australijskich i wschodnioeuropejskich firm działających w branży.
13.03.2018

Łaniewski z SEA: Baltic Pipe to nasz trzeci bałtycki projekt

Baltic Pipe będzie trzecim projektem na Bałtyku, w którym udział weźmie Subsea Engineering Associates (SEA) z Australii - powiedział PAP dyrektor firmy na Polskę Robert Łaniewski. SEA będzie doradcą polskiego operatora przesyłowego gazu spółki Gaz-System.
17.11.2017

Austalijczycy pomogą zbudować morski odcinek Baltic Pipe

Światowy dostawca usług inżynierskich w branży budownictwa podmorskiego australijska firma Subsea Engineering Associates Pty Ltd (SEA) wesprze Gaz system przy budowie podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe - poinformował PAP Gaz System.
14.11.2017

Polacy pomogą przy budowie gazociągu pomiędzy Finlandią a Estonią

ILF Polska podpisał dwa kolejne kontrakty z fińskim Baltic Connector Oy, w ramach których będzie świadczyć kompleksowe usługi Menadżera Kontraktu EPCM (Engineering, Procurement and Construction Management) dla budowy 22-kilometrowego lądowego odcinka gazociągu Balticconnector w Finlandii oraz tłoczni gazu o mocy ok. 7 MW. Od listopada ubiegłego roku firma świadczy również usługi konsultanta EPCM dla 80-kilometrowego podmorskiego odcinka tego gazociągu.
07.02.2017

Nord Stream nadal budzi wielkie kontrowersje

Po trzynastu latach planowania i dwóch latach budowy – 8 listopada br. oficjalnie została otwarta pierwsza nitka, budzącego wiele kontrowersji, gazociągu północnego Nord Stream. W obecności kanclerz Niemiec Angeli Merkel, premiera Holandii Marka Rutta, premiera Francji François Fillona oraz prezydenta Rosji Dimitrija Miedwiedewa oficjalnie „odkręcono” kurek i po raz pierwszy w historii gaz ziemny popłynął po dnie Bałtyku z Rosji bezpośrednio do Niemiec.
23.11.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.