• <
attis_konferecnja_2024

Naprawa gazociągu Finlandia–Estonia może potrwać miesiące

kw

09.10.2023 12:20
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Naprawa gazociągu Finlandia–Estonia może potrwać miesiące

Partnerzy portalu

Naprawa podmorskiego gazociągu łączącego Finlandię i Estonię, który został zamknięty w niedzielę z powodu podejrzenia wycieku, może zająć miesiące lub dłużej. 

- Na podstawie obserwacji podejrzewano, że rurociąg podmorski łączący Finlandię z Estonią przecieka. Zawory w rurociągu są teraz zamknięte, a wyciek został zatrzymany. Gasgrid Finland bada obecnie sprawę we współpracy z firmą Elering - podano w niedzielnym komunikacie fińskiej firmy.

W rurociągu Balticconnector nastąpił gwałtowny spadek ciśnienia, a w nadchodzących dniach odbędą się prace mające na celu potwierdzenie dokładnej lokalizacji i przyczyny awarii. Zawory rurociągu zostały zamknięte, aby zapobiec ulatnianiu się większej ilości gazu.

Gazociąg transportował z Finlandii do Estonii około 30 gigawatogodzin dziennie.

- Jeśli okaże się, że nietypowy spadek ciśnienia zaobserwowany rano 8 październik jest spowodowany wyciekiem, który spowodował uszkodzenie rury, prace naprawcze mogą potrwać co najmniej kilka miesięcy, w zależności od charakteru uszkodzenia – przekazał dzisiaj fiński operator systemu gazowego Gasgrid.

Rurociąg Balticconnector o długości 77 km pomiędzy Inkoo w Finlandii a Paldiski w Estonii przecina Zatokę Fińską, ramię Morza Bałtyckiego, które rozciąga się na wschód do wód rosyjskich i kończy się w porcie w Sankt Petersburgu.

Zarówno Elering, jak i Gasgrid stwierdziły, że konsumenci w swoich krajach w dalszym ciągu otrzymują gaz z innych źródeł.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.